VALİ DOĞAN: SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA HAZIRLIKLARIMIZ DEVAM EDİYOR

31.12.2016   11:15

VALİ DOĞAN: SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA HAZIRLIKLARIMIZ DEVAM EDİYOR

Tacettin DURMUŞ / KARS (ÖLÇEK HABER AJANSI)

Kars Valisi Doğan, 6, 7, 8 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Sarıkamış şehitlerini anma etkilikleri hazırlıklarının devam ettiğini açıkladı.

Vali Doğan, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Belediye Başkanı Kösal Toksoy,Susuz Kaymakamı Yusuf İzci ve diğer kamu kurumlarının temsilcileri ve paydaşlar ile değerlendirme toplantısı yaptı.

Vali Doğan Sarıkamış’ta Grand Toprak Otel’de gazetecilere yaptığı açıklamada, 102’inci yıl anma etkinliklerine 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanların yakınlarını da davet ettiklerini ve davet edilen şehit yakınlarının birçoğunun Kars’a geleceğini söyledi.

Anma yürüyüşünün de yeni yapılan yürüyüş yolunda gerçekleştirileceğini de açıklayan Vali Özdemir, 102 yıl önce Erzurum’dan yola çıkarak ağır kış şartları altında 14 gün yol yürüyerek Sarıkamış’a kadar gelen binlerde Mehmetçiği anmanın ve anlamanın önemine vurgu yaptı.

Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşünün kara yolu yerine asıl Osmanlı - Rus savaşının geçtiği yerlerden biri olan ve bu yıl yapılan yolda gerçekleştirileceğini de açıklamasında belirten Vali Doğan, anma etkinliklerinin TÜRKSAT tarafından canlı olarak çekileceğini ve isteyen televizyon kanalların anma etkinliklerini canlı olarak yayınlayabileceklerini da söyledi.

Kars il genelinde anma etkinliklerini gerçekleştirecek olan paydaşlar ile değerlendirme toplantısı için Sarıkamış’ta bir araya geldiklerini de ifade eden Kars Valisi Rahmi Doğan: “Tüm paydaşlarımız ile birlikte son değerlendirmeleri yapıyoruz. Birlikte zirveye kadar çıktık, oradaki çalışmaları ve yolu kontrol ettik. Şuan itibariyle olağanüstü bir şey olmazsa törenimiz orada icra edeceğiz. 6 Ocak’ta anma programımız başlıyor. Şehit ailelerine bir yemek vereceğiz. Aynı akşam Sarıkamış’ta meşaleli yürüyüş olacak. Ertesi gün Cumartesi Sayın Bakanlarımız, Sayın Müsteşarlarımız ve diğer misafirlerimizde ilimize teşrif etmiş olacak. Öğlede kardan heykellerin açılışı ile başlıyoruz daha sonra saat 5’de meşaleli bir kayak olacak, yine bu otelde bu salonda akşam 7’de ana programımız başlıyor. Ana programımıza sanatçı Zara gelecek, onun dışında meşhur Tarihçi hocamız Erhan Afyoncu gelecek. TÜRKSAT bir canlı yayın aracı gönderiyor. Canlı yayın aracından buradaki tüm program TÜRKSAT aracılığıyla tüm kanallara servis edilecek, isteyen kanallar programları canlı olarak da verebilecek. Dolayısıyla diğer televizyonların canlı yayın aracı getirmesine de gerek kalmayacak. Ertesi gün saat 10:30’da da tarihi yürüyüşümüzü yapacağız. Yürüyüşümüzü biliyorsunuz yeni yapmış olduğumuz zirveden başlayacağız ve Şehitlikte tamamlayacağız. Bununla ilgili tedbirleri, çalışmaları görüşmek üzere arkadaşlarla bir araya geldik, değerlendireceğiz. İnşallah hayırlı uğurlu olur. Huzurlu bir yıl olur, hep beraber daha nice yıllara. Bu tür faaliyetleri hep birlikte yaparız inşallah.”dedi.

Yürüyüşün kısaltılmadığının da altını çizen Vali Doğan, “Geçen yıl biliyorsunuz yürüyüş Kars-Erzurum karayolunda yapılmıştı, biz tabi onu kabul etmedik. Yani burada bu kadar insan 102 yıl önce Erzurum’dan yola çıkıp 14 gün yol yürüyerek Sarıkamış’a kadar gelmişken, bizim tarihi bu Sarıkamış Harekatının yapıldığı yolda değil de karayolunda yürümemiz çok kabul edilebilir bir şey değil. Hem şahsım adına hem de devlet adına bunu kabul etmedik ve bir çalışma yaptık. Yine tarihi Sarıkamış Harekatının yapıldığı zirveden yolu, yürüyüşü başlatacağız ve Şehitlikte program devam edecek. Bundan sonra Sarıkamış Harekatı törenleri nerede olacak? Kim yapacak? Nasıl yapılacak? Tartışmasını ortadan kaldırmış oluyoruz. Sayın Bakanımda söz verdi, geçen hafta geldiğinde konuyu kendisine arz ettim. Yazında bu yolun asfaltını yapacak. Dolayısıyla iki gidiş, iki geliş şeklinde duble 21 metre genişliğinde biz ham yolu yaptık. Asfaltını da sayın Bakanım yapacak, yaptıracak. Dolayısıyla orası Sarıkamış Törenlerinin yapılacağı, Sarıkamış Etkinliklerinin yapılacağı bir alan haline gelecek.” dedi.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları