18 AB BİRLİĞİ BÜYÜKELÇİSİ KARS´TA

07.06.2016   13:22

18 AB BİRLİĞİ BÜYÜKELÇİSİ KARS’TA

Tacettin DURMUŞ / KARS (ÖLÇEK HABER AJANSI)

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber başkanlığındaki 18 Avrupa Birliği üyesi ülkenin büyükelçileri Kars’ta bir dizi ziyaret ve görüşmeler gerçekleştirdi.

Büyükelçilerden oluşan heyet, ilk olarak Kars Valiliğini ziyaret etti. Vali Vekili Mehmet Halis Aydın tarafından karşılanan heyet, bir süre basına kapalı olarak görüştükten sonra, tarihi Valilik Konağını gezerek, konak hakkında Aydın’dan bilgi aldı.

Çin Halk Cumhuriyeti irtibat görevlisi Ersin Hoşer’in de eşlik ettiği Büyükelçi heyeti daha sonra Kars Belediyesi’ni ziyaret ederek, Başkan Karaçanta ile de bir süre basına kapalı olarak görüştü. Ardından da Kars Belediyesi ile AB desteğiyle, engelliler başta olmak üzere şiddet mağduru kadınlar, yoksullar ve eski mahkûmlar gibi dezavantajlı grupların sosyal hizmet ve istihdam gibi hizmetlere ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirilen Belediye Destek Merkezinin (BEDESTEM) açılış törenine katıldılar.

BELEDİYE DESTEK MERKEZİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Açılışı Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber tarafından gerçekleştirilen BEDESTEM’in açılışına, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçileri ve Türkiye Belediyeler Birliği yetkilileri, Çin Halk Cumhuriyeti irtibat görevlisi Ersin HOŞER ile paydaş kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Belediye Destek Merkezinin Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanıyla yürütülen İSKEP projesi kapsamında hayata geçirildiğini söyledi.
Başkan Karaçanta ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber, merkezin hayırlı olması temennisinde bulundular. Ardından katılımcılar hep birlikte BEDESTEM’i gezerek çalışma alanları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Açılışın ardından Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, büyükelçiler için Kars’ın yöresel ürünlerinden oluşan kokteyl düzenledi ve çeşitli hediyeler verdi.

KARS TİCARET ODASINI ZİYARET ETTİLER

Heyet daha sonra Kafkas Üniversitesi’ni de ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Sami Özcan ile görüştükten sonra Kars Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. Heyet, Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Ötegen ile de görüştü. Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Ötegen görüşme sırasında yaptığı konuşmada: “Avrupa Birliği ülkelerinin değerli temsilcileri bu güzel ilimize gelerek bizleri onurlandırdınız. İlimiz daha evvelden böyle bir ziyarete ev sahipliği yapmamıştı, sizin ilimize gelmenizle birlikte şehrimizde bir sinerji oluştu. Bu ziyaretin oldukça önemli olduğu düşüncesindeyim. İlimizin tanıtımı anlamında size aktarabileceğimiz bilgiler ekonomik bilgilerdir. Bununla ilgili sizlere bir sunum gerçekleştirilecek ve bu sunumun sizler için doyurucu olacağı düşüncesindeyim.” Dedi.
Görüşme sırasında Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) hazırladığı Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı ilerinin tarihi ve turistik değerlerini anlatan sunum, ajansın Strateji ve Planlama Birim Başkanı Evren Demir tarafından gerçekleştirildi.

Sunumun ardından heyet, Kars Barosu, KAMER ve İHD’nin Kars temsilcileri ile de bir süre basına kapalı olarak görüşme gerçekleştirdi.
Büyükelçilerin Kars Sanayi ve Ticaret Odası’nı ziyareti sonrası, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

HANSJÖRG HABER, KARS KAFKASLARIN MERKEZİDİR

İlk defa geldikleri Kars’ta, bir dizi ziyaret gerçekleştirdiklerini söyleyen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Rektör Prof. Dr Sami Özcan ve Ticaret Odası Başkanı Fahri Ötegen’e kendilerini konuk ettikleri için teşekkür etti.

Kars’ta bulunmaktan dolayı son derece mutlu olduklarını da söyleyen Hansjörg Haber: “Kars gerçekten çok güzel bir kent, biraz uzakta bir kent, fakat görmeye alışık olduğumuzdan farklı bir kent. Avrupa Birliği’nin dönem başkanlığını üstenmiş olan Hollanda’nın Büyükelçisi biraz rahatsızlandığı için bizimle birlikte buraya gelemediler. Fakat buraya gelememenin üzüntüsünü yaşadıklarını iletmemizi istediler. Kars, Ankara’dan uzakta yer alan bir kent, fakat ne var ki bizim bu kentle yürüttüğümüz projelerimiz var. Bununla birlikte ister enerji konusu olsun, ister ulaştırma politikaları konusu olsun ki biz bu konularda Türkiye ile çok yakinen çalışıyoruz. Bu itibarla da Kars, çok önemli bir kent konumundadır. Biz aslında burada kendimizi biraz da evimizde hissediyoruz, belki aramızda bazı arkadaşlarımız bunu bilmiyor olabilir ama Türkiye genelinde 20 kentte Avrupa Birliği bilgi büroları var. Kars ta bunlar arasında bizim kendimizi yakın hissettiğimiz bir yer. Bir kez daha size misafirperverliğiniz için teşekkür ediyorum.”dedi.

KARS’TA DA PEK ÇOK PROJE YÜRÜTMEKTEYİZ

Avrupa Birliğine üye devlet sayısının 28 olduğunu da belirten Hansjörg Haber, 26 ülkenin Ankara’da temsilcisinin de olduğunu da ifade ederek, büyükelçi gurubunun 20 kişiden oluştuğunu söyledi. Türkiye genelinde 6 ayda bir farklı bölgelere ziyaretler gerçekleştirdiklerini de söyleyen Hansjörg Haber Genellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi yerlere gidiyorduk bu defa da buraya geldik, farklı bir bölge olsun diye. Kars, Ankara’dan uzakta bir kent ama buna rağmen biz Kars’ta da pek çok proje yürütmekteyiz hatta bunlardan birinin açılışını da Kars Belediyesi’nde gerçekleştirdik. Bununla birlikte Kars yine Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı ve bu itibariyle de Avrupa açısından farklı bir perspektif sunmakta. Bugün ki ziyaretlerimizde tüm ziyaretlerimizde aslında çok ilginç görüşmeler yaptık. Türkiye’nin önemli kentlerinde olduğu gibi Kars’ta da Avrupa Birliği’nin bir adet Avrupa Birliği Bilgi Merkezi var. Bu Bilgi Merkezi de Sanayi ve Ticaret Odası bünyesinde yer alıyor. Ziyaretimiz kapsamında farkı görüşteki siyasi parti temsilcileri ile de görüşmeler yapacağız.” Dedi.

DAHA ÖNCE BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM İLE BİR MASTIR PROJE YÜRÜTTÜK

Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Denizcilik ve Havacılık Bakanlığını görevini yürüttüğü sırada, kendisiyle Türkiye için bir mastır plan projesini devreye soktuklarını da belirten Hansjörg Haber, bu itibarla Bakü Tiflis Kars Demiryolu Projesi’nin de bu görüşmelerin önemli bir parçası olduğunu ve buna ek olarak da yine İpek Yolu’nun çok önemli bir bölümünü oluşturduğunu belirtti.

AHMET ARSLAN’IN BAKAN OLMASI KARS İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ

Kars Milletvekili Ahmet Arslan’ın da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olmasının da önemine değinen Hansjörg Haber: “Biz Kars için de aynı zamanda çok önemli konular olan ulaştırma ve enerji konusunda da derin bir işbirliği yapıyoruz. Sayın Binali Yıldırım ile başlatmış olduğumuz çalışmalarımızı kendisinden bu görevi devralan yeni bakan Ahmet Arslan ile yürütmeyi devam edeceğiz ki zaten öğrendik kendisi de Karslıymış. Odamız bünyesinde görevini yerine getiren Avrupa Birliği Bilgi Merkezi’nin performansından oldukça memnunuz.”şeklinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları