KARS MİLLETVEKİLLERİ, KARS ADINA UTANÇ DUYMALIDIR

2010-12-31   9:27

Binaya Türkçe ve Kürtçe tabelalar birlikte asıldı. Başbakan Erdoğan’ın, zehirli, ayrıştıran, kardeş iki halkın arasında ki şoven duyguları dile getirmesi bir talihsizliktir

 

 

Barış ve Demokrasi Partisi Kars İl Başkanlığı daha önce her Perşembe gününü “Kara Perşembe” olarak ilan etmişti. Bu nedenle 18 Ocak 2011’e kadar iki dilli yaşam için her hafta bir ilçede protestolu basın açıklaması, bu kez Kars’ın Susuz ilçesinde, ilçe başkanlığının açılışı ile birlikte gerçekleştirildi.

 

Açılışı yapılan il başkanlığı binasının üzerine ise Türkçe tabelanın yanına Susuz’un eski adını taşıyan “BDP Cilavuz İlçe Başkanlığı” yazılı tabela törenle asıldı. Açılış boyuca davul zurna eşliğinde partililer halay çekti. Açılış öncesi konuşma yapan BDP Parti Meclis üyesi Hüseyin Altun, “Başbakanın bu zehirli, ayrıştıran, kardeş iki halkın arasındaki şoven duyguları dile getirmesi bir talihsizliktir. Bizler kesinlikle ortak ve özgür bir yaşamdan yana olan bir siyasal yapıyız. Bu yapımızı bundan sonra Susuz’da da devem ettireceğiz” dedi.

 

BAYRAKLA VE RESMİ DİLLE BİR SORUNUMUZ YOK

Altun, Köy Enstitüsünün kurucuları olan İsmail Hakkı Tonguç ve Hasan Ali Yücel’i de anarak yaptığı konuşmada bayrakla ve resmi dille bir sorunlarının olmadığının da altını çizerek daha sonra şunları söyledi. “devrimci ve halkçı bir Cumhuriyetin kuruluşunda emeği geçen Susuz’un önemli bir yeri vardır. Susuz’da Köy Enstitüsünün kurucuları olan İsmail Hakkı Tonguç ile Hasan Ali Yücel, devrimci ve halkçı bir eğitimin temellilerini buradan attılar. Umuyor ve diliyoruz ki ilçe başkanlığımızın açılışı önemli bir aşama olur. Barış ve kardeşliğinin merkezi olur. Burayı demokrasi okulu yapmayı düşünüyoruz. Burayı ayrıca bu birlikteliğimizin partimiz açısından hedeflediğimiz barışın temellerinim atıldığı bir kurum olarak da  görüyoruz. Türkiye’de son günlerde tartışılan ve basına da sıkça yansıyan iki dilli yaşam ve demokratik özerklik tartışmalarının üst düzeyde tartışıldığı bir süreçte, Susuz ilçe teşkilatımız açıyoruz. Şu iki ulusun emek verdiği Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana  Bayrakla ve resmi dille bir sorunumuz yok. Ancak Bayrak ve dili bahane ederek milliyetçi şoven duyguları halkların ayrışmasını öngören bir tartışmaya da tanıklık yapmaktayız. Temel hedefimiz bu halkların ortak değerlerini siyaseten ortaya çıkartarak birlikte yaşama koşullarını oluşturmaktır. Türkiye artık merkezden 74 Milyonun yönetileceği bir ülke değildir. Adem-i merkeziyetçi bir yöntemle yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, Avrupa Birliği yerel yönetimler özerklik şartı karşısında demokratik özerklik talebimiz var.  Fakat Sayın Başbakan’ın bu zehirli, ayrıştıran, kardeş iki halkın arasında ki şoven duyguları dile getirmesi bir talihsizliktir. Bizler kesinlikle ortak ve özgür bir yaşamdan yana olan bir siyasal yapıyız. Bu yapımızı Suzuz’da da devem ettireceğiz. “

 

- KARS MİLLETVEKİLLERİ, KARS ADINA UTANÇ DUYMALIDIR

 

Daha sonra söz alan BDP Kars İl Başkan Yardımcısı İdris Ağbaba ise son günlerde Erzurum’da kurulmaya çalışılan Bakü - Tiflis - Kars demiryolu için Lojistik Köyün Erzurum’da kurulmasının Kars için bir talihsizlik olduğunun önemine değinerek Kars Milletvekillerini istifaya çağırarak şunları söyledi. “bildiğiniz gibi Bakü- Tiflis ve Kars Demiryolu’nun inşaatı Kars ve Ardahan topraklarından geçiyor. Adı bu olmasına rağmen ne yazık ki Kars’a dair hiçbir faydası yok. Çünkü depo, antrepo ve lojistik merkez Erzurum’un bir köyüne kuruluyor. Bu da Karsımız adına büyük bir talihsizliktir. Kars’ın iki AKP’li ve diğeri de MHP’den üç milletvekili var. Bu milletvekilleri bir köye mağlup düşüyor. Bu nedenle BDP olarak Kars Milletvekillerine ya istifa etsinler yada bu projenin Kars’a kaydırılmasını talep ediyoruz. Bu onlar için bir ayıptır. Bir köy muhtarını veya bir ilçe kaymakamını geçip Kars’a sahip çıkamıyorsunuz. Bu şehrin imkanlarını Erzurum’a kaptırıyorsunuz. Hiç vicdanını sızlamıyor mu? Acaba bu şehir adına utanç duyuyor musunuz? Bizler Kars halkı adına tüm siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz. Gelin hep birlikte bu haksızlığa ve aymazlığı dur diyelim. Hep birlikte toplanalım ve çalışma başlatalım. Bundan sonra da Kars’ta seçip meclise gönderdiğimiz milletvekillerine dikkat edelim. 6ay sonra seçim var ve bundan sonra Kars’ı mecliste adam gibi temsil edecek insanları Ankara’ya gönderelim ve bu halkın çıkarlarını korusun ve adam gibi temsil etsinler.”.

 

Daha sonra BDP Kars İl Başkanı İdris Ağbaba il teşkilatı adına hazırlanan basın açıklamasını okudu.

 

YENİ YILA ÇOK UMUTLU GİRMİYORUZ.

Ağbaba açıklamasında, Türkiye’de yaşanan son siyasi gelişmelere bakarak yeni yıla çok umutlu giremediklerini iddia ederek, İnsani olan taleplerimizin hiçbir hukuk kuralına dayandırılmadan sadece seçime yönelik türbinlere oynayan açıklamalarla red edilmesi, hatta tehdit ve hakarete varan açıklamalarla inkar edilmesi bizleri kaygılandırmaktadır.”dedi.  

 

Toplumsal barıştan ve toplumsal hassasiyetten bahsedilen bir süreçte sağduyu çağrısı yapanlara çağrıda bulunan Ağbaba, “Toplumsal mutabakatı sağlamak için herkes üzerine düşeni yapmalı. Ancak hep sadece Türk hassasiyeti deniliyor. Bu olmaz, toplumun hassasiyeti, Kürtlerin hassasiyeti de var. Her türlü hakareti yapacak, ondan sonra da hassasiyetten bahsedeceksiniz. Hassasiyetleri ortaklaştırmamız lazım. Dili, kültürü yok sayılan bir halkın hassasiyetlerini de görmek gerek.

 

KARS’TA BİRÇOK KÖYDE İKİ DİLLİ YAŞAM ZATEN VAR

Bizler iki dilli yaşamın ayrıştırmayı değil, birleşmeyi bir arada yaşamı güçlendireceğini iddia ediyoruz ve bunun için ilimizde Kürtlerle Türklerin bir arada yaşadığı köyleri örnek gösteriyoruz. Bu köylerde iki dilli yaşam zaten var, Türk kardeşlerimiz en az Kürtler kadar hatta daha iyi Kürtçe konuşurlar. Kürtler de resmi dil olan Türkçeyi en az Türkler kadar iyi konuşuyorlar. BDP bunu bugün icat etmedi yıllardır var olan yaşanan gerçekliği göz önüne serdi. Birileri bu yaşanan gerçekliği ve Kürtlerin yerel iktidar olarak anılan belediye ve il genel meclislerinde bunu yaşama geçirilmesi talebini kapatılma tehdidi ve aba altında sopa gösterilerek ile sindirilmek isteniyor. Bizler buna rağmen herkese itidal ve kardeşlik çağrısı yapıyoruz. Umarız yılbaşını Diyarbakır da geçirecek cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, bu yönlü açıklamalarla ve çağrılarla yeni yılda Kürt sorununun çözümü noktasında yeni bir sayfa açar. Geçmişte demokratikleşmenin yolu Diyarbakır’dan geçer diyenlere bu sözünü hatırlatır. Eş genel başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş’ın dediği gibi "Tehdit ve hakaretle bu değişimi durduramazsınız. İlla bize bedel ödetilecekse kellemiz kesilse bile gövdemiz dimdik ayakta duracaktır"

 

Açılış ve basın açıklamasına BDP Kağızman ilçe belediye başkanı Mehmet Alkan, BDP Dağpınar Belde belediye Başkanı ve çok sayıda partili katıldı.

Tacettin durmuş--ölçek

Kategori:
Etiketler:
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
susuzlu 2010-12-31 1899-12-30
bence parti teşkilatının susuzda da açılması çok güzel bir gelişme. susuzlu bir kürt genci olarak bunu son derece olumlu karşılıyorum.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları