MERT AYDIN DAVASI, ERZURUM DA GÖRÜLECEK

31.10.2014   11:34

MERT AYDIN DAVASI, BUNDAN BÖYLE ERZURUM DA GÖRÜLECEK

MERT AYDIN CİNAYETİ DAVASININ 2. DURUŞMASI, BUGÜN KARS AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE GÖRÜLDÜ.

Tacettin DURMUŞ / KARS (ÖLÇEK)

Kars Ağır Ceza Mahkemesi, 14 Ekim 2014 tarihinde verdiği kararla, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, bu davanın Kars’ta görülmesinin kamu güvenliği ve olayın toplumda infial uyandırmasın nedeniyle Erzurum’a nakline karar verdiği bildirildi.

Mahkeme sonrası Mert Aydın’ın katili Aykut Balk’a müdahil avukatlık yapmayan Kars Ardahan Bölge Barosunun Başkanı Av. İbrahim Baştimar, gazetecilere, davanın bundan sonraki seyri ile ilgili olarak açıklamada bulundu.

Davanın bundan sonraki seyrinin Erzurum Ağır Ceza Mahkemesinde devam edeceğini belirten Baştimar : “Bildiğini gibi kamuoyuna ‘Mert Aydın cinayeti’ olarak yansıyan davanın duruşması bugün Kars Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı. Edindiğimiz bilgilere göre Kars Ağır Ceza Mahkemesi, 14 10 2014 tarihinde verdiği kararla, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, bu davanın Kars’ta görülmesinin kamu güvenliği ve olayın toplumda infial uyandırışından dolayı Erzurum’a nakline karar vermiştir. Kars Ağır Ceza Mahkemesi de Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin bu kararına uyarak dosyayı Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakletmiştir. Böylece davanın bundan sonraki seyri Erzurum’da devam edecektir. Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi de kendi arasındaki iş bölümüne göre kaçıncı Ağır Ceza Mahkemesinde davanın görüleceğine karar verecek. Dosya esas numarasını alındıktan sonrada bir sonraki duruşma tarihi de belli olacaktır” dedi.

İDDİANAMEDEKİ CEZA MADDELERİ:

Öte yandan edinilen bilgilere göre: Kars Cumhuriyet Başsavcılığı, Kars Ağır Ceza Mahkemesine hitaben yazmış olduğu iddianamede, Mert Aydın’ın katili sanık Aykut Balk hakkında şu cezaların uygulanmasını istedi. Mahkeme, TCK’n 82. Maddesinde, Nitelikli Adam Öldürme, 103. Maddedeki Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar ve 109. Maddedeki Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma suçları istemiyle dava açtığı için davanın seyri bundan böyle Erzurum’da da bu iddianamedeki gibi devam edecek.

Örnek olsun diye 82. Maddedeki Nitelikli Adam Öldürmenin karşılığı müebbet hapis cezasıdır. 103. madde ise Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar suçunda ise bu suç sonucu mağdur, bitkisel hayata girerse ve ya ölmesi halinde ağırlaştırılmış müebbet uygulanır. Kişi Hürriyetinden Yoksun Kılma suçunda ise ağırlaştırılmış hapis cezası vardır. Mert Aydın olayından sonra yasa değişikliğine gidildi. Ama bu yasa değişikliği Mert Aydın olayından sonra gerçekleştiği için, sanık katil Aykut Balk için uygulanmayacak. Bundan sonraki bu türden yaşanan olaylara uygulanacak. Kurala göre yürürlükte olduğu tarihte işlenen suça uygulanır. Aleyhte uygulama yapılamaz.”

MERT’İN OLAYI NASIL GELİŞMİŞTİ?

Kars’ta 6 Nisan günü babası Yolcu Aydın’ın işyerine yemek götüren Ziya Gökalp İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi Mert Aydın’ın cesedi 7 Nisan günü kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Karadağ çöplüğünün yanındaki boş bir tabyanın içinde bulundu. Boğularak öldürüldüğü anlaşılan Mert Aydın’ın katilini bulmak için polis kentteki 25 MOBESE ve 20 güvenlik kamerası görüntülerini inceledi. Mert’in, Digor Pazarında babasının işyerinden tanıştığı oto alım satımı yapan Aykut B. ile karşılaştığı ve kırmızı renkli 36 AV 079 plakalı hafif ticari araca bindiği tespit edildi. 12 Nisan gecesi gözaltına alınan Mert’in katil zanlısı Aykut B. 13 Nisan’da tutuklanarak güvenlik nedeniyle Erzurum H Tipi Cezaevine gönderildi. Ailesi ve yakınları da yine güvenlik nedeniyle başka kentlere göç etti.

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları