KARS ARDAHAN VE IĞDIRLILAR ATA'NIN HUZURUNA ÇIKTI

01.11.2016   17:15

KARS ARDAHAN VE IĞDIRLILAR ATA’NIN HUZURUNA ÇIKTI

Tacettin DURMUŞ / KARS (ÖLÇEK HABER AJANSI)

Kars Ardahan Iğdırlılar Birliği Dayanışma Platformu Genel Başkanı Sebahattin Şengül, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında, Atatürk’ün Mozolesine Kars Ardahan Iğdırlılar Adına Çelenk sundu.

Merkezi Ankara’da bulunan Kars Ardahan Iğdırlılar Birliği Dayanışma Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Şengül, platformun üyeleri ile birlikte, Kars Ardahan Iğdırlılar adına mozoleye çelenk sunmalarının ardından şeref defterini imzaladı.

Atatürk’ün ilkelerine Kars, Ardahan ve Iğdırlıların bağlı olduklarını şeref defterine not düşen Başkan Sebahattin Şengül: “Tanrı’nın ve hayatın, Türkiye Cumhuriyeti ve O’nun yurttaşı olan bizler için armağan ettiği Siz; bizlere, sadece ülkemizin sağlam temeller üzerinde ilerlemesi ve gelişmesi için belirli amaçlar ve ilkeler bırakmadınız, kaynağını tam bağımsızlıktan, yurtseverlikten, evrensel ilkelerden alan, kendisine karşı güven duygusuyla beslenen ve yeni nesiller ile gelecek vaat eden bir ülkü bıraktınız. Sözlerinizle ve yaptıklarınızla kahramanlara ve kahramanlığa değer veren bir milletin hayallerini ve umutlarını besleyerek bağımsız bir ülke yarattınız. Ülkemizin birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bu dönemde, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93.üncü ve Kars Iğdır İllerimizin kurtuluşunun 96.ıncı kuruluş yıl dönümünü kutladığımız bu günde, manevi huzurunuzda sizi, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhunuz Şad Olsun” dedi.

KARS, ARDAHAN VE IĞDIRLILAR ANKARA’DA CUMHURİYET BALOSUNDA BİR ARAYA GELDİ

Öte yandan Ankara’da Cumhuriyet Balosu düzenlediklerini de açıklayan Kars Ardahan Iğdırlılar Birliği Dayanışma Platformu Genel Başkanı Sebahattin Şengül: “Merkezi Ankara'da bulunan ve illerimizde temsilcileri olan Kars Ardahan Iğdırlılar Birliği Dayanışma Platformumuz, özelde Ankara’ daki hemşirelerimiz arasında yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak amacındadır. Genelde ise, ülkemize ve tüm insanlığa hizmet etmek için kurulmuş olup, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütün olduğu ilkesinden güç alan, insana saygılı, bilime, sanata ve kültüre sahip çıkarak yönetim kurulu adına düzenlemiş olduğumuz (Cumhuriyet Balosuna) hoş geldiniz diyor, sizleri saygı ve hürmetle selamlıyorum.”dedi.

Başkan Şengül baloda yaptığı konuşmada: “Öncelikle ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e, onun silah arkadaşlarına ve vatanımız için şehit düşen ecdatlarımıza ve evlatlarımıza rahmet ve minnet duygularımızı, şükranlarımızı arz ederiz.

Ayrıca sizlere bu milli meselemize göstermiş olduğunuz duyarlılıktan ötürü bu güzel ve anlamlı günde gelmiş olmamızdan duyduğum memnuniyeti belirtir, başta hanım efendiler olmak üzere yüreğimin bütün sıcaklığı ile teşekkür ederim.

Diğer taraftan, toplumsal mutabakatın her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğu bu dönemde, farklı görüşlerin, farklı dokuların, farklı renkler taşımamıza rağmen '' Mevzubahis Vatansa Gerisi Teferruattır '' sözünü yüreğinde taşıyan sizlerin önünde saygıyla eğiliyorum.

Diğer taraftan bu etkinliğimize maddi destek verecek olan Kültür Ve Turizm Bakanlığı’na teşekkür ederim. Şu anda aramızda bulunan sayın temsilcilerine şükranlarımı sunarım.
Çok değerli konuklar, 29 Ekim, TBMM tarafından cumhuriyet yönetiminin ilan edilmesi bugün 30 Ekim Kars ve Iğdır illerimizin kurtuluş günüdür.
Bilindiği üzere iki balası ile Ardahan ve Iğdır illerin bağrından çıkaran stratejik ve jeopolitik öneme sahip olan Kars'ımız tarihinde ve talihinde badireler atlatmış '' ilkleri '' yaşayan çağdaş bir kentimizdir.

Nitekim Anadolu'da anayasasıyla ilk Cumhuriyet Devletini (Cenub-i Garbi Kafkas Cumhuriyeti) kuran, Cumhuriyeti ilk konuşan, kurtuluş mücadelesinin ilk başladığı yer olan ''Can Sağ iken Yurt Vermeyiz Düşmana'' diyerek dönemin işgalci (emperyalist) güçlerini ayağından yırtık çarık ve kopmuş tırnakları ile Gümrü'ye, Batum'a kadar kovup '' Vatan bir bütündür bölünemez '' ilkesi ile bütünleşerek, Lazı, Çerkezi, Azerisi, Kürdü, Terekemesi, Yerlisi, Türkmeni ile Sakarya'da, İnönü'de, Çanakkale'de şehit düşen ejdatların torunlarıyız.
KAI illeri, 43 yıl düşman işgalinde kalmış bir bölgedir. Yöresel ifadeyle dedelerimizin nenelerimiz dediği gibi ''O Kara Günleri'' yaşamış bir bölgedir. Yani düşman çizmesinin ne demek olduğunu çok iyi biliriz.

Biz KAI'liler tarihi tarih kitaplarından değil dedelerinden, ninelerinden dinleyerek, yaşayarak öğrendik. Bunun içindir ki KAI halkı bayrağına da, Vatanına da, Ezanına da bağlıdır.
Bazen rutine mola vererek ''iki el bir Baş için'' deyip düşünmek gerek. Doğru bir tane değildir. Farklı görüşlerin Farklı doğruları vardır. Bu tezden hareketle herkesin, her kesimin ve özellikle gençlerimizin, ülkemizin huzur ve refahı noktasında mutlaka bir katkı yapma arzuları, programları ve çalışmalarının var olduğu inancıyla; bir masa etrafında oturarak, birbirimizi anlayarak, farklı görüşlerden, farklı doğrulardan birbirinden güç alan Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin işlerliğine ve işlevine sentezler üretileceği inancını taşımaktayız.
Çok değerli Gençlerimiz,

Bizler 43 yıl Rus esaretinde kalmış ve o dönemi yaşayan ve Vatan, Bayrak, ezan ve Cumhuriyetin ne demek olduğunu çok iyi bilen KAI' lılar olarak diyoruz ki ülkemiz bir Çiçek Bahçesidir. Bu bostanımızda, her birisinin kokusu, dokusu farklı olan ve mis gibi kokan bu tarlamızdan... ne olur ayrık otu çıkarmayalım.
Bu çiçeklerimize ne olur dokunmayın, koparmayın. 100 yıllardır o güzelim dokularla, o güzelim kokularla hep birlikte yaşadık, yaşamaya da devam edelim.
Bu ülkenin huzuru, mutluluğu ve bütünlüğü hepimizin ortak paydasıdır.
''Bölüşürsek TOK oluruz Güç oluruz, Bölünürsek yok oluruz-hiç oluruz''
Evet, Cumhuriyetimizin güvencesi olarak gördüğümüz, ''vicdanı hür, irfanı hür'' gençler yetiştirelim
Birbirimizi kırmadan, incitmeden konuşalım. Zaman zaman bu ve benzeri etkinliklerle bir araya gelelim. Keşke (Siyasetçisi, aydını, yazarı, eğitimcisi, kanaat önderleri ve STK' lar) da bir araya gelinse ve güçlü bir Türkiye oluştursa inanın işin çehresi değişecektir.
Bakın istenirse, birileri ön ayak olurlar ise insanlar bir araya gelecek, fikirlerini görüşlerini paylaşacak, tartışacak, konuşacak ve el ele, omuz omuza bu güzel ülkemizi daha huzurlu daha mutlu daha güçlü bir ülke konumuna gelecektir. İstenen bu, arzu edilen bu, hasletimizde bu.
Oysa hepimiz bu ülke için çalışıyoruz, bu ülke için üretiyoruz.
Çok Kıymetli Konuklar;

15 Temmuz’da ülkemizde yaşananlar ortada, terör belası başımızda.

Şairimiz ne diyor;
Ben ezelden beri hür yaşadım hür yaşarım
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım
Kükremiş sel gibiyim bendime çiğner aşarım
Yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım
Bizi kimse test etmeye kalkmasın Türkiye Cumhuriyeti büyük devlettir. Bunların üstesinden gelinecektir. Bizler diyoruz ki;
Gelin ayağımıza batan bu dikeni hep birlikte çıkaralım...
Gelin üzerimize çöken bu kara bulutları birlikte bertaraf edelim...
Gelin esiri olduğumuz kini, nefreti, husumeti üzerimizden atalım...
Gelin Cumhuriyetimizi, Vatanımızı, Bayrağımızı, Ezanımızı birlikte seslendirelim.
Gün günlük çekişmelerden sıyrılıp, ortak geleceğimiz için birlikte hareket etme günüdür.
Gün ayrışma değil, bütünleşme günüdür...
Gün masaya da yarınlara da bir şeyler bırakma günüdür.
Çünkü Türkiye hepimizin. “dedi.
Kategori:
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
wilson jones oxford_loanfinances@hotmail.com 02.11.2016
Sevgili Beyefendi / Hanımefendi,   Şu anda% 3 gibi düşük bir faiz oranıyla siz değerli müşterilerimize Noel kredi veriyoruz. oxford_loanfinances@hotmail.com: bizim e-posta yoluyla şimdi uygula
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları