VALİ DOĞAN: ´AÇIK VE NET BİR ŞEKİLDE GERÇEK YATIRIMCI ARIYORUM´

03.12.2016   11:12

KARS VALİSİ DOĞAN: “AÇIK VE NET BİR ŞEKİLDE GERÇEK YATIRIMCI ARIYORUM”

KARS SEVDALILARI KARS’TA

Tacettin DURMUŞ / KARS (ÖLÇEK HABER AJANSI)

Kars Valisi Rahmi Doğan, kendisini ziyaret eden Kars sevdalısı işadamlarına: “Açık ve net bir şekilde gerçek yatırımcı arıyorum. Yatırım yapmak isteyen her kese kapımız sonuna kadar açıktır” dedi.

Kars’ın cazibe merkezi olarak açıklanmasının ardından kente yatırım yapmak isteyen işadamlarının sayısı gün geçtikçe artıyor.

İstanbul’da yaşayan işadamı Metin Güzel Başkanlığındaki Kars Sevdalıları, bir heyetle Kars’a gelerek temaslarda bulundu.

Kars Sevdalıları heyeti, temasları kapsamında ilk olarak Kars Valisi Rahmi Doğan’ı makamında ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu. Kars Sevdalıları daha sonra Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ve Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev’i de ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundular. Kars Sevdalıları Garnizon Şehitliğini de ziyaret etti.

Kars Sevdalıları, Vali Doğan’a Kars’ta aralarında yaklaşık 200 işadamının olacağı bin 700 kişiden oluşan bir organizasyon yapacakları yönünde hazırladıkları dosya sundu.

Vali Doğan ellerinde proje ile gelen tüm işadamlarına tam destek vereceklerini belirterek, gerçek yatırımcı aradıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından Kars’ın cazibe merkezi ilan edilmesinin önemine değinen Vali Doğan, eleştiride bulunarak Kars’ta bir rehavet geleneği olduğunun altını çizdi.

VALİ DOĞAN: “KAR YAĞSA DA İŞİMİZİ YAPALIM”

Göreve başladığından bu yana: “Hadi şu işi yapalım’ dediğimde, işte kar yağıyor, mevsim şartları nedeniyle yetişmez’ şeklinde bir tarzla mazeretlerin ileri sürüldüğünü gördüm. Ben de diyorum ki ‘Burası Kars’. Kar yağsın ama bizler de işimizi yapalım. Çözüm üretmemiz lazım. Nisan ve Mayıs ayları gelince her kesin üzerine bir rehavet çöküyor ve yine iş yapamıyoruz. Bizim çalışabileceğimiz süreyi uzatmamız lazım. Kış aylarında ihalelerimizi ve kamulaştırmaları yapıp Mart ve Nisan aylarından da işe başlamamız gerekiyor.” Dedi.

PLAN VE PROGRAMLAR, SADECE TOPLANTILARDA VE MASADA KALMASIN!”

Kendisini ziyaret eden işadamlarına konuşan Vali Doğan: “Yaptığımız toplantılar genel anlamda sohbet gibi anlaşılıyor. Masada kalıyor. Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız Ahmet Arslan ile Kars’ın cazibe merkezi ilan edilmesi Kars için çok büyük bir avantaj haline geldi. Çünkü Devlet cazibe merkezi olarak ilan edilen yerlere birtakım destekler vermektedir. Bu desteklerden faydalanmak gerekir. Doğu ile Batı arasındaki gelişmişlik farkını bir an önce gidermemiz gerek. Bunun için de Doğu illerinin pozitif ayrımcılığa ihtiyacı var. Bunu da cazibe merkezleriyle gidermek lazım gelmektedir.

İŞADAMI VE YATIRIMCI, ELİNDE SOMUT PROJELERLE BİZE GELSİN

Organize Sanayi Bölgemizde üretime yönelik olarak bir sıkıntı var. Bu konuda ciddi bir şekilde çalışıyoruz. Yatırımını yapmayan, iş yapmayan ve üretime dönük iş yapmayanların tahsislerini iptal ediyoruz. Geçtiğimiz hafta sanayi esnafı olmak isteyenlerle 4 saat toplantı yaptık. 18 yer talebi olan işadamı vardı. Onlara ‘Ne iş yapmak istiyorsun, kaç kişi istihdam edeceksin, yatırımının kaç günde tamamlayacaksın, ne üretip nereye satacaksın?’diye sordum. Ama onlar ‘Hele bir başlayalım da’ diyorlar. Böyle olmaz. Bu arkadaşlarımızın çoğunun elinde bir projeleri bile yok. Ne yapacakları ve ne üreteceğini bilmiyor.

TEŞVİKLER ORTADA, KARS’TA MEKAN SIKINTISI YOK, YETER Kİ YATIRIM YAPIN

Bizim yer ve mekan sıkıntımız yok. Teşvikler ortada, fabrika kurmak ve ekipman alma sıkıntısı da yok. Serhat Kalkınma Ajansının Kars’ta olması da önemli avantaj. Uzmanlar çalışıyor. Bakü, Tiflis Kars Demiryolunun çok kısa bir sürede hizmete girmesi önemli bir avantaj. Lojistik Merkezin kamulaştırma kanununu çıkarması da önemli bir avantajdır. Ayrıca şehir kültürünün olması da çok önemli bir olgudur. İstanbul’a günde üç uçağın yanı sıra, Ankara ve İzmir’e uçak seferlerinin olması da çok önemli bir avantajdır.

KARS’A PSİKOLOJİK UZAKLIK VAR

Kars’a karşı psikolojik bir uzaklık var. Ben arkadaşlarımı Kars’a davet ettiğimde, ‘Kars çok uzak’ diyorlar. Aslında Kars çok uzakta değil. Kars İstanbul’a Bursa’dan daha yakın. Bursa Uludağ’a kayağa gitmek 6 saatinizi alacakken, İstanbul’dan uçağa bindiğinizde 2,5 saat sonra Sarıkamış’ta kristal kar üzerinde sarıçam ormanları arasında kayak keyfi yapabilirsiniz. Bir iş adamı Kars’a yatırım yapacaksa uçağa atladıktan iki saat sonra Kars’ta olur. Tüm bunların anlatması lazım gelir. Kars artık hareketlenmeğe başlandı. Kars’a arık sadece Karslılar gelmiyor. İşadamı para kazanacağını hissederse Kars’a gelir ve yatımının yapar. Yoksa kimseyi zorla getiremezsiniz. Artık her kesin gözü Kars’ta. Yurt dışından da Kars’a gidip gelen ve plan yapan işadamları var.

AÇIK NET BİR ŞEKİLDE GERÇEK YATIRIMCI ARIYORUM

Yeter ki gerçek yatırımcılar Kars’a gelsin. Bu konuda başta ben olmak üzere yatırım yapmak isteyen her kese kapımız sonunda kadar açık ve elimizden gelen desteği de vermeye hazırız. Ne tür bürokratik engel varsa hepsini aşarız. Siz işadamlarının bu konuda hiçbir tereddüdü olmasın. Ben kişisel olarak ta sizlerin yanındayım, Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanınız ve Bakanımız beni Kars’a hizmet için göndermiş ve bu şehrin emini olarak oturur çalışırım, koşarım, koştururum ve hepinizde de destek veririm. Açık net bir şekilde gerçek yatırımcı arıyorum. Gerçek yatırımcıyı bulduğumuz an hiç tereddüdünüz olmasın, birlikte iş yaparız. Kars’a gelen işadamlarının gezmeğe değil de yatım yapmak için gelmeleri gerekir. Sadece toplantı yapıp sonra konuştuklarımızı unutmayalım ve masa da kalmasın.”dedi.

KARS’TA BİN 700 KİŞİLİK BİR ORGANİZASYON PLANLANIYOR

Kars Sevdalıları heyeti başbakanı Metin Güzel de Vali Doğan’ının misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kars Sevdalılarının en büyük özelliklerinden bir tanesinin, metropol şehirlerde yaşayan Karslıları bir araya gelmek ve Kars’ı unutmamak olduğunu söyledi.

Vali Rahmi Doğan’ın enerjisinden faydalanmak istediklerini de ifade eden Güzel: “Aramızda 35 yıldır Kars’a gelmeyenler de var. Onlarla geldik ve yeni dostluklarımız oluştu. Artık Kars’ta bir şeyler yapmanın zamanı gelmiştir. Sizin de enerjinizden faydalanmak istiyoruz.

Valimizin evsahipliğin büyük bir organizasyon yapalım. Bin 700 kişilik bir yemek düzenlemek istiyoruz. Bu yemeğe İstanbul, Ankara ve İzmir’den 200’e yakın işadamı davet etmek istiyoruz. Tasarı hazırladık ve siz sunduk. Kars sevdalıları artık Kars’ı istiyor. Artık Kars’ta bir şeyler yapmanın zamanıdır. Dolayısıyla biz sizin enerjinizi gördüğümüzde sizin enerjinizle birlikte seri hareket ederek, buradaki ambiyans, cazibe merkezi olması, Bakü-Tiflis hattının oluşması, Kars’ın yeni bir döneme girmesiyle birlikte biz dedik ki orada büyük bir organizasyon yapalım. Bu düşünce şeklinin dosyasını size bırakacağım. Alternatif düşüncemiz 21 Ocak. Başarı sizinle gelecektir. Sizin evet demesidir. Sayın Bakanımız Ahmet Arslan’ın başımızda olması çok önemlidir. Parti İl Başkanlarına da bir dosya hazırladık. Global, herkesi kucaklayacak muhteşem bir gece düşünüyoruz. Bakanımız ve sizin samimiyetiniz ortada.” Diye konuştu.
Kategori:
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
Vargas Maria 19.10.2018
* YATIRIM İÇİN BİR KREDİ İSTİYORUM * * Geceleri uyuyarak nasıl kredi alabilirsiniz? * Bir kişisel kredi mi arıyorsunuz? * Kendi işinizi kurmak için bir kredi mi arıyorsunuz? * Büyük projeler için kredi mi arıyorsunuz? * Yatırım kredisi mi arıyorsunuz? E-POSTA ABD BUGÜN: bankplcglobalaccess2@gmail.com
Vargas Maria 08.11.2018
* BİR KREDİ İÇİN INVEST İSTİYORSUN * Geceleri uyku nasıl bir kredi alabilir miyim? * Kişisel bir kredi için mi arıyorsunuz? * Kendi iş başlatmak için bir kredi için mi arıyorsunuz? * Krediler büyük projeler için arıyorsunuz? * Bir yatırım kredisi için mi arıyorsunuz? Bugün bize e-posta: bankplcglobalaccess2@gmail.com
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları