DR. DÜZGÜN: ´GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ´ HAKKINDA MUHTARLARI BİLGİLENDİRDİ

18.04.2017   12:13

DR. DÜZGÜN: “GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ” HAKKINDA MUHTARLARI BİLGİLENDİRDİ

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Bakanlığın kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteği projesi hakkında muhtarları bilgilendirdi.

Müdürlükte gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, İl Müdür Yardımcısı Mehmet Uluman, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Erdal Göksu ve çok sayıda mahalle ve köy muhtarı katıldı.

Düzgün projenin amacının köyden kente göçü azaltmayı hedeflediğini belirterek, bu kapsamda genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği verileceğini söyledi.

Muhtarlara projeyi anlatan Müdür Düzgün: “Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla Bakanlığımız böyle bir projeye başlattı. Söz konusu projenin büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık projelerini, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği projelerini, kanatlı ve ipekböceği yetiştiriciliği projelerini, bitkisel üretime yönelik olarak kapama meyve bahçesi tesisi projelerini, fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği projelerini, kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projelerini, kültür mantarı üretimi projelerini, yöresel ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik olarak, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi konulu projeleri, coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim konulu projeleri, coğrafi işareti olan gıdaların üretimi konulu projelerini kapsamaktadır.”dedi.

Son başvuru tarihi 12 Mayıs 2017

Projeden faydalanmak isteyenlerin tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşından gün almış, 41 yaşından gün almamış olması gerektiğinin de altını çizen Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün: “Destekten faydalanmak isteyenlerin okur-yazar olması gerek. Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışıyor olmaması, başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmaması, başvuru tarihi itibarıyla KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmaması ve aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmaması gerekiyor. Ön başvuruların internet üzerinden yapılıp İl ve İlçe Müdürlüklerine bizzat yapılacak başvurularla kesinlik kazanacaktır. Başvurular 12 Mayıs 2017 tarihinde sona erecektir. İl ve İlçe Müdürlükleri olarak tüm hazırlıklarımız tamamlanmıştır.”
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları