ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ 102. YILDÖNÜMÜNDE KARS´TA DA ANILDI

18.03.2017   14:05

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ 102. YILDÖNÜMÜNDE KARS'TA DA ANILDI

Tacettin DURMUŞ / KARS (ÖLÇEK HABER AJANSI)

Çanakkale şehitleri, Zaferi’nin 102. yıl dönümünde tüm Yurtta olduğu gibi Kars’ta da düzenlenen tören ve etkinliklerle anıldı.

Anma töreni ilk olarak Kars Garnizon Şehitliğinde geçekleştirildi. Burada bulunan şehitlik anıtına sırasıyla, Kars Vali Rahmi Doğan, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Turan İnan ve Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta çelenk sundu. Ardından da askerler tarafından tüm şehitler için saygı atışı yapıldı.

Vali Rahmi Doğan, şehitlik şeref defterine duygularını aktardıktan sonra imzaladı. Çanakkale Zaferi, Türk Milleti'nin şartlar ne olursa olsun ülkesi ve vatanı için nasıl bir mücadele ortaya koyabileceğinin en büyük delili ve en şanlı nişanesidir diyen Kars Valisi Rahmi Doğan, "Siz Mehmetçikler, bu kahramanlığı ve destanı, vatan ve millet sevgisiyle yazdınız. Vatanımızı ve milletimizi bölüp, parçalamak isteyen iç ve dış düşmanlara karşı kahramanca mücadele edip, hürriyet, bağımsızlık, bayrak ve vatan uğruna canlarınızı feda ederek, Yüce Allah katında ve milletimizin gönlünde en yüce mertebeye eriştiniz.

102 yıl önce, cennet vatanın her bir köşesinden kopup gelerek düşmanın karşısına dikilen ve "Çanakkale Geçilmez" diyerek canları pahasına bu toprakları savunan şehitlerimizin aziz hatırası, millet olma şuurumuzu canlı tutan en büyük ilham kaynağıdır dedi.

Doğan, "Çanakkale'nin, Sarıkamış'ın, 15 Temmuz'un bizlere öğrettiği en büyük ders; birlik-beraberlik ve kardeşlik duygusunun elde edemeyeceği hiçbir şey olmayacağıdır. Omuz omuza düşman süngüsüne koşup, göğüslerini siper ederek destan yazan aziz kahramanlarımızı sizlerin huzurunda bir kere daha rahmetle, minnetle, şükranla anıyoruz. Milletimizin vatanına duyduğu aşk ve sadakat, şehitlerimizin aziz hatırasıyla birlikte bu topraklarda yaşamaya devam edecektir. Sarıkamış ruhunu, Çanakkale ruhunu, 15 Temmuz ruhunu kutlu bir emanet gibi gönüllerimizde gururla taşıyacak, yeni nesillere miras bırakacağız. Biliniz ki bizler, canlarını; toprakları, bayrakları, dinleri, namus ve şerefleri için vermiş ecdadımızdan güç alarak, güçlü Türkiye'yi hep birlikte yaşatmaya devam edeceğiz. Ruhunuz şad olsun" diye konuştu.

Vali Doğan’ın şehitlik şeref defterini imzaladıktan protokol üyeleri ile birlikte şehitlik müzesini gezdi. Şehitler için Kuranı Kerim Tilaveti okundu. Ardından Şehit mezarları ziyaret edilerek, kabirler üzerine beyaz ve kırmızı karanfil bırakıldı.

ANMA PROGRAMI, KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ SALONUNDA DEVAM ETTİ

Kars'taki Çanakkale Zaferi kutlamaları Kültür Müdürlüğü Salonu'nda devam etti. Buradaki tören saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonrada Hüsnü Özyiğin Anadolu Lisesi öğretmeni Refik Yıldız, günün anlam ve önemini anlattı. Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinden Doğukan Öztekin ve Sema Fırat ‘Çanakkale Şehitleri’ konulu şiirler okudu. Alpaslan Anadolu Lisesi Öğrencileri koro gösterisi sundu son olarak ta Gülahmet Aytemiz Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri Çanakkale Destanı Oratoryosunu sundu.

Daha sonra Kars Valiliği Koordinesinde, Alile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından Şehit yakınları ve gaziler onuruna Simer Otel’de yemek verildi.

Törene, Vali Rahmi Doğan, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Turan İnan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, CHP Merkez İlçe Başkanı Onur Uludaşdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Durmuş, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Albay Serdar Güngör, Kars-Ardahan Bölge Baro Başkanı Avukat İbrahim Baştimar, daire amirleri, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları