Dünya Arı Günü'nde arıları öldü

29.05.2011   11:46

Bölgede arı ölümlerinin sebepleri araştırılırken arıcılar, "Yetkililerin bizlere arı ölümlerinin tüm detayları ile araştırıldığını ve her türlü ihtimalin sonuna kadar değerlendirildiğini söylediler. Kış itibariyle içerilerde başlayan arı ölümlerinden olayın sebebi henüz belirtilmedi" dedi.
Kamışlı köyünde kış aylarında arılarını serin bir yerde tutarak saklayan Şeref Arslan, sönen arılarını at arabasına yükleyerek harmana taşıdı. Burada arıların kapaklarını açan Arslan, ölen arılarını görünce şaşkınlığını gizleyemedi. 190 kovan arısının telef olduğunu ayrıca bugün 29 Mayıs Dünya Arı günü olduğunu belirten Arslan, "Bugün 29 Mayıs Dünya Arı Günü. Arısının durumu iyi olan vatandaşlarımız, sevinçle yaşıyorlar. Bende bugün ne yazık ki işte arılarımı kaybettim. İnanın sanki dünyam yıkıldı. Azda
değil 190 arı. Kışın ben varova ilacını yaptım tüm yiyeceği yetmez diye arı keki bile koydum. Bazı güçlü arılara 2 kek normal arılara birer kek koydum kekleri bile yiyememiş ölmüşler. Benim maddi hasarım 190 arı oldu. Arının bir kovanı 300 ila 250 arasında değişen fiyatlar arasında satılıyor. Hem bunun mühendisleri daha iyi biliyorlar sahipleri. Ben arılarımın analarını tüm Kafkas ırkı yapmıştım. Artvin ilinde bir arkadaşım vardı ondan alıp getirdim ne yazık ki arılarım hep kırıldı öldüler. Bir kraliçe ana
arı 30-40 liraya satılıyor" dedi.
Arıları çok sevdiğini ve geçen yıl Laloğlu köyü yakınlarındaki sulak mevkiinde arılarla adeta dans ettiğini anlatan Arslan, "Arılarım oğul verdikten sonra kaçmaya çalışan ana arıyı elimle yakalarken koluma toplanan arılara rağmen üzüm bile yemiştim. Arıları elime sağ alıyordum ne yazık ki bugün de arıların ölüsünü elime aldım" diye konuştu.
Şeref Arslan daha sonra ölen arılarını bir leğende toplayarak toprakların içerisine dökerek ayağıyla üzerini kapattı.(İHA)

Kategori:
Etiketler:Kars, Selim, Arı
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları