BİRİ BU CENAZEYİ KALDIRSIN

03.06.2017   13:45

BİRİ BU CENAZEYİ KALDIRSIN

Bergen TUT / www.haberolcek.com

Serhat Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Alican Alibeyoğlu, yapımı bir türlü tamamlanamayan Kars Şehir Stadyumunun akıbetini kaleme aldı. Alibeyoğlu'nun "Biri Bu Cenazeyi Kaldırsın" başlıklı yazısı şöyle:

Bir zamanlar, duvarları taştan yapılmış bir stadyumumuz vardı. Küçüktü ama her Karslının o stadyumda anıları vardı.
Mesela ben hatırlıyorum; çocukluğumda Kars'ta birçok futbol kulübü vardı.

Siyah beyaz formalı Kalespor,
Sarı kırmızı formalı otuz ekim,
Sarı lacivert formalı Doğu Fener,
Bordo mavi renkli Demirspor gibi…

Ve her mahallede futbol kulüpleri vardı ayrıca. O dönemlerde her Karslı gencin ve çocuğun en büyük zevki sinema önlerinde çizgi roman değişimi yapmak ve sinemaya gitmekti.

Yine hafta sonlarını iple çeker, Kars'ın yüksek taş duvarlarının arasında yeşili saklayan şehir stadyumuna gider bu takımların maçlarını izlerdik. Kimimiz şimdiki gibi ya Galatasaraylı, ya Fenerli ya da Beşiktaşlıydık. Ama bir de Kars'taki amatör kulüp taraftarlarıydık. Bu hafta kesin Doğu Fener yenecek diye az gazoz ısmarlamadım…

Aradan geçen yıllardan sonra Kars spor kulübü yalnız kalmıştı artık. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş bizimdi.
Ama Karsspor denildi mi, akan sular dururdu..! Çok net hatırlıyorum… Rahmetli Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan ve Ağabeyim Naif Alibeyoğlu sıvadı kollarını. Karsspor yükselmek zorundaydı. O dönem Karslı esnaf ve yöneticilerde ellerini taşın altına koydular. Kulübümüzü önce üçüncü lige, sonrada ikinci ligin taa üçüncü sırasına çıkarmıştık. Bir hafta başka bir ilde, bir hafta güzelim şehir stadyumumuzda. Hedef Bank Asya'ydı o zamanlar. Paramız az ama umudumuz çoktu. Ancak ekonomik sıkıntılar diz boyuydu. Bazı işgüzar insanlardan dolayı Karsspor yerlerde sürünüyor şimdi. İ2. Ligdeyken, deplasmana gelen konuk takım ve taraftarları Kars'a hatırı sayılır para da bırakıyorlardı. Yoldan çevirdiğiniz her genç ilk on biri sayabilirdi size. Kars'ta Pazar günü Karsspor demekti.

Yıktılar; Stadyumumuzu yıktılar. Yenisini yapmadılar veya yapamadılar. Dört yıl önce yapımına başlanan stadyumu mu? Yoksa ne olduğu belli olmayan ucube bir inşaatı mı yarım bırakıp kaçtılar. “Ucube” derken provokasyon yapmıyorum. Her tarafından paslı demirler fışkıran, kentin orta yerindeki bir beton yığınından söz ediyorum. Aslında biz, yaklaşık elli altmış yıl önce yapılan taş duvarlı, küçük ama kimlikli stadyumumuzla mutluyduk. Ben bu inşaat kalıntısına cenaze demek istiyorum ve bu cenaze ortada kalmış ve soruyorum.

Şehrin orta yerinden bu cenazeyi kim kaldıracak?
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları