HOŞHABER İLKOKULUNDA DOĞA SEVGİSİ SEMİNERİ

19.04.2017   11:50

HOŞHABER İLKOKULUNDA DOĞA SEVGİSİ SEMİNERİ

Türkoğlu: Besin zincirinin halkası olan hayvanların yaşam alanları insan eliyle yok ediliyor

Tacettin DURMUŞ / IĞDIR (www.karspress.com)

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Iğdır İl Şube Müdürlüğü, Hoşhaber Belediyesi koordinasyonunda Hoşhaber İlkokulu öğrencilerine yönelik Doğa Bilinci, Ekoloji konularında ve doğanın insan yaşamına sunduğu kolaylıklar hakkında seminer verdi.

Sağlanan Koordinasyonda semire katılan 200 öğrenciye, yaşadığımız Ekosistem, Çevre Bilinci ve Doğanın bizlere sunduğu kolaylıklar konusunda, Biyoçeşitliliğin önemi, Iğdır’da ve Ülkemizdeki Biyoçeşitliliğin diğer ülkelere göre zenginliği, yaban hayatının önemi, insan yaşamının bitki ve hayvanların olmadığı bir ortamda mümkün olmayacağı konularında bilgi aktarıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Iğdır İl Şube Müdürlüğü Mete Türkoğlu, besin zincirinin halkası olan hayvanların yaşam alanlarının insan eliyle yok edilmekte olduğunu söyledi. Müdür Türkoğlu seminerde öğrencilere: “Çoğu insanın iğrenç olarak nitelendirdiği ve korktuğu akbabaların ekosistemdeki yararları o kadar çoktur ki doğada ölen hayvan leşlerini yiyerek hem yaşamlarını sürdürürler hem de çürümeden kaynaklı bakteri artışı ile salgın hastalıkları önlerler.
Kümes hayvanları ve kuşların nüfuslarındaki azalma; kene, danaburnu gibi zararlıların artışına, yılan, tilki, çakal ve yırtıcı kuşlar gibi hayvanların olmayışı köylerin ve kentlerin fare istilasına uğramasına yol açar. Fare ve sıçanların çoğalmasıyla tarladaki sebzeye, meyveye verilen zarar arttığı gibi veba, kuduz, beyin zarı iltihaplanması, kolera gibi birçok hastalığın yayılmasına sebep olurlar. Bunların önüne geçmek için çevremizdeki hayvan dostlarımızın yaşam alanlarını düzeltmek ve onların yaşamlarına yardımcı olacak her türlü sorumluluğu paylaşmalıyız. Eğitim Seminerinde öğrencilere Doğa ile ilgili broşürler verildi.” gibi bilgilerin verildiğini açıkladı.
 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları