DR. DÜZGÜN, GÜBRE KULLANIMLARINA YÖNELİK MUHTARLARI BİLGİLENDİRDİ

15.04.2017   12:32

DR. DÜZGÜN, GÜBRE KULLANIMLARINA YÖNELİK MUHTARLARI BİLGİLENDİRDİ

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, ekim zamanı ile eş zamanlı olarak, Nitratlı gübrelerin satışını, sevkini, nakliyesini, stok bildirim ile takiplerini, denetimlerini ve tarlaya uygulama süreçlerini muhtarla tebliğ etmek üzere toplantı düzenledi.

İl Müdürlüğünde gerçekleştirilen toplantıya, İl Müdür Yardımcısı Mehmet Uluman, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Özgür Önal ve Merkez İlçedeki Köy ve Mahalle Muhtarları ile Azaları katıldı.

Toplantıda muhtara konu hakkında bilgilendirmede bulunan Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün "Amonyum Nitrat (yüzde 33AN) gübresinin tarımsal amaçlı kullanımı tamamen yasaklanmıştır. Çiftçilere satış yapılmayacaktır. Diğer yandan tarımsal amaç dışı kullanım için satış ve sevkiyatlarda ilgili firmalar bakanlığımızdan izin almaya devam edeceklerdir. Üretici-İthalatçı firmaların ve bayi/dağıtıcıların yedieminlerindeki kalsiyum amonyum nitrat (yüzde 26 CAN) ile kalsiyum amonyum nitrat (yüzde 21 CAN) gübrelerinin çiftçilere satışına kontrollü olarak izin verilecektir. Potasyum nitrat ve sodyum nitrat gübrelerinin satışı tamamen serbest bırakılmıştır. "dedi.

Müdür Düzgün ayrıca; Bayi/dağıtıcı; e-reçete'ye göre çiftçiye Kalsiyum Amonyum Nitrat (% 21 CAN - %26 CAN) satışı yapacağı, gübrenin tarlaya uygulamasının da kontrollü bir şekilde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Personelleri ve Kars Merkez İlçedeki Köy ve Mahalle Muhtarları ile Azalarının gözetiminde yapılacağı vb konularında ayrıntılı bilgi verildi.

Toplantının son kısmında sorulan sorular cevaplandırılarak toplantı sonlandırıldı.

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları