´TAKDİRİ AŞK´ KİTAPÇILARDA

27.01.2015   18:47

“TAKDİRİ AŞK” KİTAPÇILARDA

Tacettin DURMUŞ / KARS (ÖLÇEK)

Karslı Yazar Abdullah Yılmaz’ın üçüncü kitabı ‘Takdiri aşk’ yayın hayatında.

Daha öncede kendisinin kurduğu yayınevinden ‘Zelzelenin Yerebatan Düşleri’ ve ‘Cıncıbıl’ adlı iki kitabı yayınlanan Yılmaz’ın çok sayıda romanı, basıma hazır bir şekilde bekliyor. Belge Yayınları tarafından yayınlanan Yılmaz’ın üçüncü kitabı ‘Takdiri Aşk’ kitapçılarda okuyucularının bekliyor.

Abdullah Yılmaz, bu romanında gündelik hayatımızda sıkça rastladığımız, duyduğumuz veya bir yerlerden okuyarak öğrendiğimiz muhtelif hadiseleri okurlarıyla paylaşıyor. Yazar, kendi deneyimlerinden edindiği bilgilerle, tarihsel olayları eleştirel bir duyarlılıkla yeninden gözden geçirdikten sonra, farklı okumalarını bir roman kurgusuyla çağdaş okuyucusuna sunuyor.

KİTABIN GİRİŞ YAZISI, DEVRİM RONAS’A AİT

Yazar Abdullah Yılmaz, romanına önsöz yazmak yerine, ‘giriş’ bölümü ayırarak, Devrim Ronas’ın kitabı kısaca tanıtan ifadelerine yer verdi.

Kitapta yer alan konuları toplumsal bir meseleye karşı gösterilmiş kişisel veya asabi bir duyarlılık örneği olarak algılanabileceğine dikkat çeken Devrim Ronas, kitap ile ilgili olarak: “Fakat her ne olursa olsun, yazılanı bağlamından koparmadan okumanız gerektiği sorumluluğu, önümüzde yakıcı bir mesele olarak durmaktadır. Bu, akılda tutularak roman okunursa, tarihsel olanla gündelik olan arasındaki metinsel ilişki de böylece kavranmış olur.

Karşı çıkmadan önce okuduğunuz şeyin, sizinde de çevrenizde olup bittiğine bakmanız lazım. Çünkü en kolayından yekten suçlamalarla veya ötekileştirmelerde bulunmamak için romana böyle yaklaşabilmek en doğrusudur.

Dolayısıyla olası acı hadiselere dönüşmesi kuvvetle muhtemel birtakım hoş olmayan vakaların zuhur etmemesi için öfkemizi, ayrıca birilerini suçlayıp ötekileştirme alışkanlığına dayanan, akılsallaştırmaya da oldukça yaktın bu türden algılama biçimlerimizi meşru kılan dünya görüşümüzü de bu kitabı okurken dışarıda tuta bilesek, söylenenler üzerine daha çok düşünme imkanı elde etmiş bulunuruz” ifadelerini kullandı.

YAZAR’IN ÇOK SAYIDA ROMANI DA YAYINA HAZIR

1958 yılında Kars’ta doğan ve ortaokulu Kars’ta bitiren Abdullah Yılmaz, daha sonra İstanbul’a giderek Bahçelievler’de bir fabrikada çalışmaya başladı. Bu sırada Dönemin TÜRK İŞ Başkanı ve katledilen Kemal Türker ve aynı zamanlarda da Aziz Nesin ile tanışma fırsatı buldu. Bu tanışmalar, Yılmaz’ın sonraki hayatına yön vermede derin izler bıraktı. Bu sırada Nesin Vakfı’nın ilk misafirlerinden oldu. Öğrencilik dönemleri sırasında da çalıştığı fabrikalarda çeşitli sendika ve işçi örgütlemelerinde yer aldı ve ardından da 6 yıl cezaevinde kaldı.
Kategori:
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
Buket Ağaçe Aşk Acıdır 31.12.2017
Aşkın acı ama bir o kadar da insanın başına iş açabilirliğini de anlarsınız. Tıpkı İmam'ın çıkmazlara saplandığı gibi. 310 sayfalık kitabın son beş sayfasına kadar katıla katıla gülerken, bitime bir kaç ayfa kalırken acılara, hüzünlere ve kederlere sarılı bir atmosfere giriyorsunuz.
Sıla Ayhan Takdiri Aşk 31.12.2017
Bu kitabı çok güzel, tepeden tırnağa okudum. Hem de çok dikkatlice. Bu kitabın roman olma özelliğinden çok sanki Türklere bir mesajı var gibime gelir.Hazreti Nuhammed'in kadın takasından tutunda Talas savaşında müsümalarca Türklere yapılan katliamlara kadar değinmiş yazar burada aşkın arkasına saklanarak. Bu türden bir romanın adının Takdiri Aşk konulmasına da anlam veremedim. Lütfen beni aydınlatacak birisi var mıdır acaba. Belge Yyaınlarını aradım yanıt alamadım. Malatya'dan Selamlar. Diğer sitelete, D&R, Kitapyurdu gibi sitelerin tamamında olan kitaba oralarda yorum yazamadım. Veresiye Cinayet adlı kitabı da çıkmış ama umarım aynı kalitededir.
Azize Türkyılmaz KANSERİN İLACI BULUNDU 01.01.2018
Kansere İlaç Bulundu. Abdullah Yılmaz'ın "Veresiye Cinayet" romanının yanısıra "Takdiri Aşk" romanını daha çok beğendim. "Takdiri Aşk" Türkiye'de yazılmış tek romandır. Ben Müslüman'ım ve Türk'üm, Kürt'üm diyen her insanın okuması gereken bir kitaptır. Daha doğrusu "Takdiri Aşk" kanser ilacıdır. Toplumu kemiren kanserin ilacı "Takdiri Aşk" adlı romandır. Mutlaka ve mutlaka okunmalıdır.
Aslı Ateş TAKDİRİ AŞK 05.01.2018
Seviye Camcı Tarihin En Eski İdeolojisi 06.01.2018
Aşkın akıl dışılığını, aynı zamanda da gerçekliğini bu romanı bir bütün olarak bitirdiğiniz zaman anlıyorsunuz.
Seviye Camcı Tarihin En Eski İdeolojisi 06.01.2018
Aşkın akıl dışılığını, aynı zamanda da gerçekliğini bu romanı bir bütün olarak bitirdiğiniz zaman anlıyorsunuz.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları