HAKKARİ´DEKİ ÇATIŞMADA YARALANAN ASKER, BABAOCAĞINA DÖNDÜ

24.09.2012   16:51

HAKKARİ’DEKİ ÇATIŞMADA YARALANAN ASKER, BABAOCAĞINA DÖNDÜ

Tacettin DURMUŞ / KARS (ÖLÇEK)

Güvenlik güçlerinin 14 Eylül Cuma günü terör örgütüne yönelik düzenlediği geniş çaplı operasyonun devam ettiği Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yaşanan çatışmada yaralanan Uzman Erbaş Murat Karakoç, tedavisinin ardından Kars’a döndü.

Bir köy korucusunun şehit olduğu çatışmanın ardından yaralı olarak GATA’ya kaldırılan Karslı asker Uzman Erbaş Murat Karakoç, Şemdinli’de 14 Eylül 2012 Cuma gecesi, bölücü terör örgütü mensuplarıyla girdiği çatışmada kolundan ve alnından yaralanmıştı.

Uzman Erbaş Murat Karakoç, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisin( GATA )’dan 22 Eylül 2012 Cumartesi günü taburcu olarak Akşam 19.30 da Havayolu ile Memleketi Kars’ a geldi. Karakoç’u, Kars Havaalanında, İl Jandarma Alay Komutanı kıdemli Albay Osman Uçar, 14Mknz.P.Tug. Komutanlığı’nda görevli personel, ailesi ve akrabaları karşılandı.

Karakoç, Kars’ın Paşaçayır mahallesindeki evine geldiği sırada ise ailesi tarafından Kurban kesilerek Mevlidi Şerif okutuldu. Yaralı asker Karakoç’u evinde ziyaret eden 14Mknz.P.Tuğ. Komutanı Tuğgeneral Zeki Gürcan’ da, Uzman Erbaş Murat Karakoç’ u yalnız bırakmayarak geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Bir süre yaralı askerle sohbet eden Gürcan, Karakoç’ un Kars’ ta ki tedavi süreci ile yakından ilgileneceğini belirtti.

14 Eylül Cuma günü Hakkari’nin Yüksekova ilçesi ile Şemdinli arasında bulunan Güzelkonak Jandarma Karakolu’na, terör örgütü PKK tarafından saldırı düzenlenmişti. Saldırı sonrası karakolda görevli askerlerin karşılık vermesi üzerine yaklaşık 15 dakika çatışma yaşanmıştı. Kaçan teröristlerin yakalanması için başlatılan sıcak takipte yaşanan ikinci çatışmada, jandarma komando timleriyle birlikte hareket eden bir köy korucusu şehit olmuş ve Uzman Erbaş Murat Karakoç da yaralanmıştı. Karakoç daha sonra tedavi edilmek için GATA’ya sevk edilmişti.

BABA KARAKOÇ, TERÖRÜ LANETLEMİŞ VE AKAN KANIN DURMASINI İSTEMİŞTİ 

Yaralı askerin babası Alihan Karakoç da, oğlunun çatışmada yaralanmasının ardından terörü lanetlemiş ve akan kanın bir an önce son bulmasını istemişti.

Oğlu Murat Karakoç’un askerliğini tamamladıktan sonra, uzman erbaş olarak askerde kaldığını belirten Baba Alihan Karakoç, olayın ardından gazetecilere konuşmuş ve şu ifadeleri kullanmıştı.

“Oğlum askerlik görevini tamamladıktan sonra İzmir Eski Foça’da 52 gün eğitim aldı. Ardından da Hakkari’ye gitti. Oğlumun askerlik yaptığı yer şu anda terör bölgesi. Oğlum oradaki görevini tamamlayıncaya kadar bizde ana ve babası olarak kahroluyoruz. Benim gibi birçok ana bana çocuklarımızla birlikte askerlik yapıyoruz. Bu vatan hepimizin vatanıdır bölünmez bir bütünüz. Ama üç-beş kendini bilmez bu duruma gelmiş. Buna da artık devlet biraz daha gayret etsin. İllaki bir gün sona erecek. Devletimizden büyük bir devlet de yoktur. Televizyonlarda her an şehit haberleri duymaktan bıktık. Her gün onlarca şehit veriyoruz. Bu şehitler hepimizin çocuklarıdır. Şu anda oğlumun acı haberini aldığımı için kahrolmuş durumdayız. Benim gibi nice ciğeri yanan binlerce ana baba var. Artık Devlet bu kanın akmaması için sıkı önlemler alsın. Her kes çocuğunu seve seve askere göndermeli. Bizim ana baba olarak yapacak bir şeyimiz yok. Ama devletin yapacağı şey istese bunu bir anda bitirebilir. Çocuğumu kendi gözümle görmeden rahat edemem.”


 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları