KARS´TA AŞURA KARDEŞLİK ÇADIRI

23.10.2015   11:03

KARS’TA AŞURA KARDEŞLİK ÇADIRI

Tacettin DURMUŞ / KARS (ÖLÇEK HA)

Kars Ehlibeyt Derneği tarafından geleneksel hale getirilen ve Kars Valiliği önündeki tören alanında kurulan “Aşura Kardeşlik Çadırı” ziyarete açıldı.
Kuran’ı Kerim okunması ve dualar eşliğinde açılışı gerçekleştirilen Aşura Kardeşlik Çadırı’nda, Ehlibeyt İmamlarının 7’ncisi Hz. İmam Musa Kazım (a.s) ve Hz.Ebu’l Fazl Abbas’ın sancağı, 22-23 Ekim 2015 Tasua ve Aşura günleri sergilenecek. Çadırda ayrıca sinevizyon gösterileri, Muharrem Kardeşlik Sergisi yer alacak ve kitap satışı da yapılacak.

Çadırın açılışına Kars Valisi Günay, Özdemir, Belediye Başkanı Murtaza Karaçata, emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Müftü Mehmet Genç’in yanı sıra Ak Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Ak Parti Kars milletvekili adayları Ahmet Arslan, Selahattin Beyribey, Suat Ögel, CHP Kars Milletvekili Adayı Selami Yiğit, İl Başkanı Özfer Koçak, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, MHP Kars Milletvekili Adayı Tuncay Aydın, İşadamı Sabri Yiğit ve Karslılar katıldı.

İmam Mir Ali Ekber Işık yaptığı konuşmada: Her yıl 12 imamdan bir tanesinin sancağı getirilir. Bu yıl 12 imamdan 7’incisi olan Museyi Kazım ve Kerbela Şehidi Hz. Hüseyin’in vefalı kardeşi Hz. Ebulfazl Abbas’ın sancağı getirilmiştir ve halkımızın görümüne sunulmuştur. Burası kardeşliğin, birliğin, beraberliğin çadırıdır. Hz. Hüseyin’in dik duruşu, İslam’ın yanlış anlaşılmasına karşı bir dik duruştur. Şu anda da yaşamış olduğumuz sıkıntı da tam olarak odur. Kimileri İslam dinini anlatmaya çalışıyor ama İslam dinini batırmaktan başka bir işe yaradıkları yoktur. Hz. Hüseyin bunun önüne geçti, İslam siyasetini ortaya koydu. Bunu da evlatlarını feda ederek, canıyla, kanıyla gerçekleştirdi. 6 aylık süt emer çocuğunu da Kerbela’da şehit verdi. Böyle mukaddes bir yolda varlığını her şeyiyle ortaya koyan Hz. Hüseyin, sadece Müslümanlara değil, tüm insanlığa büyük bir ders vermiştir. Bizler de Hz. Hüseyin’den aldığımız bu dersle Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’ın saf İslam yolunu takip etme amacıyla her yıl ‘Aşure Kardeşlik’ çadırları kurmaktayız. Hepiniz burada düzenlediğimiz Hz. Hüseyin’in evine hoş geldiniz. Bu çadır bizlere değil Hz. Hüseyin’e aittir, dolayısıyla hepimiz burada misafiriz.” dedi.

İl Müftüsü Mehmet Genç’in yaptığı duanın arından açılışı gerçekleştirilen çadır’da Mir Kasım Erdem yaptığı konuşmanın ardından sergilenen çadırlar ile ilgili olarak bilgi verdi.
Kategori:
Etiketler:aşura, ahmet arslan
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
billjohnson.loanfirm011@gmail.com Bill Johnson 16.10.2018
Meşru bir kredi almak her zaman büyük bir sorun olmuştur. Finansal sorun yaşayan ve buna çözüm bulunması gereken müşteriler için. Kredi ve teminat konusu, müşterilerin meşru bir borç verenden kredi ararken endişe duydukları bir şeydir. Fakat .. borç verme sektöründe bu farkı yarattık. % 3 faiz oranına kadar 5.000 USD - 500.000.000 USD USD aralığında bir kredi ayarlayabiliriz. Bu e-postayı hemen yanıtlayın: billjohnson.loanfirm011@gmail.com
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları