Özlemle beklenen Kars Lojistik Merkezin temeli atıldı

07.04.2017   16:49

Özlemle beklenen Kars Lojistik Merkezin temeli atıldı

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Yıllardır özlemle beklenen Kars Lojistik Merkezin temeli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından, Organize Sanayi Bölgesi yanında törenle atıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan temel atma töreni Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan Lojistik Merkezi tanıtan tanıtım videosu ile devam etti.

Devlet Demiryolları Genel Müdürü İsa Apaydın açılış konuşmasıyla devam eden törende, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Milletvekili Selahattin Beyribey ve Kars Valisi Rahmi Doğan birer konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından söz alan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yüklenici firma ile 94 milyon 300 bin TL bedelle imzalanan sözleşme kapsamında inşa edilecek lojistik merkezinin içerisinde toplam 16 kilometre uzunluğunda 27 demiryolu hattının inşa edileceğini söyledi.

Sadece Kars’a değil Ardahan, Iğdır, Ağrı olmak üzere ülkenin 81 iline hizmet etmek zorunda olduklarını da söyleyen Bakan Arslan: “Anadolu’yu ana kucağı yapmak için çalışmalarımız devam ediyor. Ülkeyi demir ağlarla bir uçtan bir uça örüyoruz. Ecdattan Allah razı olsun, 100 yıl önce onlar bu ülkeye demiryolunu getirmiş ülkeyi demir ağlarla örmüşler. 1950’den sonra özellikle 50 yıl boyunca demiryolları tamamen ihmal edilmiş, demiryolları kaderine terk edilmiş, Atatürk’ün önemsediği demiryolları kaderine terk edilmiş. 100 sene önce 120 km hızla giden yol yapılmış ne olmuş yol eskimiş, yolu yapmak yerine demişiz ki buradan 100 km ile gidersin, yine eskimiş yine yapmak yerine yine demişiz ki buradan 70 km hızla gidersin, yenileme çalışması yapmadık. Tam 60 sene bakım yapılmamış biz göreve geldiğimizden bu yana demiryolları ülke gündemine gelmiş. Biz bu hattı yenilerken eski ağaç traversleri ve demir traversleri attık ve hepsini beton travers yaptık.
Eskiden yurt dışından getirilen rayları ülkemizde üretmeye başladık. Biz Avrupa’nın 6’ncı, dünyanın 8’nci ülkesi olarak yüksek hızlı tren işletmecisi olarak faaliyeti sürdürüyoruz.
Bir ülkenin 80 yılda yaptığı demiryolu 11 bin kilometre, bizim şuan devam eden 3 bin 380 kilometre. Hizmete açtığımız hızlı treni de katarsanız 4 bin kilometredir. Hatları elektrikli hat olarak değiştirme çalışmalarımız sürüyor. Kara treni kaldırıyoruz, türküyü değiştiriyoruz, kara tren gecikir belki de gelmezden yüksek hızlı tren ile yetişire geldik. 4 bin kilometrelik elektrikli hattı 6 bin kilometreye çıkarttık. 11 bin kilometrelik hattın tam 10 bin kilometresini yeniledik. Amacımız var olanı yenilemek ve yetinmiyoruz ülkemizi bir uçtan diğer uca demir ağlarla örmek için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyoruz. Hızlı tren çalışmaları ülkemizin birçok ilinde devam ediyor, devam ediyor ki oradaki çalışmaların ardından Kars’a da gelsin. Kars’a da gelecek hayırlı uğurlu olsun. Dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 8 Ocak 2011 tarihinde Karslılara müjde verdi ve ‘Kars’a Lojistik Merkez yapılacak’ dedi. Ana muhalefet diyor sizi kandırıyor. Bizler dedik ki Kars’ın Lojistik Merkezin hiç bir yere gittiği yok, Kars’a Lojistik Merkez yapılacak, Karslıya iş demek, ekmek demek, aş demek. Bakın Allah’tan Karslı akıllı, Karslı ne yaptığını da ne istediğini de biliyor. Karslı biliyor ki Erzurum, Ardahan, Iğdır, Ağrı kalkınırsa bölge olarak kalkınırız, Kars’ta kalkınır. Bugün Kars Lojistik Merkezin temelini atıyoruz, hayırlı olsun. Bakü-Tiflis-Kars ülkemiz için çok önemlidir, ona entegre olan Lojistik Merkezdir. Bugün inşaatını başlatıyoruz. Başlangıçta 500 kişi ile çalışacak, 2 bin kişi de buna entegre şirketlerde çalışacak. Lojistik Merkezi daha da büyüterek günde 5 bin kişinin çalıştığı hala getireceğiz. Batıda ne varsa Doğuda da ol olacak diye hizmetlerimiz devam ediyor.
Yarın çok önemsediğimiz Kesimhanenin de temelini saat 11 de atacağız. Tarım ve hayvancılık şehri olan Kars’ta başkaları anlamaya bilir ama siz çok iyi biliyoruz. Yarın temel atma törenine tüm hemşerilerimi bekliyorum.
Köylü vatandaşlarımız diyor köylerde telefon çekmiyor, köylerde telefon çekmeyen köy olmasın diye Karslı bir genel müdür atadık. Yakasına yapışın. İhale süreci başladı. Köylerde telefonu çekmeyen köy kalmayacak.
Ama telefonu çeksin istiyor baz istasyonun yapılmasını istemiyor. Baz istasyonu yapmadan telefonun nasıl çekeceği sorununu nasıl çözeceğiz?
En kaliteli hizmeti alayım ama hizmet yapmak için yapmaları gerekeni yapmayın, işte hayır demelerinin sebebi bu.
Siz bize destek olun, siz bizim yolumuzu açarsanız biz de size daha kaliteli hizmet ederiz.

16 NİSAN’DA BİZE DESTEK OLUN

16 Nisan Kars için de ülkemiz için de insanlık için de çok iyi bir fırsat çok önemli bir fırsat, bu fırsat aynı köprü yapmak gibi, yol yapmak gibi. Bize destek verin ülkemizi daha iyi kalkındıralım.
Onlar ne diyor köprüye hayır tünele hayır, Allahtan insanımız ferasetli onları dinlemiyor.
İnşallah Karslı Ardahanlı Iğdırlı Ardahanlı bölgede desteği verecek 16 Nisan’da üzerine düşeni yapacak.
14 yıldır Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.
Bu tesis çok önemliydi hepimizin hayali idi hepimizin rüyası idi.
Başkalarının hayal edemediğini Erdoğan yıldırım ve arkadaşları gerçekleştiriyor. Sizin dediğiniz gibi hayaldi gerçek oldu.
Bu işi yaparken tek başımıza yapmıyoruz 100 bin kişilik ulaştırma ekibiyle Kars’ta da tek başımıza yapmıyoruz vekillerimizle yunus hocayla Selahattin doktorumuzla yine yalnız değiliz, tüm ekiplerimizle sizlere hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu işleri yaparken takip eden vali kaymakamlar ve onların ekibi de sağ olsunlar. Kars ta bir olup ekip olarak size hizmet ederek iki başlılığı ortadan kaldırarak cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile size hizmet edeceğiz. Hemşerilerime çokçok teşekkür ediyorum. 15 Temmuz’da da gösterdiniz, bugünde gösteriyorsunuz 16 Nisan da da göstereceksiniz birlik oluşunuzu beraber oluşunuzu ve desteklerinizi bekliyoruz.

Kars Lojistik Merkezi

Kars'ta, Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yanındaki 300 bin metrekarelik alana kurulacak olan lojistik merkezin yüklenici firma ile 94 milyon 300 bin TL bedelle imzalanan sözleşme kapsamında inşa edilecek. İçerisinde toplam 16 kilometre uzunluğunda 27 demiryolu hattının inşa edilecek.

Demiryolu ünitelerinin yanı sıra her türlü idari ve sosyal donatıların bulunduğu lojistik merkezin ulusal demiryolu bağlantısının inşa edilecek 6,2 kilometrelik iltisak hattı ile sağlanacak. Kars Lojistik Merkezinin Sivas'ta Yüksek Hızlı Tren hattı ile bütünleşecek. Kars-Sivas hızlı tren hattı ve bu yıl içinde hizmete açılacak Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu ile bölgenin ve Kafkaslar'ın lojistik üssü adayı olacak. Yıllık 412 bin ton taşıma kapasitesi ve 175 bin metrekare konteyner stok alanına sahip Kars Lojistik Merkezi projesi tamamlandığında yaklaşık 500 kişi istihdam edecek.

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları