Akyaka Festivali renkli geçti

2008-06-22  

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Akyaka Tarım Hayvancılık ve Kültür Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Akyaka Belediye Düğün Salonunda yapılan konferansın ardından buzağılar podyuma çıktı. Akyaka Belediye Başkanı Bulut Öztürk, “Bu festivali yaparken üç amacımız vardır. Akyaka küçük bir ilçedir. Bu ilçenin tanıtımında hayvancılıkla, tarımla uğraşlarını ve şirin bir ilçe olduğunu Türkiye bazında  tanıtmak. İkinci amacımız dede babalarımızdan gördüğümüz tarım hayvancılık adetlerini bilimsel olarak Kafkas Üniversitesi ve Atatürk Üniversitemizden öğretim üyelerini davet ederek burada bilimsel olarak modern hayvancılık ve tarım nasıl yapılabilir, sulamanın faydaları nelerdir, hastalıkların çözümü nedir, hangi ilaçlar kullanırsak, hangi cins hayvanları üretirsek bunu rahatlıkla daha faydalı olacağını tespit etmektir. Üçüncü amacımız ise Akyakalı olup veya Akyaka’nın dışında büyük şehirlerde yaşayan iş adamlarımızın ilçemize gelerek küçük ilçeye küçük yatırımlar yapılırsa bu ilçenin de gelişmesini sağlanır. Bu amaçla Tarım Hayvancılık ve Kültür Festivalini başlattık. Bilimsel olarak çiftçilerimizin faydalanmasında Kafkas Üniversitemizin emeği var.

*** Akyaka’da yüksekokul açılacak

            Belediye Başkanı Bulut Öztürk Akyaka halkına müjdeli haber vererek, “Bizde 8. Hudut Taburuna bağlı Piyade Bölüğümüz var. Bu piyade bölüğümüz Şahnalar Taburuna taşındı. Böylelikle 17 dönümlük yer ve binalar boşaldı. Buraya bir Meslek Yüksek Okulunun açılması için Kaymakamla, Vali Beyle ve Rektörle görüştük. Sonuçta rektörlüğümüz senatodan geçirdi. Heyet kurulup Akyaka’ya geldi. Binaları gezdi ve düğün salonunu gezdi ayrıca belediyeye ait bir binayı da yurt olarak verme taahhüdün de bulunduk. İnşallah Meslek Yüksek Okulunun açılacağını en kısa sürede müjdeleyeceğiz,” şeklinde ifade etti.

            Akyaka Kaymakamı Hakan Ezgi Akyaka’nın Türkiye’ye çok bilinen bir ilçe değil diyerek, “Akyaka ilçesi Türkiye’de çok bilinen bir ilçe değil. Ama ilçemizde eğitim alanında yapılan çalışmalara b aktığımızda çok güzel boyutta olduğunu görüyoruz. Bu noktalara halkımızla birlikte geldik. Sağlıkta bebek ölümlerinde Türkiye ortalamasının altında bir içeyiz. Geçen yıl 150 çiftin nikahı yapıldı ve 250 çocuk nüfus cüzdanına kavuştu. Bu tür festivaller sesimizi duyurma imkanı sağladı. Bölgemiz tarım ve hayvancılık bölgesidir. Öncelikle yerli ırktan kültürel ırka geçilmesi gerekiyor,” dedi.

            Program daha sonra öğretim üyelerinin katıldığı “Tarım ve hayvancılık” konulu konferansla devam etti. Konferans’ta “Göçün Akyaka’ya ekonomik ve soysala etkileri” konusuyla Prof. Dr. İsa Özaydın, “Akyaka’nın kalkınma stratejisi ne olmalı” konusuyla Doç. Dr. Kerem Akbulut, “Ev yapımı peynirlerin insan sağlığı açısından değerlendirilmesi” konusuyla Doç. Dr. Murat Gülmez, ve “Organik tarım ülkemizin ve Doğu Anadolu Bölgemizin organik tarım potansiyelinin değerlendirilmesi” konulu konferansla Yrd. Doç. Dr. Ahmet Metin Kumlay katılımcılara bilgiler verdiler. Ayrıca katılımcılara plaket verildi.

Eski Milletvekili Selahattin Beyribey, “Üç yıldan beri yapılan festival sayesinde hem ilçemizi tanıtmak hem bölgemizde gelecekle ilgili hesaplar veya gelecekle ilgili fikirler ortaya koyabilme adına yapılan bu festival Türkiye’ye dünyaya bölgeye ilçemizi tanıtım adına büyük önemi var. Başkanımıza yaptığı faaliyetten dolayı teşekkür ediyorum,” şeklinde konuştu.    

*** Buzağılar boy gösterdiler

            Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Akyaka Tarım Hayvancılık ve Kültür Festivali kapsamında yapılan buzağı yarışmasında buzağılar boy gösterdiler. Yarışmada dereceye giren buzağı sahiplerine birer altın verildi. Buzağıda 1’ici Ertekin Akbaba, 2’nci Tayyip Ergül, 3’üncü Mustafa Ergül ödül aldı. Boğada 1’inci Yalçık Akbaba, 2’inci Adem Toptaş, 3’üncü Allahyar Yılmaz ödüllerini alırken İnekte 1’inci İsmet Topkaya, 2’inci Evren Yılmaz, ve 3’üncülüğü Ahmet Toptaş ile Evren Kaçar paylaştılar.

             3’üncüsü düzenlenen Akyaka Tarım Hayvancılık ve Kültür Festivaline Akyaka Belediye Başkanı Bulut Öztürk, Kaymakam Hakan Ezgi, Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Arif Baysal, Eski Milletvekili Selahattin Beyribey, CHP Kars İl Başkanı Çetin Bilgir, Eski Milletvekili Zeki Naci Tarhan, Ankara Toptan Hal Başkanı Battal Akbaba, öğretim üyeleri, halk ozanları ve vatandaşlar katıldı.ölçek

Kategori:
Etiketler:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları