KARS´IN TARIM VE HAYVANCILIĞININ KALBİ ERZURUM´DA ATACAK

12.04.2016   19:31

KARS’IN TARIM VE HAYVANCILIĞININ KALBİ ERZURUM’DA ATACAK

Tacettin DURMUŞ / KARS (ÖLÇEK HABER AJANSI)

Kars Valilisi Günay Özdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in Erzurum’da katılacağı ve 3 gün sürecek toplantı öncesi Kars Tarım Konseyini topladı.

Vali Günay Özdemir tarafından 18 Ocak 2016 tarihinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü koordinesinde oluşturulan Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık Konseyi, olağanüstü toplandı.

Türkiye'nin Stratejik Vizyonu 2023 Projesi kapsamında, stratejik lokomotif sektörler arasında öne çıkan Gıda, Tarım ve Hayvancılık 2023 çalışmaları ile kaynakların etkin kullanımı ilkesinin temel prensip olarak benimsenmesi temel esas alarak oluşturulan Konsey, çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor.

Kars Valilisi Günay Özdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in Erzurum’da katılacağı ve 3 gün sürecek toplantı öncesi Kars Tarım Konseyini topladı.

Vali Özdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü salonunda gerçekleştirilen toplantıda, geniş bir etki alanına sahip olması nedeniyle tarım politikalarının, Kars’ın ekonomik ve sosyal politikalarının en önemli unsuru olduğuna dikkat çekerek, tarım sektörünün temel hedefinin üretim arz ve gıda güvenliği olduğunu vurguladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in önümüzdeki günlerde Erzurum’a geleceğini belirten Vali Özdemir, burada yapılacak toplantıda Kars ile birlikte bölgenin tarım ve hayvancılığının masaya yatırılarak çözüm önerilerinin Bakanlık düzeyinde tartışılacağını söyledi.

KARS’IN TARIM VE HAYVANCILIĞININ SORUNLARI, BAKAN ÇELİK’E RAPOR EDİLECEK

Erzurum’da 3 gün sürecek toplantıya Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün'ün de bir heyetle katılacağını belirten Vali Özdemir, bu nedenle konseyi topladığını söyledi. Konsey üyelerinin ayrı ayrı hazırladıkları raporlarını alan Vali Özdemir: “Erzurum’da ki toplantıda, Kars ile birlikte bölgenin tarım, hayvancılık ve gıda ile ilgili projeleri, teklifleri konuşulacak. İsteklerin ve hedeflerin belirleneceği bir toplantı olacak. Bizim amacımız da bu toplantı öncesi Kars’taki sıkıntılarımız nelerdir? İsteklerimiz ve gelecek ile ilgili planlarımız nelerdir? Şeklinde yapılması gerekenlerin bir politikası oluşturmak istiyoruz. Tabii her sektörün kendine göre problemleri var. Her alanda sıkıntılarımız olabilir. Bizler bugün aramızda bulunun temsilcilerin ağzından raporlarını alacağız. Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürümüzün katılacağı 3 gün sürecek o toplantıda tüm raporlar Kars’ın bölge ile ilgili tüm değerlerini anlatacak. Bu toplantıya Bakanımız da katılacak” dedi.

BAZI SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Toplantıda, Kars’ın tarım ve hayvanlık alanında konsey üyelerinin rapor ettiği ve Erzurum'daki toplantıda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e sunulacak bazı sorunlar ve çözüm önerileri ise şu şekilde sıralandı:

Meraların kullanımı ile ilgili olarak muhtarların sorumluluk ve yetkilerin belirlenmesi ve muhtarların, köylerde Çiftçi Malları Koruma Başkanı olarak üzerlerine düşen görevleri yerine getirmesi sağlanmalıdır.
Geleneksel yerel ürünler kaybolmaya yüz tutuyor. Yerel geleneksel ürünlerin pazarlanmasında rafta satışını kolaylaştırıcı yasal zeminlerin oluşturulması gerekiyor.
Tarımsal amaçlı kooperatifler Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin uyguladığı düşük faizli yatırım kredilerinden yeterince yararlanmamaktadır. Tarımsal amaçlı kooperatiflerin kullanacakları kredilerin tekrar Bakanlık tarafından karşılanması veya bireysel kredilere göre daha avantajlı hale getirilmesi sağlanmalıdır.
Ziraat Bankasının kredilerinden İlimiz çiftçisi yeterince yararlanamıyor. Eski borçlu çiftçilerin müteselsil kefillik sebebiyle kredi alamama sorunları bir an önce çözülmelidir. Çünkü 1800 üreticiyi ilgilendiren bu konuda 2007’de olduğu gibi yeni bir çözüm getirilmelidir.
Bölgemizin iklimsel ve ekonomik şartlarının zorluğu nedeniyle buranın hayvancılık bölgesi ilan ederek destek paketleri sunulmalı, dolayısıyla bölgeye gelen yatırımcıların sayısı arttırılmalıdır.
Kars’ta TKDK’dan ahır yaparak faaliyete geçmek isteyen üreticiler, damızlık materyal desteği de istemektedirler. Bu amaçla DAP‘ın devam ettirilmesi istenmektedir.
Tarım Alet Ekipman Desteklemelerinin devam ettirilmesi gerekiyor. Şeker Pancarı ekimi daha da teşvik edilmeli ve buna bağlı olarak Kars Şeker Fabrikasının çalışır gün sayısının arttırılması gerekmektedir.
Hayvancılıkta Kars pilot bölge ilan edilmelidir. Çünkü Kars ekonomisinin yüzde 80’i hayvancılığa bağlıdır ve hayvancılık organize edilmelidir.
Bu nedenle Kars her geçen gün yoğun bir göç vermektedir. Kayıt dışı hayvancılığın önüne geçilmelidir.
Yeni Kars Hayvan Pazarının belediye tarafından bir an önce faaliyete sokulması gerekmektedir. Hayvan sağlığı ve aşılama konusunda sistemler geliştirilmelidir.
Süt sığırcılığına gerekli destek verilmelidir. Kars’ta küçükbaş hayvan sayısı her geçen gün azalmaktadır.
Süt, et ve peynir üreticileri yeterli ve gereken bilgiye tam olarak sahip değildir.
Arıcılığa gereken önem verilmeli ve bölgemizde Kafkas Arı Irkının desteklenerek gerekli desteklerin yeterli hale getirilerek organik bal üretiminin daha da arttırılması sağlanmalıdır. Tarımda yem bitkisi sayısı son derece azdır…”

Vali Özdemir ve Müdür Düzgün’ün konuşmalarının ardından konsey üyeleri, tarım ve hayvancılık alanında çözüm önerileri, yapılması gerekenler, istek ve temennileri ile beklentilerinden oluşan raporlarını yazılı ve sözlü olarak konseye sundular.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları