Rauf Denktaş´ın sağlık durumu

27.05.2011   09:35

YDÜ Hastanesi'nde yoğun bakım servisinde tedavisi devam eden Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın, sağlık durumuna ilişkin saat 16.00 sıralarında yeni bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında konuşan Hastane Başhekim Yardımcısı, Beyin Cerrahı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, 24 Mayıs'ta "Beyin damarlarının birinin tıkanması neticesinde şuur kapanması ve sol tarafının felç olması nedeniyle" hastaneye gelen Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın başlatılan ilaç tedavisinin kısa sürede cevap verdiğini ve sol tarafındaki felcin kısmen düzeldiğini söyledi. Kaptanoğlu, bu sabah beklenen ancak istenmeyen bir komplikasyon geliştiğini ve solunum problemi ortaya çıktığını ve bu nedenle yoğun bakımda ilaç ve solunum desteği başladığını belirtti. Yoğun antibiyotik tedavisi başladıklarını kaydeden Kaptanoğlu, tedavinin devam ettiğini kaydetti.

 

"DURUMU STABİL ANCAK KRİTİK"

 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Finn Rasmussen de konuşmasında, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın durumunda gün içinde bir kötüleşme olduğunu söyledi. Bu gibi vakalarda bazen bu durumla karşılaşabildiklerini kaydeden Rasmussen, yeterince oksijen alamadığı için nefes borusuna konan tüple solunumuna destek verildiğini söyledi.

Denktaş'ın durumunun stabil ancak kritik olduğunu ifade eden Rasmussen, ailesini bu konuda bilgilendirdiklerini belirtti. Rasmussen, bu durumda iyileşen pek çok hasta bulunduğunu kaydetti.

 

Yeniden söz alan Kaptanoğlu, "Beyinde bir oksijenlenme durumu olduğu zaman diğer organların olaya katılması ve diğer organlarda bir hastalık baş göstermesi sıklıkla karşılaştığımız ama istemediğimiz bir şey. Bunun, üstesinden gelinebilecek bir problem olduğunu düşünüyoruz. Önemli ve zor bir problem ama bu şekilde hastalanıp, iyileşen pek çok hasta var" diye konuştu.

 

"NÖROLOJİK YÖNDEN STABİL"

 

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın nörolojik durumu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu ise, sabah çekilen tomografiyle dün yapılan tetkikler arasında bir fark olmadığını söyledi.

Özmenoğlu, tıkanan damarın beslemiş olduğu alanda bir gelişme görülmediğini, aynı düzeyde devam eden ödemin tedavisine başladıklarını belirtti. Özmenoğlu, "Yeni bir kanaması yok. Yeni bir damar tıkanıklığı yok. Nörolojik yönden stabil bir hasta. Solunum desteği şu an ön planda" dedi.

 

"TEDAVİ BURADA DEVAM EDECEK"

 

Beyin Cerrahı Erkan Kaptanoğlu, gazetecilerin sorusu üzerine, tedavinin burada devam edeceğini söyledi. Kaptanoğlu, "Bu tip beyin kanaması, beyin tıkanıklığı gibi hastalıklar, acil hastalıklardır. Bunlardaki en önemli şey zaman çerçevesidir. Bu zaman içinde müdahale edebilirseniz, dünyanın neresinde olursa olsun, iyilik yakalama şansınız olur" ifadelerini kullandı.

Hastanın hastaneye çok çabuk ulaştırıldığını ve ilk müdahalenin hızla yapıldığına dikkat çeken Kaptanoğlu, şöyle devam etti:

"Beyinle ilgili kısmı çok iyi başardık ve çok ümitlendik. Ancak yaş ve birçok etken nedeniyle hastanın hareket edememesi, diğer organların, böbreklerin, karaciğerlerin, akciğerin olaya hastalık olarak katılmasıyla hastalık daha da zorlaşıyor. Onun için bu komplikasyonlarla uğraşılacak".

 

"YOLCULUK YAPACAK DURUMDA DEĞİL"

 

Kaptanoğlu, bir başka soruyu yanıtında, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın yolculuk yapacak durumda olmadığını ve Türkiye'ye gitmenin düşünülmediğini söyledi.

Yeniden söz alan Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, Denktaş'ın tanısı belli, tedavisi belli bir hastalığı bulunduğunu ve her yerde benzer tedavi protokollerinin kullanıldığını belirtti. Özmenoğlu, YDÜ'de de uygulanan tedavi protokolünün de bunlara uygun olduğunu kaydetti. Özmenoğlu, "Bu tip hastaların gerek üniversitemizdeki, gerek Türkiye'deki, gerekse Avrupa'daki tedavi protokolleri aynıdır. Zaman aralığı bizim için önemlidir" dedi.

 

YDÜ'de bütün bölümlerin bir grup, bir takım olarak çok çabuk ulaşılan bir sistem tarzında çalıştıklarına işaret eden Özmenoğlu, "Başka bir hastanede bunların bu kadar çabuk, bu kadar birlikte, kooperatif tarzda yapılacağını sanmıyorum. Türkiye dahil" şeklinde devam etti.

 

"İYİLEŞECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

 

Beyin Cerrahı Erkan Kaptanoğlu, başka bir soru üzerine, antibiyotik tedavisinin böbreklere zarar vermesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını, çünkü çok yaygın ve güvenli ilaçlar olduğunu söyledi.

Erkan Kaptanoğlu, "Durum daha mı kritik?" yönündeki soruyu yanıtında, "Düne göre böyle bir komplikasyonun eklenmiş olması aslında çok hızlı iyiye doğru giden tabloyu tersine çevirmiş durumda, fakat tedavinin daha kuvvetli yapılmasının da tedaviyi ve gidişi daha iyiye çevireceğini düşünüyoruz" dedi.

 

"CUMHURBAŞKANI YORGUN"

 

Kaptanoğlu, şöyle devam etti:

"Bu gibi hastalıklarda ne yaparsanız, yapın. Ne kadar mücadele ederseniz edin, komplikasyon dediğimiz yandan gelen başka bir hastalığın eklenmesi. Beyin hadisesi daha iyi ama akciğerle ilgili bir ateş ortaya çıktığı ve solunum yetmezliği ortaya çıktığı için, beyindeki iyileşme perdelenmiş durumda. Kurucu Cumhurbaşkanımızın iyileşeceğini yine düşünüyoruz çünkü bu işi iyi bilen kimseler var yanımızda."

Rauf Denktaş'ın dün ailesini tanıyıp, şaka yapabildiğine ilişkin açıklamanın hatırlatılması üzerine Kaptanoğlu, kısmen bugün için de aynı şeyleri söylemelerinin mümkün olduğunu belirtti. Kaptanoğlu, "Büyük bir zatüre var. Büyük bir zatüre. Ve aynı zamanda bir beyin hadisesi var. Cumhurbaşkanı aslında yorgun" dediİHA

Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları