Selim´de KÖYDES çalışmaları göz kamaştırıyor

25.05.2011   10:55

Selim ilçesine bağlı olan köy grup yollarında yapılması planlanan köprüleri yerinde inceleyen İlçe Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, yapılan çalışmalardan oldukça memnun kaldığını bildirdi. Kaymakam Kaya, "İlçeye bağlı köylerde susuz ve suyu yetersiz köy ve bağlılarının sağlıklı ve yeterli içme suyuna kavuşturulması, köy yollarının kalite ve standartlarının yükseltilmesi amacıyla 2005 yılından itibaren İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından uygulanmaya başlanan KÖYDES (Köylerin grup
yollarında) Projesi çalışmaları 2011 yılında da devam etmektedir" dedi.
Kaymakam Kaya, "Selim ile kaymakamlığı olarak KÖYDES projesinin amaç ve hedeflerine uygun olarak önceki yıllarda yapılan verimli ve başarılı çalışmalar 2011 yılında da devam etmektedir. 2011 yılı KÖYDES çalışmaları için Yüksek Planlama Kurulu Kararı ile İlçemizde 2011 Yılı KÖYDES programında bulunan Selim İlçesi Başköy Grubu köy yolunda dört adet menfezin ihalesi yapılarak, çalışmalar hızla devam etmektedir. Bu kapsamda;
Eskigeçit Köyü Geçidi Çalışması: Başköy grubu eskigeçit köyü mevkiinde l adet menfez yapımına başlanmış ve yüzde 80 gibi bir fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.
Yenice Köyü Yol Ayrımı Köprü Çalışması: Yenice Akçakale yol ayı rımında 1 adet menfez yapımına başlanmış ve yüzde 70 gibi bir fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.
Akçakale Köyü Yol Çalışması: Akçakale köyü içinde l adet menfez yapımına başlanmış ve yüzde 50 gibi bir gerçekleşme sağlanmıştır. Karakale Sarıgün Köyleri Arası Yol Çalışması: Sarıgün Karakale arasında l adet menfez yapımına başlanmış ve yüzde 40 gibi bir gerçekleşme sağlanmıştır.
Ayrıca Selim Başköy Grubu Köy Yolu 23 km asfalt kaplama yol yapım işi ihalesi 16 Mayıs 2011 tarihinde yapı lmış olup, sözleşme yapılarak işe başlanacaktır. İlçeye bağlı köylerin köy içi yollarının bakım, onarım ve kumlanması araç kiralama yoluyla yapılacaktır.
2011 yılı KÖYDES programlarının hazırlanmasında önceki yıllarda yaptığımız gibi Köydes programının uygulanmasının kaymakamlık ve il özel idaresinin işbirliği içerisinde yapılması uygun görülmüştür. Köydes kapsamında ilçemize tahsis edilen ödenekle belirlediğimiz hedeflere ulaşabilmemiz için İl Özel İdaresi ile İlçe Kaymakamlıklarının işbirliği kapsamında YPK kararında hizmet alımı yoluyla yapılabileceği belirtilen proje hazırlanması ve teknik kontrollük hizmetlerinin İl Özel İdaresinin teknik
personelince yapılması ve asfaltlama çalışması yapılacak köyyollarında malzemelerin temini ve naklinin Kaymakamlıklarca yapılması ve asfaltının ise İl Özel İdaresinin makine ekipman ve işgücü ile yapılması kararlaştırılmıştır.
2011 yılı KÖYDES projesi kapsamında planlanan hedeflere ulaşabilmemiz için kaymakamlıklara gerekli talimatlar verilmiş olup, programda yer alan işlerin ihale işlemleri ile ilgili çalışmalar devam etmektedir" dedi.(İHA)

Kategori:
Etiketler:Kars, Selim
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları