SIR KADIN OLCAY KARTARI RACHED

22.05.2017   14:43

KARSLI OLCAY KARTARI RACHED İKİ ÜLKE ARASINDA “SIR KADIN”

"ABD İLE TÜRKİYE'Yİ KONUŞTURUYOR"

Salih ŞAHİN / www.haberolcek.com (ÖZEL)

ÖZEL-Son yıllarda Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında bir Türk var ki iki ülkeyi konuşturuyor. Aralarını, siyasi ve ticari ilişkileri ile Ortadoğu politikasına ışık tutuyor. Aslen Karslı olan Olcay Kartarı Rached, gerek ABD Başkanı Barack Obama dönemi gerekse yeni başkan Donald Trump döneminde de iki ülke arasında kilit adam olarak biliniyor. Beyaz Saray’da Amerika ile Türkiye arasında iki ülke liderinin tercümanlığını yaparak en önemli iş olan “SIR KADIN” olarak biliniyor. Yaklaşık 30 yıldır bu işi yapıyor.

Geçtiğimiz gün Amerika’ya giderek yeni başkan Donald Trump ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a Türkçe tercümanı oldu. Gerek yurdumuz, gerek Ortadoğu ve uluslar arası sıkıntılı bir dönemde Beyaz Saray’daki bu görüşme büyük yankı uyandırmıştı. Her iki liderin basına yaptıkları açıklamanın perde arkasında özel olarak ne görüştüklerini bire- bir bilen Karslı Olcay Kartarı Rached, yıllardır Washington’da yaşıyor.

SANATÇI YANI VAR

Kars’ta eski yıllarda başarılı çalışmalarıyla takdir toplayan Merkez Halk Eğitimi Müdürü Hasan Kartarı’nın kızı olan Olcay Kartarı Rached, o dönemde TRT Kars Radyosu’nda Şahin Kara Şahin yönetimindeki Serhattan Sesler korosunda da halk müziği sanatçısı olarak görev yapmıştı. Kars türkülerine tutkun olan Olcay Kartarı Rached, Hacettepe Üniversitesini bitirdikten sonra Amerika’ya gitti ve orada evlenerek Washigton’a yerleşti. 2 oğlu ve 1 kızı olan iki ülkenin “SIR ADAMI” Olcay Kartarı Rached’in oğlu Emre de müzik ile iç-içe yaşıyor.

İKİ ÜLKEYİ KONUŞTURUYOR

 ABD eski başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Beyaz Saray’daki özel görüşmelerinde tercüman olan Kartarı Rached, yeni dönemde de iki ülkenin konuşmasını sağlıyor, sırlarını koruyor.

KARS'TAKİ MEMNUNİYET

Dünyanın süper gücü Amerika ile Türkiye arasındaki politikaya ışık tutan önemli kişinin Karslı olması Kars’ta da ayrı bir mutluluk yaşatıyor. Bu başarı Türkiye’de Kartarı ailesi ile Amerikada da Rached ailesini mutlu ediyor.

OLCAY KARTARI RACHED KİMDİR?

1950 yılında Kars’ta doğan Olcay Kartarı Roched Türkiye’deki eğitiminden sonra gittiği Amerika’da bir süre Amerika’nın Sesi Radyosunda çalıştı. Daha sonra Dışişleri Bakanlığı’na geçti. Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerde Baba Bush, Clinton, oğul Bush Obama dönemlerinde başarılı görev yaptı ve başarısını halen sürdürüyor. Tıp alanında Dr. Şem Rached ile evlenen Kartarı Rached’in büyük oğlu Kerim uluslar arası ilişkiler üzerine çalışıyor. Kızı İnji Kartarı Rached, İngilizce üzerine çalışıyor. 3. Çocuğu olan Emre Kartarı Rached ise Newyork Üniversitesi’nden Türkiye’ye gelerek Hacettepe Üniversitesi’nde Caz Bölümünün kuruculuğunu yaptı ve görevine döndü. Amerika’da müzik dalında çalışmalarını sürdürüyor.

5 KARDEŞTİ

Olcay Kartarı Roched 5 kardeşin en büyüğüdür. 2. kardeşi Prof. Dr. Asker Kartarı Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığını yaptı. Şimdi Kadir Has Üniversitesi’nde Reklamcılık Bölüm Başkanı olarak görev yapıyor. Olcay Kartarı Rached’in kardeşleri Asker, Cengiz, Yavuz ve Hamit olmak üzere 4 kardeşi var. Hamit ise rahmetli oldu.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları