Gazetemiz başyazarının "Şoför Aga" öykü kitabının 2. baskısı yapıldı

08.02.2019   10:10

Gazetemiz başyazarının “Şoför Aga” öykü kitabının 2. baskısı yapıldı

Hilal ÖZCAN / www.karspress.com

Songül Dündar’ın uzun soluklu ve titiz bir çalışmasının ürünü olan “Şoför Aga” öykü kitabının 1. baskısı bu tür kitaplar için kısa sayılabilecek bir zaman zarfında tükendi.

Okuyucunun yoğun talepleri üzerine “Şoför Aga” öykü kitabının 2. baskısı raflardaki yerini aldı.

2. baskı; yaşanmış öykülerin anlatıldığı ve kendi alanında çok değerli bir öykü kitabı olan “Şoför Aga” yayım dünyasındaki raflarda tekrar yerini aldı. Yazarın oldukça titiz ve uzun bir zaman diliminde çalışmasının ve birikiminin ürünü olan “Şoför Aga” içeriğinde 23 öykü yer almaktadır. Her bir öykü birçok toplumsal soruna çözüm üretmektedir. Bu özellikleri ile kendi alanında önemli bir görev üstlenmiştir.

Kitabın yazarı Songül Dündar, Kars Cilavuz öğretmen okulunda ve Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’nda okuduğu yıllardan beri kültür dağarcığında biriktirdiklerini, toplumsal sorumluluk bilinci ile sayfalara harmanlamaktadır. Kitapta yer alan beher öyküde; toplumsal barışı tesis etmek, toplumsal uzlaşıyı, toplumsal hoşgörüyü ve bireysel sevgiyi işlemektedir.

Yazarın öykü kahramanının adını verdiği “Şoför Aga”; kızların okuması, toprak ağalığının son bulması, modern tıp uygulamalarını özendirerek, toplumun tabularını yıkmaya çalışan bir anlayışı ortaya koymanın yanı sıra; gericiliğe, bağnaz düşünceye, halka tepeden bakanlara güldürü silahı ile savaş açmıştır. Yarım asrı aşkın bir süre önce, tüm çağdaş üretim araçlarının ve modern teknolojinin ülkemiz halkı ile tanışması için inanılmaz mücadele vermiş olan “Şoför Aga”, her bakımdan topluma pozitif örnekler teşkil edecek davranışlar sergilemiştir.

Gülümsenerek okunan ve gülerken çok şey öğrenilen “Şoför Aga” kitabındaki tüm öykülerin halk kültürü ve bilimsel bilgilerle nakış nakış işlenmiş olması, kitap sayfalarını halkla bütünleştiren tatlı sohbet kıvamındaki açık bir özelliğidir. Öykülerin tamamı bir veya birkaç toplumsal sorunun tespit ve teşhis ederek çözüm üretmektedir.

Terekeme/Karapapak halk kültürü ile Anadolu halk kültürünü sentezleyen yazar, etnik yöresel şiveyi başarı ile kullanarak, Türk Halk Edebiyatı’na da büyük katkılarda bulunmuştur.

Songül Dündar, edebiyat dünyasına adımını attığı “Şoför Aga” kitabını yazarken olgun yaşı gereği bilgi ve kültür birikimini kullanmanın yanı sıra halk ozanı ve araştırmacı yazar olan eşi Selahattin Dündar’ın bilgi birikiminden de bir danışman olarak yararlanmış olması, kitabının halk kültürünün incileri ile işlenmesini de sağlanmıştır.

2. baskısı yapılan “Şoför Aga” kitabını okunurken gülümseyeceksiniz, gülümserken de birçok bilgi öğreneceksiniz. Halk ozanlarının ve âşıkların deyiş ve türküleriyle zaman tünelinin ötesini yaşayacaksınız. Arka kapağında, manzum şekilde tanıtımı yapılan kitabı betimleyen birkaç dizeyi buraya almak gerekirse; şu ifadeler dikkati çekmektedir.

BU KİTAPTA NELER VAR?

EMEKÇİ ELİNİN TARLADA AYRIK OTU AYIKLAR GİBİ TOPLUMSAL ÖZELEŞTİRİYİ BULACAKSINIZ.
BU KİTAPTA:

“CAN SAĞ İKEN YURT VERMEYİZ DÜŞMANA” DİYEN ÂŞIK ŞENLİK GİBİ YURT SEVGİSİNİ BULACAKSINIZ.
BU KİTAPTA;
“ELİNE, BELİNE, DİLİNE SAHİP OL” DİYEN HACI BEKTAŞ VELİ GİBİ HALKIN AHLAK DEĞERLERİNİ BULACAKSINIZ.
BU KİTAPTA;
“KİM OLURSAN OL GEL DİYEN” MEVLANA GİBİ HOŞGÖRÜ DÜNYASINI BULACAKSINIZ.
Songül DÜNDAR’a edebiyat dünyasına tekrar “HOŞ GELDİN “ diyoruz.
2. baskıyla; ŞOFÖR AGA”yı bizlerle tekrar buluşturduğu için TEŞEKKÜR ediyor, BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUZ.

Not: “ŞOFÖR AGA” kitabını temini için şu adreslerden ulaşmak mümkündür.
e-mail: dundar_songul@hotmail.com
Kültür Ajans Tanıtım ve Organizasyon Ltd.Şti
Tel:03124259353

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları