KARS´IN TARİHİ DOKUSU GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

19.04.2017   12:47

KARS’IN TARİHİ DOKUSU GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Vali Rahmi Doğan, “Tarihi Dokunun Korunması ” projesi kapsamında Kars Kalesi çevresinde devam eden yıkım çalışmalarını yerinde inceledi.

Sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Kars’ta “Osmanlı Mahallesi” adı altında hayata geçirilmesi planlanan bölgede ilk etabı önceki yıl Evliya Camii ve Kars Kalesi’nin çevresinin düzenlenmesi, aydınlatılması, Osmanlı Mahallesi ve Osmanlı Çarşısının oluşturulması ve tarihi yapıların restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Milletvekili Selahattin Beyribey’in önemli destek verdiği ve Kars Valisi Rahmi Doğan tarafından da yakından takip edilen projenin tam olarak hayata geçirilmesiyle birlikte tarihi doku yeniden canlanacak.

Kentte turizminde canlanmasıyla birlikte yerli ve yabancı turistlerinde sayısının önemli sayıda artmasıyla birlikte Kars Kalesi ve çevresinin görsel ve tarihi güzellikleri de ortaya çıkmış olacak.
Bölgede yapılan yıkım çalışmalarının tamamlanmasının ardından projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Evliya Cami, Harakani Türbesi, Beylerbeyi Sarayı, 12 Havariler Kilesi, Taş Köprü, tarihi hamamlar, eski camiler ve tabyalar, görselliğini en güzel şekilde sergileyecek.

Yıkım çalımlarını AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın ile birlikte yerinde inceleyen Vali Rahmi Doğan, Osmanlı Mahallesi Projesi kapsamında yapılacak Osmanlı evlerinin tarihi dokuyla bütünleşeceğini söyledi.

Kars Valisi Rahmi Doğan gazetecilere yaptığı açıklamada: “Yıkım çalışmalarımız devam ediyor. Kısa sürede çalışmaları bitirerek projeye başlamayı düşünüyoruz. Burada Osmanlı evleri yapılacak. Osmanlı Çarşısı olacak. Beylerbeyi Sarayı restore edilerek butik otele dönüştürülecek. Kars Çayı’nın etrafına yürüyüş yolları yapılacak. Bölge yerli ve yabancı misafirlerimizi cezbedecek. Sayın Bakanımız projeyi yakından takip ediyor. Kendilerinin çok büyük katkısı var. İnşallah projeyi kısa sürede tamamlarız ve Kars’a kazandırırız” dedi.

 

 

 

 
Kategori:
Etiketler:kars, vali doğan
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları