Kafkas arısı konağı fizibilite raporu hazırlanıyor

12.02.2019   09:28

Kafkas arısı konağı fizibilite raporu hazırlanıyor

Melih ŞAHİN / www.haberolcek.com

Ardahan’ın arı yetiştiriciliği faaliyet alanında cazibe merkezine dönüşmesi amacıyla yapılması planlanan Kafkas arı konağının hazırlanması için Serhat Kalkınma Ajansı ile Kafkas Arısı Üretim Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü arasında destek sözleşmesi imzalandı.

SERKA Genel Sekreteri Oktay Güven ve Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürü Sinan Aydın arasında imzalanan sözleşme neticecisinde, Kafka arı konağı fizibilite çalışmaları yapılacak. Projenin tamamlanması ile birlikte Kafkas arısı çiçek balı yöresel değerlerin tanıtımı, ilde turizm sektörünün geliştirilmesi ve arıcılık sektörünün sosyal - eğitim altyapısının geliştirilmesi sağlanacak.

Ardahan çiçekli bitki florası bakımından oldukça zengin olup yaklaşık 300 adet balı olmak üzere 1600 civarındaki tür bitki ve 25 kadar endemik bitki türünü bünyesinde barındırması dünyada yetiştirilmekte olan dört önemli arı ırkından birisi olan ve bal arısı ırkları içerisinde gerek performans ve gerekse morfolojik özellikleri bakımından çok üstün vasıfları taşıyan Kafkas arı ırkının gen merkezi olması ile birlikte Türkiye de arıcılığa uygunluk bakımından oldukça üstün bir komuma sahip olduğu biliniyor.

SERKA desteği ile 2017 yılının Haziran ayından bu zamana kadar süren çalışmalar neticesinde Ardahan çiçek balı coğrafi işaret tescilini almış; bu coğrafi işaret tescili ile birlikte Ardahan’ın arıcılık faaliyetlerinin önemi bir kat daha artarak büyük bir önem kazanmıştır. Yapılacak proje ile Ardahan çiçek balı aracılığıyla ilin ekonomik ve sosyal açıdan kalkınması ve rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanması ilin yenilikçilik ve gelişmişçilik kapasitesinin geliştirilmesi adına önemli bir adım atılmış olacak.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları