KAĞIZMANLI HIFZI ÖLÜMÜNÜN 99. YILINDA ANILDI

11.04.2017   11:59

 

KAĞIZMANLI HIFZI ÖLÜMÜNÜN 99. YILINDA ANILDI

 

Tacettin DURMUŞ / KAĞIZMAN (www.karspress.com)

Kağızman’ın yetiştirmiş olduğu Halk Şairi Kağızmanlı Hıfzı ölümünün 99. yılında İstanbul Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin organize ettiği progam ile doğduğu ilçede anıldı.

Kağızman’ı işgal eden Rus birliklerinin geri çekildi dönemde Ermeniler tarafından 25 yaşında iken şehit edilen Kağızmanlı Hıfzı şehadetinin 99. yıl dönümünde 5 Mart’ta İstanbul’da olmak üzere öldüğü gün olan 9 Nisan’da ise Kağızman’da büyük bir törenle anıldı.

1893 yılında Kağızman’da doğmuş, küçük yaşlardan itibaren çok ustaca şiirler söylemiş ve özellikle Sefil Baykuş ağıtı ile edebiyatımızda çok önemli bir yer edinmiş olan Kağızmanlı Hıfzı, Türk Halk Edebiyatı tarihinin en önemli ağıt yazan şairlerinden biri olup uzun soluklu şiirleri, dildeki sadelik ve ustalığı ile tanınıyor. 15 yaşında ilk şiirini yazmış, 25 yaşında şehit edilmiş olan Kağızmanlı Hıfzı, 10 yıllık sanat hayatı süresinde hüsn-i talil, tecaül-i arif, teşhis ve intak sanatlarını halk edebiyatında en ustaca kullanan şairimiz. İlk olarak Fahrettin Kırzıoğlu, Mahir Baranseli, Nejat Birdoğan ve Nihat Sami Banarlı tarafından edebiyat dünyasına tanıtılan Kağızmanlı Hıfzı, çok genç yaşta hayatını kaybetmiş olmasına rağmen aşk, tabiat, din, kahramanlık konularını sade bir dille ve içten söyleyişle işlediği şiirleriyle Türk Halk Edebiyatı’nda önemli bir yere sahip olmuştur.

Kağızman’ı işgal eden Rusların Kurtuluş Savaşı yıllarında geri çekildiği dönemde 8 Nisan 1918 günü yaralanan ve 9 Nisan 1918’de şehit düşen büyük ozan Kağızmanlı Hıfzı, şehit edilişinin 99. yıl dönümünde İstanbul Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Bican Veysel Yıldız’ın girişimi ve gayretleri, Kağızman Kaymakamlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kağızman Belediye Başkanlığı’nın büyük destekleriyle Kağızman Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü salonunda Saat: 14.00’de anıldı.

9 Nisan tarihinde gerçekleşen anma etkinliği ilk olarak saat: 09.30’da Zuvar Mahallesinde kendi adını taşıyan Şair Hıfzı İlköğretim Okulu’nda yapıldı. Okul Müdürü Mehmet Işık, Müdür Yardımcıları Mehmet Turan ve Mustafa Bilgi’nin hazırladığı anma programında öğrenciler Hıfzı’nın şiirlerini okudu. Bican Veysel Yıldız ve Sait Küçük Hıfzı hakkında bilgi verdi. Okulun daha önceleri beş yıl müdürlüğünü yapan Necmettin Turan konuştu. Halk aşıkları ve halk şairleri türkü ve şiirlerini seslendirdi.

Saat: 13.00’te Hıfzı’nın mezarının bulunduğu Kağızman Şehitliği ziyaret edilerek Kağızmanlı Hıfzı’nın mezarı başında İmam Halil Hoca tarafından şehitler için dualar yapılıp Fatiha okundu.

Halk Eğitim Merkezi salonunda saat: 14.00’te başlayan programa Kağızman Kaymakamı Ercan Öter, Kağızman Belediye Başkanı Nevzat Yıldız, garnizon komutanı, daire amirleri, öğretmenler ve halk katıldı. Katılım yoğun bir şekilde gerçekleşti.

Hıfzı’yı anma programın  ilk konuşmasını İstanbul Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı ve Edebiyat Öğretmeni Bican Veysel Yıldız yaptı. Bican Veysel Yıldız: Kağızmanlı Hıfzı’yı bu sene 99. ölüm yılında anıyoruz. Nasip olursa gelecek yıl Hıfzı’nın 100. ölüm yılını daha kapsamlı ve bir sempozyum yaparak gerçekleştireceğiz. Çünkü Kağızmanlı Hıfzı bir tek bizim için değil Türkiye için büyük bir halk ozanıdır, şairidir, diye konuştu.

Belediye Başkanı Nevzat Yıldız ise şöyle konuştu. Kağızmanlı Hıfzı, ilçemizin bağrından çıkmış büyük bir şairdir. Kısmet olursa onu gelecek yıl daha kapsamlı anacağız. Bu konuda her türlü desteği vereceğiz. Ben Hıfzı’nın 99. ölüm yılında kendisine ve bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Kağızman Kaymakamı Ercan Öter ise yaptığı konuşmada, Kağızman ilçesinin güzelliğine, kültürüne, aşıklık geleneğine değinerek Kağızmanlı Hıfzı’yı anmanın bir vefa borcu olduğunu belirtti. Gelecek yıl daha kapsamlı olarak 100. ölüm yılını gerçekleştireceklerini ve her türlü desteği sağlayacağının sözünü verdi.

Kağızmanlı Hıfzı ailesinden olan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Bayşar ise bu programın gerçekleşmesinde elinden gelen fedakarlığı göstererek programda yaptığı konuşmasında “Hıfzı ailesinden olmak” konusuna değindi. Kağızmanlı Hıfzı’nın 25 yaşına çok büyük şiirler sığdırdığını ve Türkiye’ye mal olduğunu belirtti. Hıfzı’nın bundan sonra daha da çok tanınması için elinden gelen gayreti sarf edeceğini söyledi.

Program bir panel ile başladı. Panel yöneteciliğini Adnan Börklü yaptı. Panelde Dernek Başkanı ve Şair Bican Veysel Yıldız ile Araştırmacı Yazar ve Halk Şairi Sait Küçük konuşmalar yaptı. Yıldız, Hıfzı’nın sanatını, Küçük ise hayatı’nı anlattı.

Bu panel sırasında yeri geldiği zaman İzmir’den gelip programa katılan Kağızmanlı Halk Ozanı Mahmut Işık, Hıfzı’nın Çiçekler, Sefil Baykuş ve Turnalar adlı ağıt ve türkülerini seslendirdi.

Panelden sonra Kağızman âşıklarından olup İstanbul’dan katılan Mustafa Aladağ, Ankara’dan katılan Mahmut Kağızmanlı, Hıfzı hakkında bir atışma yaparak ona methiye söyledi ve birer türkü de kendilerinden seslendirdiler.

Ardınca Camuşlu köyünden Cemal Hoca’nın torunu Turgut Turanî türküler söyledi. Yine Camuşlu köyünden Selahattin Önalan, Hıfzı türkülerini seslendirdi. Kağızman’ın kötek köyünden Şükrü Seloğlu, Aşık Hasta Hasan’dan bir türkü söyledi.

Kağızmanlı Halk Şairleri Cemil Dur, Mustafa Balta, Yaşar Kırlı, Hikmet Aksu, Halis Yılmaz, Hüseyin Çiftçi, Abdurrahman Tepe birer şiir okudular.

Kağızmanlı Hıfzı’yı anma programı katılımcılara verilen teşekkür belgeleri ile sonlandırıldı. Anma programına akşamleyin saat 19.00’da Kağızman Belediye’sinin yapım aşamasında olduğu Kültürevi’nde devam edilerek burada da Halk şairleri, aşıkları bir araya geldi. Belediye Başkanı Nevzat Yıldız katılımcılara çay ikramında bulundu. Aşık Mahmut Işık burada üç türkü seslendirdi. Abdurrahman Tepe bir şiirini okudu. Mahmut Kağızmanlı ve Mustafa Aladağ ise saz çalmadan çıplak sesle birer yöre türküsü söylediler.

 

 


 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları