ADLİYELERİN KAPATILMASINA BİR TEPKİ DE BİRTANE'DEN GELDİ

22.06.2012   15:44

ADLİYELERİN KAPATILMASINA BİR TEPKİ DE BİRTANE’DEN GELDİ

Tacettin DURMUŞ / ÖLÇEK

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Kars Milletvekili Mülkiye Birtane Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Kars’ın bazı ilçelerindeki adliyelerin kapatılması kararına tepki gösterdi.

Birtane, tepkisini Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için T.B.M.M’ne soru önergesi verdi.
HSYK’nın iş hacmi az olan adliyeleri kapatma kararıyla Kars’ın Digor, Selim, Susuz ve Akyaka adliyelerinin kapatılmasını eleştiren Birtane, verdiği önergede şu ifadeleri kullandı.

Kars ili en geri kalmış iller arasında yer alıyor. İlçe merkezi yanında diğer ilçeler de en geri kalmış ilçeler arasında yer alıyor. Söz konusu ilçelerde kamu hizmeti asgari düzeydedir. Bu uygulama kamu hizmetini artırmak yerine kamu daha da sınırlandırılıyor. Bu ilçelerde adliyelerin kapatılması hem diğer merkezlerde yığılmalara neden olacak hem de ilçe sakinleri için yeni bir mağduriyet yaratacaktır. Özellikle Digor ilçesi hem mesafe olarak il merkezine uzak hem de nüfus olarak kalabalık ilçelerden biridir. Bu durum Digor ilçesine bağlı köylerin bu hizmete erişimlerini son derece zorlaştıracaktır. Çünkü köylü zar zor ilçeye gelebiliyor. Oradan başka bir ilçeye ya da il merkezine gitmek onlar için bu hizmetten yararlanma koşullarını ağırlaştıracaktır. İlçe sakinleri, görülen dava sayısının ve başvuruların bir hayli yüksek olduğunu, iş hacmi fazla olan bir adliye olduğu halde kapatılıyor olmasının anlaşılır bulmadıklarını dile getiriyorlar.

1-Digor, Akyaka, Susuz ve Selim adliyelerinin kapatılmasında vazgeçilmesi düşünülüyor mu?
2-Digor, Akyaka, Susuz ve Selim ilçelerinde her ilçe için ayrı ayrı olmak üzere şu an devam eden dava sayısı nedir?
3- Digor, Akyaka ve Selim ilçelerinde her ilçe için ayrı ayrı olmak üzere yılda ortalama kaç başvuru yapılıyor?
4-İl merkezinde yığılmaların olacağı göz önünde bulundurulduğunda personel ve görevli sayısının artırılması düşünülüyor mu?
5-İl merkezinde bulunan adliyede görevli hakim, savcı ve diğer görevlilerin sayısı nedir?”
 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları