Çiftçilere dolu ve yağmur engeli

2008-08-15  

Kars’ın merkeze bağlı Mezra Köyü ve Susuz ilçesi çevresinde akşam saatlerimde başlayan dolu yağışı nedeni ile bazı vatandaşların ekinleri zarar görürken, bazı evlerde oturulamaz hale geldi.

   Mezra’da ertesi gün tekrar yağan yağmur ve dolu sanki her akşam yağacakmış korkusuyla yaşayan köylüler kaygı içindeler. Akşam saatlerinde başlayan yağmur ile birlikte yağan dolu köylülerin yaşantısını olumsuz yönde etkilediği Adar Ailesinin ise geceyi komşularına ait eski bir minibüs içerisinde geçirmesine neden oldu. 24 saat önce yağan dolu bunca zaman geçmesine rağmen erimediği gözlenen bazı evlerde 30 cm’yi bulan buz halinde dolu kütleleri görenleri hayrete düşürdü.

  Evi kullanılamaz hale gelen Mikail Adar, Valiliğe dilekçe verdiğini ve bu nedenle kendisinin kriz merkezine yönlendirildiğini ve yardımın Helen gelmediğini iddia etti. Mikail Adar, “Ayrıca Belediyeden de vidanjör talep ettik ve halen bekliyoruz.  Patates tarlamın üzerini kaplayan dolu nedeni ile ürün alamayacağım. Yağan yağmur ve dolu selle birlikte evimi ve patates tarlamı bastı. Gece dışarıda kaldık ve daha sonra komşularımız kuru giyecek getirdiler. Daha sonra da komşumuza ait minibüse sığındık. Kızımı bile sel sürüklerken komşularım kurtardı.  komşularına ait bir minibüsün içerisinde geçirdim. İki oğlum var diğer oğlumda askerde. Zaten zor geçiniyorum. Evimde kullanılacak hiçbir eşya kalmadı. Yiyeceklerimiz bile dolu ve çamur altında kaldı,” dedi.

  Bölgeyi akşama doğru dolu korkusu sarıyor

Kars yöresinde olduğu gibi Mezra’da da akşam yaklaşırken aniden kararan hava nedeni ile her an dolu yağacakmış gibi vatandaşlar tedirgin oluyorlar. Bu nedenle ertesi gün aynı saatlerde tekrar yağan dolu insanları korkutuyor.

  Dolu Başladığında araç şoförleri petrol istasyonlarına sığınıyorlar.

Kars ile Susuz arasında seyreden araçların şoförleri dolu başladığı zaman araçlarınız zarar görmemesi için kapalı alan bulamayınca yol boyunda bulunan petrol istasyonlarına sığınıyorlar. Zor durumda kalan şoförler ayrıca görüş mesafesinin de hareket edemeyecek hale gelmesinden yakınıyorlar.

Perişan olduklarını ve tedirgin olduklarını söyleyen çiftçiler, “Bu sene korkuyorduk kuraklık olacak diye. Ekinimiz iyi idi sevindik fakat aniden dolu yağması bizi korkuttu. Şimdi ise dolunun yağması tarlalarımızı çürütüyor neredeyse. Devlet tarlalarımız sigortalı olmadığı için zararımızı da karşılamıyor. Bizde ne yapacağımızı şaşırdık,” diye konuştular.

            Öte yandan çiftçiler dolu yağması nedeniyle zor durumda olduklarını kredi borçlarının olduğunu belirterek, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’ndan almış oldukları kredi borçlarının sürelerinin uzanmasını istediler. Çiftçiler, “Zaten dolunun yağması bizi perişan etti, zor duruma soktu. Bide üzerine kredi borçları eklenince ödemede zorluk çekiyoruz. Kredi borçlarının ödeme süreleri uzatırlarsa iyi olur,” diyerek sıkıntılarını dile getirdiler. TACETTİN DURMUŞ / ÖLÇEK


Kategori:
Etiketler:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları