KARS HAYVAN BORSASINDA, VATANDAŞLAR KAN AĞLIYOR

25.07.2012   14:35

KARS HAYVAN BORSASINDA, VATANDAŞLAR KAN AĞLIYOR

Tacettin DURMUŞ / KARS (ÖLÇEK)

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Kars hayvan ve saman borsalarında incelemelerde bulundu. Burada hayvan satıcıları ve Güney Doğu’dan saman getiren vatandaşlarla görüşen Birtane, Kars’ta hayvancılığın ithal nedeniyle bittiğini ve köylünün perişan hale geldiğini tespit ettiğini söyledi. Birtane’ye dert yanan vatandaşlar, ithal hayvan yüzünden isyan edecek duruma geldiklerini ve evlerine ekmek götüremeyecek durumda olduklarından dert yandılar.

Vatandaşlar, yaşadıkları sıkıntıları ve sorunları şu şekilde dile getirdiler.

KURAKLIK HÜKÜMETİN GÜNDEMİNE GELMEDİ

“Kars’ta yaşanan kuraklık nedeniyle bu yıl ot olmadı. Daha yaz ortasında olmamıza rağmen kışın derdine düştük. Şu anda bile Güney Doğu’dan gelen saman 600 liraya dayandı. Bu durum yerel basın hariç hükümetin gündemine gelmedi. Bir hayvanı sattığımızda ortalama 1.800 lira para topluyor. Geçtiğimiz yıl 2 bin liraya satmış olduğumuz bir hayvan şu anda bin lira. Üstelikte alan da yok. Bundan iki sene önce 6 tane danayı 19 Milyar liraya sattık. Bu yıl ise 10 ineği 10 bin liraya sattık. Tavuk eti kasapta 5 lira iken, ineğin canlı kilosu ise 4 liraya gidiyor. Bunu hangi vicdan kabul eder. Biz burada köle durumundayız. Amaç fakirleşeceğiz, kömür alacağız ve oy vereceğiz.

BİZLER MEYDANDA KÖLE DURUMUNDAYIZ

Bizler hayvan yetiştiricileri olarak meydanda hayvanlarımızı satamıyoruz. Dışarıdan gelen hayvan tüccarlarına, buradaki birkaç tüccar aracılığıyla hayvanlarımızı satmak zorunda kalıyoruz. Onlara yalvarıyoruz hayvanlarımızı satılsınlar diye. Yani hem alınca hem de satınca zarar ediyoruz. Üstelik istedikleri kişinin malını satıyorlar istemediklerini malını ise satmıyorlar. Bir malı bin liraya bile satamıyoruz. Üstelikte sattığımız her bir hayvan için 150 - 200 lira komisyon veriyoruz. Bir danayı 650 liraya satsak 150’si ise komisyona gidiyor. Ayrıca 20 lirada kantara veriyoruz. Bizlerde eve ekmek götürmek için boynumuzu eğip yok pahasına malımızı onlara veriyoruz. Üstelik bu kişilerin hepsi AK Partilidir. Bizlerde stresten elimizde bir değnek birbirimizin başını kırıyoruz. Bu bir zulümdür ve afettir.

HAYVAN BORSASI BELEDİYEYE VERİLSİN!

Mal meydanı şahsın elinden çıksın belediyeye verilsin. Vatandaş da Kars esnafı da bu zulmü yaşamasın. Meydanın günlük geliri 2 bin liradır. Bu para nereye gidiyor bilinmiyor. On yıllardır bu meydanda bir taş üstüne taş koyulmamış. Burada yıllardır su ve tuvalet bile yok. Hayvanlar bile buraya bu yaz sıcağında susuz gelip susuz gidiyor. Bu memleket bir zamanlar Türkiye’yi besleyen bir memleketti. Bizler ürettiğimizin karşılığını alamıyoruz.

İTHAL, 5 İLE 6 AY DURDURULSUN KENDİMİZE GELELİM.

Şu anda köylü patlama noktasına geldi. Kuraklık var, saman sıkıntısı hat safhada. Angus belimizi kırdı. İthal hayvan bari 6 ay durdurulsun. Elimizdeki hayvanları satalım ve perişan olmayalım. Hayvanın yarısını satsak ancak onları kışın doyuracak saman ve ot alabileceğiz.

KASAPLARIN CAMLARINDA “YERLİ ET BULUNUR “ YAZILDI

Geçtiğimiz yıl bazı kasapların camında “Yerli et bulunur” diye yazılar yazıldı. İşte Kars’ın içinde bulunduğu durum ithal yüzünden bu hale geldi. Hükümet hayvancılığın geldiği noktayı kasaplar üzerinden değerlendiriyor. Oysa Kars’ta kaç tane kasap var hayvan sayısı ve besleyici kaç bin kişidir. Bizler bu hayvanı kasaba satıyoruz. Ama kasap bir hayvandan 10 ile 15 lira kazanıyor ise bizim suçumuz nedir? Sen Hükümet olarak kasapla beni nasıl bir tutarsın. Hükümet gelsin bir adamını meydanda bulunan kantarın başına koysun ve canlı kilo olarak bir hayvan kaça satılıyor diye görsün.

KARS’TA YENİ AÇILAN KOMBİNA NE İŞ YAPAR?

Kars’ta geçtiğimiz aylarda özel bir kombina açıldı. Burada Karslı kesim yapmıyor. Erzurum kombinası kiralamış. Burada gidiyorsun Tarım İl Müdürlüğünden sıra alıyorsun. Üstelik ineğiniz 150 kilo gelmezse kesmiyor. Bu hayvanı Kars neden kesmesin ki? Üstelik iki ay da sıra bekliyoruz.

İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİMİZİ MEYDANA BEKLİYORUZ

Aslında bizler Kars halkı olarak ne istediğimizi de bilmiyoruz. Kibir bazı insanların gözlerini kapatmış durumdadır. Vekilleri aradığımızda telefonları kapalı olduğu için ulaşamıyoruz ve derdimizi anlatamıyoruz. Kibir onların gözlerini kapatmış ve hiçbir şey görmüyorlar. Angus nedeniyle hayvan tüm Türkiye’de halkın elinde şişiyor. İthal hayvan taşıyan Filolar, denizden durmadan Mersin ve İzmir’e angus taşıyor. Trakya’da angus üsleri var. Ben Antepliyim bir adam sadece 2 bin angus aldı. Et balık ta tamamen angus satıyor.

HÜKÜMET KARS’TA CEZA EVİ YAPACAĞINA HAYVANCILIĞI KURTARSIN!

Hükümet daha önce milyarlarca lira harcayarak Digor’da ceza evi yaptırdı. Daha sonra da orda öğlece bıraktılar. Şimdi de Subatan yolunda yeni ceza evi yapıyor. Hükümet ceza evi yapacağına ithalatı durdursun ve hayvancılığı kurtarsın o zaman ceza evi yapmaya da gerek kalmaz. Havacılığı kurtar, fabrika kur. Yoksa bizim ceza evinde ne işimiz var. Aç kalmazsak birbirimizle kavga da etmeğiz ve oraya da gitmeyiz. Her kes işine gücüne bakar. Terör de olmaz. Bizler Kars’ta Azeri’siyle, Kürdü, Yerlisi, Terekeme ve Alevi ile kardeşiz ve birlikte yaşıyoruz. Kimseni kimseyle bir sorunu yoktur. Tek sorun sadece ekonomik şartlar, işsizliktir ve tarım ve hayvancılığın bitmesidir.”
 

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları