SAĞLIK İÇİN, ERZURUM YOLLARINDA 'KIRILMAYA' DEVAM..!

30.01.2014   15:35

SAĞLIK İÇİN, ERZURUM YOLLARINDA KIRILMAYA DEVAM..!

Tacettin DURMUŞ / KARS (ÖLÇEK)

Erzurum Kamu Hastaneler Birliği (KHB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 2013 yılı içerisinde Kars’tan Erzurum’a sağlık bulmak için 14 bin hastanın gittiğini açıkladı.

Son birkaç yılda nüfusu yaklaşık olarak 4bin azalan Kars’ta bu rakam vatandaşlar arasında şaşkınlıkla karşılandı. 74 bin nüfuslu Kars'tan 14 bin hastanın Erzurum’a gitmesi korkunç bir durum olarak değerlendirilirken, Erzurum Kamu Hastaneler Birliği (KHB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, 9 ile sağlık hizmeti verdiğini ve en fazla hasta gelen illerin istatistiklerini açıkladı.

2013 yılında 74 bin nüfuslu Kars’tan 14 bin Ağrı’dan 44 bin hastanın Erzurum’a gittiğini belirten Erdoğan, Iğdır’dan da 14 bine yakın, Bingöl’den 10 bin ve kalan diğer illerden de başvurunun da toplamda 165 bin olduğunu ifade etti.

Erzurum dışında Ağrı’dan Van, Ankara, İstanbul gibi birçok ile hasta sevki yapılıyor. Dikkat çeken husus, “Kars'tan her gün Erzurum’a 30’a yakın araç gidiyor. Kars'ta sabah 05.00 itibari ile dışarı çıkıldığında caddelerde araçlar Erzurum’a hasta götürmek için bekliyorlar. Her caddede her saat başı dolmuş bulunabiliyor. Hastalar sadece devlet hastanelerine gitmiyorlar. Bu rakama üniversite ve özel hastaneler dahi değil. Diğer şehirler ve hastanelere bakıldığında neredeyse Kars şehir nüfusunun sevk edildiği görülüyor.

Bizlerde ÖLÇEK Gazetesi olara Kars'ta bulunan hastanelerin yönetimi, Kars’ı yönetenlerden, Ankara’da Kars’ı temsil edenlerden ve doktorlardan daha fazla çaba sarf etmelerini bekliyoruz.
 
Kategori:
Etiketler:erzurum yolları
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları