BİRTANE, KARS'IN SORUNLARINI MECLİSTE DİLE GETİRDİ

14.11.2013   07:32

BİRTANE, KARS’IN SORUNLARINI MECLİSTE DİLE GETİRDİ

Tacettin DURMUŞ / ÖLÇEK (KARS)

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kars’ın sorunlarını dile getiren bir konuşma yaptı.

TRT 3 Meclis TV’den de canlı olarak yayınlanan konuşmasında Mülkiye Birtane, seçim bölgesi olan Kars’ın sorunlarını, 2011 genel seçimlerinden bu yana hem gündem dışı konuşmalarla hem de diğer yasama faaliyetleri çerçevesinde dile getirerek hükümetin dikkatini çekmeye çalıştığını söyledi.

Kars’ın 30 yıl öncesine kadar, Türkiye için ekonomik gelir vaat eden, bu potansiyeli tarım, hayvancılık ve turizm açısından oldukça önem taşıyan sayılı iller arasında yer aldığını belirten Birtane, şu anda ise Kars’ın sosyo-ekonomik durumunun içler acısı bir hale geldiğini söyledi.

Kars’a süt, deri Fabrikası ve Et-Balık Kurumunun kapatılarak yem ve şeker fabrikalarının da üretiminin yüzde 90 oranında düşürüldüğünü de dile getiren Birtane şöyle konuştu:

KARS HALK, BAKÜ, TİFLİS, KARS TREN YOLU VE LOJİSTİK MERKEZ HİKÂYESİ İLE UYUTULMAYA ÇALIŞIYOR
“Kars’ta hayvancılık potansiyelini açığa çıkaracak et-süt entegre tesisleri için bir adım atılmazken, Kars halkı akıbeti belli olmayan ve aynı zamanda Karslının gerçek ihtiyacının dışında olan, Bakü-Tiflis-Kars tren yolu ve lojistik merkez hikayeleri ile 2011 yılından beri uyutulmaya çalışılıyor. Sınır kapısı kapalı olan tek il konumundaki Kars’ın Ermenistan sınır kapısı neden ticarete açılmıyor? İlde henüz altyapı ve içme suyu yok. Mahallelere günlük 2-3 saat ve içme suyu olarak tüketime uygun olmayan su veriliyor. Belediye kent merkezindeki yol çalışmalarını dahi tamamlamış değildir. Kentte otopark yok, umumi tuvaletler yok, kaldırımlar yok. Ara sokakların çoğu hala topraktır ve kentli çamur ve tozdan muzdarip. Kışın kent merkezi buzla kaplanıyor, kar temizleme çalışmaları yok denecek kadar az. Kent merkezi çöplerle dolu, tarihi mekanlar çöp sahası olmuştur. Karadağ Mahallesi başta olmak üzere birçok mahallede çöp yığınları bulunuyor. Mikroba bağlı ölüm ve hastalanmalar had safhada seyrediyor.

KENTTE ÇÖP TOPLAMA SİSTEMİ YOK
Daha önce ilin çöp sorununu meclise taşıdığımızda ödenek olmadığı cevabını almıştık. İyi de bir kentin çöp toplama sistemi yoksa, yolları yoksa, otoparkı yoksa, altyapısı bulunmuyorsa, içme suyu yoksa o halde Belediyesi neden var? Belediyenin işi rant peşinde koşup, yakınlarına fırsat kapısı açmak mıdır?
Bir şirkete para kazandırmak için Kars'ın Kent merkezindeki kırk yıllık ağaçların kesildiğini biliyor musunuz? Kent merkezindeki caddeler çukurlarla doludur. Belediye hizmet vermiyor, üstelik tarihi eserleri, doğal çevreyi tahrip ediyor. Kars Çayı kirlilikten yok olmak üzeredir.

TARİHİ BİNALAR DÖKÜLÜYOR
Tarihi yapılar döküntü haline gelmiş. Kars kalesi zar zor ayakta kaldı, çevresindeki tarihi yapılar birer birer yok oldu. Tarihi evlerin hepsi yıkıntı halinde yok olmaya terk ediliyor. Ani Antik kentinin her tarafında altın araması yapılmış, çobanlar hayvanlarına barınak olarak kullanıyor. Başta Sarıkamış Katerina Köşkü olmak üzere önemli tarihi yapıların hiç biri hak ettiği değeri görmüyor. Ayrıca Sarıkamış'ta kışın, kış turizmini yazın yayla turizmini geliştirmek için ciddi ve sürekli bir çalışma bulunmuyor. İl Özel İdaresinin sorumlu olduğu alanlarda da binlerce sorun mevcuttur. Köylerin yol ve alt yapı sorunları başta olmak üzere, içme suyu sıkıntıları, sulama kanalları, su depoları, hayvan içme suyu göletleri, elektrik kesintileri sorunu var. Köylüler sağlıklı içme suyu bulamıyor. Kars'ın 384 köyü var, 300'üne yakın köyün su problemi var. Çoğu Köyün suyu yüzde 60 oranında arseniklidir.

KÖY YOLLARI BÜYÜK SORUN
Merkez köylerinden Ölçülü, Yalınkaya, Derecik, Tekneli ve Halefoğlu Köyü başta olmak üzere Digor'un Arpalı, Bayırbağ, Çatak, Karabağ, Düzgeçit; Selim'in ilçe merkezi dahil olmak üzere Başköy, Kırkpınar, Koşapınar; Sarıkamış'ın Şehitler ve İstasyon mahalleleri, Eşmeyçayır, Yarkaya, Çardakçatı, Kazıkaya köyleri; Kağızman'ın Körpınar, Karabağ, Dibekkaya, Yolkorur, Çiçekli, Akören, Taşbilek, Paslı, Karagüney köyleri; Arpaçay'ın, Susuz'un ve Akyaka ilçelerinin yol yüzlerce sorunu çözüm bekliyor. Kağızman'ın Çiçekli Köylüleri ile bu gün konuştum, köyün elektrik, yol ve su problemi için çözüm bekliyorlar.

ÖDENEK VAR HİZMET YOK
Resmi kayıtlara göre, köylere hizmet için 2005-2012 yılları arasında 117 Milyon 609 bin lira ödenek ayrılmıştır. Ancak sonuca baktığımızda, ortada gözle görülür bir hizmet yoktur. Bu da ayrılan ödeneğin amacına uygun kullanılmadığını ortaya koymaktadır. İçme suyu motorlarının elektrik ücretleri köylülerden alınıyorsa, bir de köylerin altyapı ödeneklerinin yüzde 10'nun köylülerden alınacağına dair karar onaylanmışsa, köylüler devlete hangi hizmet karşılığında vergi ödemektedirler? Sorunlar saymakla bitmez. Kars'ın durumu açıkça ortadadır. 2011 seçimleri üzerinden 3 yıl geçecek, Kars halkı vaatlerden başka bir şey görmedi. Caddeler kapılarına kilit vurulmuş dükkanlarla doludur. Köylüler üretimden tamamen koparılmış. Sofralarına tereyağ-peynir-yoğurt koyamaz olmuşlardır. Mazot pahalılığından buğday ekemedikleri için şehir ekmeği almak zorundadırlar. Hükümet Kars'ın sorunlarını gündeme almalı ve çözüm yolları aramalıdır."


 
Kategori:
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
Ad Soyad Yorum Başlığı 15.11.2017
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları