İZBELİKTEN, ÇOCUK CENNETİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

26.01.2015   23:26

İZBE HALDEN ÇOCUK CENNETİNE

Tacettin DURMUŞ / KARS (ÖLÇEK)

1952 yılında kurulan Türkiye’nin ilk çocuk kütüphanelerinden biri olan Kars Atatürk Çocuk Kütüphanesi, yeni yüzüyle çocuklarımızın hizmetine sokuldu.

Kars Kütüphane Müdiresi Mehtap Çantay’ın büyük çabaları sonucu ‘Kitap okuyan çocuklar projesi’ kapsamında harabe halinden kurtarılarak çocukların hizmetine sokulan çocuk kütüphanesi, adeta bir çocuk cennetine dönüştürüldü.

Kütüphaneci Emrah Aydın ve kütüphane personeli tarafından da özverili çalışmalar sayesinde çocuk cennetine dönüştürülen kütüphanenin bünyesinde, okuma salonlarının yanı sıra fen bilimleri ve matematik bölümü yer alıyor. Kütüphanenin etkinlikler odasında ise çocukların her türlü sosyal ve kültürel gelişimlerinin sağlanması ve geliştirilmesi için de resim, müzik ve tiyatro gibi aktiviteler çocuklarla buluşturulacak. Minik öğrenciler aynı zamanda anne ve babalarıyla da haftanın her günü kütüphanede bir arada vakit geçirebilecek.

KARSLI ÇOCUKLAR İÇİN DİYARBAKIR’DAN KARS’A GELDİ

Kitap okuyan çocuklar projesi ile harabe halden çocuk cennetine dönüştürülen kütüphanenin miniklerin hizmetine sokulması çalışmaları için Okul Öncesi Eğitim Uzmanı Yüşra Ceylan Taran’da Diyarbakır’dan Kars’a geldi. Gönüllü olarak Kars’a gelen Tara, kütüphanenin açılışı nedeniyle çocuklar ile bir araya gelerek etkinlikler sağladı. Çocuklarlar birlikte drama, kukla ve parmak boyama oyunları sergileyen ve kuruluş aşamasında destek veren Taran, daha sonra Kars’tan çocuklar gibi mutlu bir şekilde ayrıldı.

Çocuk Kütüphanesi ile ilgili olarak açıklamada bulunan Kars Çocuk Kütüphanesi Müdiresi Mehtap Çantay Kars Atatürk Çocuk Kütüphanesinin 1952 yılında kurulduğunu ve Türkiye’de kurulan ilk çocuk kütüphanesi olduğunu söyledi.

Kitap Okuyan Çocuklar projesi adı altında Yüsra Ceylan Taran ile birlikte kütüphanede okul öncesi çocuklara göre düzenleme yaptıklarını belirten Çantay: “Öğrencilere yönelik kütüphanenin tanıtımını ve onları kütüphaneye alıştırmak için bir çalışma başlatıldı ve çocuklar çok memnun oldular. Böylece kütüphaneler de kütüphanecilik dışında burada okul öncesi çocuklarında, eğitimcilerin de olmasının gerektiğini anladık. Çocuk Kütüphanesi, Avrupa Birliği’nden edinilen proje dahilinde çocuk ve gençlik projeleri adı altında yapılan bir yatırımdır. Bina baştan aşağıya yenilendi, mobilyaları revize edildi, düzenlendi ve hemen her şey alındı. 2. kat gençlik kütüphanesi aşağısı ise çocuk bölümü olarak ayarlandı. Çocuk grubu olarak 0-3 yaş grubunu ayrı düzenledik. 7-11 yaş grubunu ilk katta ayarladık. Kitaplarını, malzemelerini düzenledik ve onlara bir müzik odası yaptık. Bebek ve anne ile ilgili bir bebek odası düzenledik. Çocuklara göre lavabolarını ayarladık. Aynı zamanda bir fen köşesi, fen laboratuvarı, aynı zamanda yine fen ile ilgili diğer materyalleri aldık onları da başka bir odada düzenledik. Onlara göre masa ve sandalyeleri düzenledik. Tamamlamaya çalıştık.” dedi.

HER ŞEY KİTAP OKUYAN ÇOCUKLAR İÇİN

Gönüllü olarak Diyarbakır’dan Kars’a gelerek çocuklarla bir arada olmaktan sonsuz bir şekilde mutlu olduğunu belirten Yüsra Ceylan Taran da, “2012 Aralık ayında kurulan bir projenin gönüllüsü olarak buradayım. Projemizin adı ‘Kitap Okuyan Çocuklar’ projesi. Bu proje dahilinde yerel mahallelerde ki belediyelerimizden, ilçede ki belediyelerimizden çocuk kütüphaneleri kurmalarını istiyoruz. Projemiz ülkenin her yerinden illerden, mahallelerden bize ulaşmaya çalışan gönüllüler ile yürütülüyor. Bu proje kapsamında da Diyarbakır il sorumlumuz benim aynı zamanda da Kars il sorumlumuz da Ali bey ile Kars’ta çocuk kütüphaneleri hakkında neler yapabileceğimizi konuştuk. Burada var olan ama açık olmayan bir kütüphaneden bahsetti. Biz de bu kütüphanede neler yapabileceğimizi konuştuk, Mehtap hanımla ve buraya danışmanlık yapmaya karar verdik.” şeklinde konuştu.

Taran daha sonra, “Kitap Okuyan Çocuklar projesi olarak kütüphane için neler yapabiliriz’ diye düşündük ve bu projeyi yaptık. Geçtiğimiz Pazartesi gününden beri buradayız. Ülkemizde çocuk kütüphanelerinin eksikliği büyük bir eksiklik, tartışılmaz bir eksiklik. Her kütüphanede eksik olan şeylerden birisi bebek bakım ünitesi bebeğin altının değiştirilebileceği bir yerin olması özellikle bebek emzirme ünitesinin olduğu bir kütüphane yok. Türkiye geneline baktığımız zaman ya vardır ya yoktur. Varsa da çok azdır. Önceliğimiz bu olmayan şeylerin kütüphanelerde olmasını sağlamak. Bu kütüphanenin her şeyi vardı sadece düzeni eksikti. Dolapları, kitapları, materyalleri her şeyi vardı, biz burada sadece danışmanlık yaptık. Diğer kütüphanelerde ise belediyelerden istediğimiz kütüphanelerde ise projeyi sunuyoruz ve belediyenin o ilçeye bir çocuk kütüphanesi kurmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları