Mişko Gölü, Can Çekişiyor!

05.02.2012   11:48

Mişko Gölü, Can Çekişiyor!

Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı Kuyucuk Köyü Muhtarı ve Kuyucuk Kuş Cenneti Derneği Başkanı, Turan Demir, Mişko Gölü’nün kurtarılması için yetkili ve ilgililerden yardım istedi.

Tacettin DURMUŞ / ÖLÇEK (ÖZEL)

Mişko Gölü’ün Kuyucuk gölü’ne 17 kilometre uzakta ve Kars’ın Doğusunda bulunduğunu belirten Turan Demir, “Miko Gülü’de Kuyucuk Gölü gibi kuşların göç yolu üzerinde olup yaban hayatına da ev sahipliği yapmaktadır. 1930 yılında yayla paylaşılamadığı için 7 köy ve 2 mezranın göl kenarına kurulması nedeniyle Göl’e ve çevreye en büyük kötülük yapılmıştır. Göle ikinci darbe ise 1984 yılında gölün debisini besleyen kar ve yağmur suların doğal olarak oluşturduğu kanallar üzeride sayısız gölet yapılması oldu. Buda yetmiyormuş gibi göl yatağına da göletler yapılmıştır.

Göl Çevresine Göletler Yapıldığı İçin Hayvan Hastalıkları Arttı.

Göl çevresine göletlerin yapılmasının ardından bölgede hayvan hastalıklarında artışlar olduğuna da vurgu yapan Demir, daha sonra şunları söyledi.

“Doğanın dengesiyle oynandığı zaman, doğa da insanoğlunun geleceği ile oynamıştır. Bu hastalıklardan en önemlileri ise Şarbon, Yanı Kara ve Şap hastalıklarında önemli derecede artışlar görülmüştür. Herkesin bildiği gibi bu hastalıklar insan yaşamı içinde çok tehlikeli boyutlara ulaşmıştır.

İlgili Kurumlar Bölgede Araştırmalar Yapsın!

Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kafkas Üniversitesi ve diğer ilgili kurumlar bu bölgede araştırma yapmaları için çağrıda bulunuyorum. Çünkü göletlerin bir an önce ortadan kaldırılması ve merada mevcut olanaklarla cazibeli kaynaklarından su sağlanması durumunda bu tehlikelerde ortadan kalkacaktır. Bu nedenle yöneticilerimizin dikkatini bölgeye çekmek istiyoruz.

Yaz Aylarında Binlerce Hayvan Göl Çevresinde Otlanıyor

Göl çevresinde yaz aylarında 13 Bin büyükbaş ve 5 Bin de küçükbaş hayvan otlamaktadır. Ayrıca Kars merkeze bağlı 7, Arpaçay’a bağlı 2, Akyaka’ya bağlı 1 köy ve Halefoğlu Köyünün bir mezrası göl çevresinde bulunmaktadır. Bu bölgeye verilecek cazibeli suyla hem yöre halkının içme suyu ihtiyacı sağlanabilir. Bunun yanında da gölü besleyen doğal kanalların eski haline kavuşturulması Mişko Gölü’nün doğal halini alması gerekmektedir.”

 

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları