Yaşı tutmayanlara satanlara 6 aydan, 1 yıla kadar hapis

31.01.2019   15:42

 Yaşı tutmayanlara tütün ürünü satanlara 6 aydan, 1 yıla kadar hapis

"Gençlerimiz Geleceğimizdir. Onları Zehirlemeyelim"

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Tütün ürünleri ve tütün ürünü ihtiva eden veya etmeyen nargile ile benzerleri ürünleri 18 yaşını doldurmamış kişilere satanlar, 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

Bu uyarı aralarında Kars’ın da bulunduğu 81 ilin tarım ve orman il müdürlükleri marifetiyle ilgili kişilere ve iş yerlerine bildirildi. Yapılan uyarılarda ‘Gençlerimiz Geleceğimizdir. Onları Zehirlemeyelim’ sloganı kullanılıyor.

Yapılan uyarıda; “Çocukların ve gençlerin tütün ürünleri kullanımından korunması ve ulaşılabilirliğinin engellenmesi adına satıcıların, Tarım ve Orman Bakanlığının Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığının 4207 sayılı kanunun 3. Madde 8. Fıkrası gereği "Tütün ürünleri ve tütün ürünü ihtiva eden ve etmeyen nargile ile benzerleri 18 yaşını doldurmamış kişilere satılmaz ve tüketimine sunulmaz." Şeklinde düzenlendiği hatırlatıldı.

Bu düzenleme doğrultusunda Kars’ta tütün ürünü satıcılarının hareket etmesi ve kanundaki maddelere dikkat etmeleri gerektiği belirtilerek, geleceğimiz olan gençleri tütün ürünlerinin zehirlerinden korumanın toplum olarak en büyük görevimiz olduğunun altı çizildi. Bu doğrultuda Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün tüm ilgili iş yeri ve işletme sahiplerine yaptığı tebliğde, bu yasağa aykırı davrananlara yani tütün ürünleri ve tütün ürünü ihtiva eden veya etmeyen nargile ile benzerleri ürünleri 18 yaşını doldurmamış kişilere satanların 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağının bilinmesi istendi.

Öte yandan bu konuda Kars Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kars Emniyet Müdürlüğü ve Jandarmanın özverili denetimleri il genelinde devam ediyor. Kars Polisinin rutin kontrolleri ve şok uygulamaları kapsamında tütün ve tütün ürünlerini satışı yapan ve kullanıma sunan iş yeri ile işletmeleri kontrolleri de ailelere güven veriyor. Ayrıca tütün ve türün ürünü kullanan gençlerin sayısı her geçen gün artarken, kullanan gençlerin yaşlarının da oldukça düştüğü ne yazık ki giderek artıyor.

 

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları