IĞDIR'DA, 2012 SONBAHAR KUŞ HALKALAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

26.08.2012   22:10

IĞDIR’DA, 2012 SONBAHAR KUŞ HALKALAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Tacettin DURMUŞ / KARS (ÖLÇEK - ÖZEL)

Ülkemizin önemli kuş halkalama istasyonlarından Iğdır Aras Kuş Halkalama İstasyonu’nda, 15 Ağustos’ta başlayan kuş halkalama çalışmaları, 31 Ekim’e kadar devam edecek.

Kuzey Doğa Derneği, Utah Üniversitesi ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen kuş halkalama çalışmaları, Iğdır’ın Yukarı Çıyrıklı Köyü’nde bulunan bu istasyonda şu ana kadar, 45 türden 520 kuş halkalandı. 31 Ekim’e kadar süren çalışmalarda, 4 ile 5 bin kuşun halkalanması hedefleniyor. Bu sayı ile birlikte bu istasyonda şimdiye kadar 162 türden 50 bine yakın göçmen kuşa “Türkiye” halkası takıldı.

Halkalama çalışmaları, KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağan H. Şekercioğlu ve kuş halkalama uzmanı Sedat İnak başkanlığında yürütülüyor. Bu istasyon, Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi Iğdır ili Tuzluca ilçesi Yukarı Çıyrıklı köyünde Aras Nehri kıyısında bulunuyor. 2006 sonbaharında kuş halkalama çalışmalarının başladığı Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde halkalama çalışmaları, bu sene 15 Ağustos’ta başladı ve 31 Ekim tarihine kadar devam edecek. KuzeyDoğa Derneği’nin Kars ve Iğdır illerinde gerçekleştirdiği halkalama çalışmalarına yerli ve yabancı gönüllü katılımcılarla birlikte Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gönüllü öğrenciler de destek veriyor.

GÖÇMEN KUŞLARININ BESLENME DURUMLARI VE GÖÇ YOLLARI BELİRLENİYOR

KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Uzman Emrah Çoban, kuş halkalama çalışmalarında temel hedefin göçmen kuşların beslenme durumları ve göç haritalarının belirlenmesi olduğunu belirti. Halkalama çalışmalarında toplanan veriler ve halkalanan kuşlar sayesinde Kars-Iğdır bölgesinin önemli bir kuş göç rotası olduğunun bir kez daha tescillenmiş olduğuna dikkat çeken Çoban, “Dünyanın en büyük kuş göç yollarından Afrika-Avrasya kuş göç yolu için önemli veriler toplanıyor. Bugüne kadar Aras ve Kuyucuk istasyonlarında halkalanan kuşların Kazakistan’dan, Kıbrıs Rum Kesimi’ne, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden Zambia’ya kadar gidip geldiği çalışmalar sonucu ortaya çıkarılmış ve ülkemizde yapılan halkalama çalışmaların önemi daha da anlaşılmıştır.” Dedi.

KUŞ HALKALAMA NEDİR?

Kuş halkalama hakkında da bilgi veren Çoban, “kuşlara zarar vermeyen çok ince ağlarla kuşları yakalayıp, her birinde özgün bir numara olan ve kimlik niteliği taşıyan, hafif, paslanmaz, alüminyum halkaları kuşların bacağına takarak kuş göçlerini ve kuş sayılarındaki değişiklikleri takip etmektir. 100 yıldan fazla bir süredir birçok ülkede milyonlarca kuş bu yöntemle araştırılmıştır. Üzerinde kuşun halkalandığı ülkenin adını ve ülke halkalama merkezinin adresini taşıyan bu halkalar, halkalı bir kuş tekrar yakalanırsa veya ölüsü bulunursa, kuşun nereden geldiğini gösterir. Halkalama istasyonlarında tür tanımı, kuşları halkalama (kimlik), cinsiyet ve yaş belirleme, kanat ve kuyruk ölçümleri, ağırlık ve yaş oranı, tüy değişme durumu ve yön bulma deneyleri yapılmakta ve başta okul çocukları olmak üzere ziyaretçi eğitimleri gerçekleştirilmektedir.” diye konuştu.

GÖNÜLLÜ HALKALAMA UZMANI

İstasyonun bulunduğu Yukarı Çıyrıklı Köyü’nde gönüllü olarak kuş halkalama çalışmalarına katılan Berkay Demir de, halkalama uzmanlarını kıskandırıyor. Toplam 20 kuş yakalama ağı bulunan istasyonda, gece ve gündüz ağları kontrol eden Berkay, ağlara takılan kuşları itina ile ağdan alarak özel olarak yapılmış torbasına koyarak istasyon içerisindeki karavanda bulunan ağabeylerine getiriyor. Bütün halkalama sezonu boyunca ağabeylerine ve ablalarına yardımcı olan Berkay, istasyonda bulunan bütün kuşları tek tek tanımlayabiliyor. İleride ise ağabeyleri gibi doğa koruma ve kuş halkalama uzmanı olmak istediğini söylüyor.

HALKALAMA ÇALIŞMALARINA ÇEŞİTLİ ÜNİVERSİTELERDEN GÖNÜLLÜLERDE KATILIYOR

Aras Kuş Halkalama İstasyonu’nda yapılan çalışmalara dünyanın çeşitli ülkelerinden gönüllü bilim insanlarının yanı sıra, 9 Eylül Üniversitesi’nden Buçin Feran ve Pamukkale Üniversitesi’nden Cemil Ozan Akbulut da destek veriyor ve halkalama çalışmalarına katılıyor.

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları