Yarışmanın birincileri ve ikincileri bölgede Iğdır'ı temsil edecek

20.03.2017   15:24

Yarışmanın birincileri ve ikincileri bölgede Iğdır’ı temsil edecek

Iğdır’da Halk Oyunları yarışması yapıldı

Serdar ÜNSAL / IĞDIR (ÖLÇEK HABER AJANSI)

Türkiye Halk Oyunları Federasyonuca (THOF) her yıl genelensel olarak Halk Eğitim Merkezi bünyesinde düzenlenen kulüplerarası halk oyunları il yarışması yapıldı.

İskender Iğdır Spor Salonunda (THOF) tarafından düzenlenen ve Iğdır’da 22 ekibin katıldığı yarışma, geleneksel düzenlemeli ve geleneksel düzenlemesiz kategorilerinde yapıldı.

Oldukça çekişmeli geçen yarışmada, folklorcular hünerlerini sergiledi ve kıyasıya yarıştı. Özelikle her yıl Şubat Mart ayında düzenlenen genelensel halk oyunlarına minikler ve Büyükler kendi örf âdetine ait yöresel kıyafetler giyerek Spor salonuna gelip yarışmaya katıldı. Yarışma birincileri ve ikincileri Bölgede Iğdır’ı temsil edecek.

Renkli ve eğlenceli geçen yarışmada düzenlemesiz minikler. Mareşal Fevzi Çakmak İ.Ö.O. G.S. K.D.Düzenlemesiz Yıldızlar dalında. Genç kaya spor kulübü. Düzenlemesiz Gençler dalında Iğdır 76 Spor Kulübü. Düzenlemesiz Büyükler dalında Halk eğitim merkezi Spor Kulübü. Düzenlemeli Minikler dalında Iğdır Halk Eğitim Merkezi S.K.Derneği. Düzenlemeli Yıldızlar dalında Iğdır Halk Eğitim Merkezi S.K.Derneği. Düzenlemeli Büyükler dalında dalın da Iğdır Halk Eğitim Merkezi S.K.Derneği birinci oldu.

Dereceğe giren okulların Ödülünü verirken konuşan Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, ”Halk oyunlarına verilen öneme değinerek şöyle konuştu: "Bu yarışmalar şenlik havasında geçiyor ve Iğdır’ın Türkiye’mizin tarihi mirasına, zenginliğine ne kadar değer verdiğini gösteriyor. Bu da bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Hem çocuklarınızın bu tür faaliyetlere katılmasında yardımcı olduğunuz için, hem de centilmence yarıştığınız için hepinize teşekkür ediyorum.". Iğdır Halk Eğitim Müdürü ve Halkoyunları il Temsilcisi Mehmet Gül, yaptığı konuşmada Sosyal etkinlikte görev alan çocuklar ve gençler çevresindeki insanlarla sağlam bir iletişim kurabilen, Özgüveni artan, İyiyi kötüden, yararlıyı zararlıdan ayırarak kötüye ve zararlıya tepki gösteren, kaynaşma ve dayanışma ruhu içerisinde hareket edebilen davranışlar kazanırlar. Anadolu kültürünün derin ve eşsiz bir parçası olan halk oyunları, binlerce yıllık bir tecrübe ve duygu birikimi neticesinde ortaya çıkmış, ince ve anlamlı figürlerden meydana gelmiştir. Düğünlerimizin, önemli gün ve etkinliklerimizin ayrılmaz bir parçası olan halk oyunları, duygularımızı, sevinçlerimizi ve hüzünlerimizi, estetik hareketlerle izleyenlere yansıtmaktadır. Siz halkoyunlarına gönül vermiş kardeşlerim. Bugün izleyenlere bu estetiği yaşatmak için buradasınız. Bu programın geçekleşmesinde Başta siz antrenör ve usta öğreticilerimize, Halkoyunları İl temsilciliğimizin Teknik sanat ekibine, Gençlik ve spor İl müdürümüz ve ekibine, Milli eğitim müdürümüz ve kıymetli okul müdürlerine ve özellikle de İl Hakem kurulu başkanımız Erdal Yalçın beye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.’’dedi’’.
Yarışmaya katılanlara derece elde eden birinciye altın, ikinciye gümüş, üçüncüye bronz madalya ve kupa verildi. Dereceye giren halk oyunları kulüpleri ödüllerini, Vali yardımcısı Bilgehan Karanfil ve Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Gençlik Merkezi müdürü Ahmet karaca İl Gençlik Spor Müdürü Kasım Aydoğdu, Halk Eğitim Müdürü, Mehmet Gül verdi.

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları