Teşvik Yasası bölgelere göre yeniden düzenlensin

2008-07-30  

Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Güvensoy Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığını yaptığı İş Konseyi toplantısında Kars’ın sorunlarını dile getirerek çözüm yolu için “Teşvik Yasası bölgelere göre yeniden düzenlensin” dedi. Güvensoy konuşmasında, “Karsın en önemli sorunlarının başında işsizlik ve göç gelmektedir. Avrupa Birliğinde istihdam sıtratejileri, istihdam dostu vergi politikaları uygulayarak işsizlik sorununun önüne geçmişlerdir.

Öte yandan Çin - Hindistan gibi ülkelerde istihdam kayıt altında ve sürekli kalmak için bölgeler arası farklılıkları dikkate alarak gelişmişlik durumlarına göre farklı bölgelere farklı asgari ücret uygulamasına gitmişlerdir. Bölgeler arası gelişmişlik illerde yatırım ve istihdamı artırmaya yönelik özendirici teşvikler uygulamışlardır.

Bizde çare nedir? 5084 sayılı yasa yürürlüğe girdiği 2000 yılından bugüne kadar Kars ilimizde yatırım yapmak isteyen müteşebbislere avantaj sağlayamamış. Bu  durumun nedeni mevcut yasanın gelişmişlik düzeyi düşük olan iller ile batıdaki Osmaniye, Uşak; Düzce gibi illerle bir farkı olmaması

Çözüm teşvik yasasının bölgelere ve sektörlere göre yeniden düzenlenmesi ile gelişmişlik düzeyi düşük iller için ekstra avantajlar sağlanması gerekir.

İlimizin  sınır ticareti mevzuatı kapsamında mücavir il alması Kars-Bbakü-Tiflis Demiryolu Projesi üzerinde bulunması ve Bakü- Tiflis-Ceyhan BTC Petrol Boru Hattı üzerinde olması dolayısıyla ilimizde serbest ticaret bölgesi ve gümrüklerine işlemlerinin de Karsta yapılması olmasa olmazımızdır.

Kars- Tiflis Demiryolunun Kars’tan transit geçeceği Kars’ta serbest bölge veya istasyon olmayacağı gümrüklemelerinin başka ilde olacağı halk arasında konuşulmaktadır buda hem bizi hem de Karslıyı üzmektedir. Çünkü istihdam alanı ve ticaret olmayacağından gittikçe geriye giden Kars'ın ticareti daha da gerilemesine sebebiyet verecek ve Karslı ilini terk etmek zorunda kalacaktır.

İlimizde halkımızın en önemli geçim kaynağı olan hayvancılık ve onun ürünleri bugüne kadar geleneksel ve küçük aile işletmeciliği karşılığında yürütülmekte emek karşılığı yetersiz devam etmektedir. Bu  durumun nedeni üretilen et ve sütün ilimizde işlenmeden satışa sunulmasıdır.

çözüm nedir?

İlimizde ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde organik hayvancılığın özendirilmesi. Kars Besi Organize bölgesinin hayata geçirilmesi, entegre et ve süt tesislerinin kurulması ve özel teşvikler sağlanması ve ülkemizin önde gelen firmalarının ve Karslı iş adamlarının ilimize yatırımı için özendirici teşvik yasası çıkartılmalı. İlimizin Kars kaşarı ve gravyeri, bal, çeçil peyniri, tereyağı üretim merkezi konumuna getirilmeli ayrıca turizmde de çok önemli yeri olan Sarıkamış ve Ani gibi turizmin ilimize yönlendirecek teşvik yasası çıkarılmalı.

 Cumhurbaşkanım Kars ilimiz sınır il olup çıkmaz sokaktır. Karslı devletini her zaman yanında görmek ister onun içindir ki geçmişte Kafkaslarla ilgili politikaların mesajları Karsta verilirdi. Her yıl mutlaka Cumhurbaşkanlarımız 30 Ekimde Kars’ın kurtuluşuna katılırdı, Kars’ı ve bizleri 30 Ekim, Cumhuriyet Bayramı veya 16 Ağustos Türklerin Anadolu’ya girişi günlerinden herhangi birisinde sizi aramızda görmekten onur duyarız,” şeklinde konuştu.


Kategori:
Etiketler:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları