KOOPERATİFİN KAPATILMASI MECLİS GÜNDEMİNDE

21.06.2012   16:28

KOOPERATİFİN KAPATILMASI MECLİS GÜNDEMİNDE

Tacettin DURMUŞ / KARS

Digor’da Tarım Kredi Kooperatifinin kapatılmasına karşı bir tepki de Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Kars Milletvekili Mülkiye Birtane’den geldi.

Tepkisini T.B.M.M’ne taşıyan Birtane, bu sorunun Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını için soru önergesi verdi.

Digor’da bulunan Tarım Kredi Kooperatifi’nin kapatılmasın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık ola İlçe halkına büyük bir darbe vuracağını belirten Birtane, ”Halk bu uygulamaları ilçenin gelişmesini engelleyerek adeta köye dönüştürmek amacı taşıdığını ileri sürüyor. Çünkü Digor halkı bütün ilgisizliğe rağmen ilçesinde kalmayı, orada yaşamayı tercih ediyor. Halk devletin Digor’a dönük özel uygulamaları ve yoksullaştırmaya dönük çabaları ile bu duygusal bağı zayıflatmaya çalıştığını öne sürüyor. Çünkü düzenlemeler halkın işini daha da zorlaştırıyor. Oysa esas olan halkın çıkarına dönük, halkın işini kolaylaştıracak uygulamalar olmalıdır.” dedi.

Digor Tarım Kredi Kooperatifinin ilçe ve ilçeye bağlı köy sakinleri için büyük önem arz ettiğini vurgulayan Birtane, verdiği soru önergesinde ayrıca şu ifadeleri kullandı; “Çünkü bu yöntemle kredi başvurularını kolay yapıyor, takibini yapmakta zorluk çekmiyorlardı. İlçe sakinleri bu uygulamaların peşinden Ziraat Bankasının, Gıda Tarım Hayvancılık ilçe Müdürlüğünün ve diğer resmi kurumların da kapatılmasına da sebep olacağını düşünüyor.

Bu durum aynı zamanda ilçeye resmi işleri için gelerek esnafın iş yapmasını sağlayan köylüleri de başka merkezlere yönlendirecektir. Bu da ilçe esnafın iflasına sebep olacaktır ilçeden göçü arttıracaktır.

1-Digor Tarım Kredi Kooperatifi'nin kapatılmasının sebebi nedir? Kapatılması geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan ilçe halkının işini zorlaştırmayacak mıdır?
2-İlçe halkının bu duruma itirazı dikkate alınarak kooperatifin yeniden açılması düşünülecek midir?
3-Digor Tarım Kredi Kooperatifine bu yıl kaç kişi başvurmuştur? Verilen toplam kredi miktarı nedir? “


 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları