Emekli öğretmen Kurduğu Çiftlikte Organik Hindi Yetiştiriyor

29.11.2018   12:31

 Emekli öğretmen Kurduğu Çiftlikte Organik Hindi Yetiştiriyor

Hilal ÖZCAN / www.haberolcek.com

Iğdır’ın Karakoyunlu ilçesi Taşburun köyünde emekli öğretmen Timur Eğrice, kurduğu çiftlikte organik hindi yetiştiriciliği yapıyor.

Ağrı Dağı eteklerindeki köyünde kurduğu çiftlikte yaşayan 72 yaşındaki emekli Öğretmen kendi imkânlarıyla kurdu.

Çalışmayı çok sevdiğini söyleyen ve ilk defa hindi yetiştiren Timur Eğrice geniş bir alana kurulan çiftlikte doğal ortamlarda yetiştirdiği hindiler, yaklaşan yılbaşı öncesi satışa sunacak.

Hindi çiftliğini kurmayı ilk zamanlarda bir hobi olarak başladığını söyleyen Timur Eğrice, vatandaşlara daha sağlıklı beyaz et sağlamak için böyle bir işe koyulduğunu belirterek, Diyarbakır’dan aldığı 1000 adet hindi yavrusunu Iğdır’a getirip yetiştirmeye çalıştığını açıkladı. Bir yıldırım düşmesi sonucu 250 adet hindisinin telef olduğunu ve şu anda 1000 hindiden geriye 650 adet kaldığını söyledi.

Çiftlikteki hindilerin tamamen doğal ortamda yetiştirildiğine değinen Timur Eğrice, “Kurduğum hindi çiftliğinde yaklaşık olarak 650 adet hindi yetiştirmekteyim. Doğal ortamda gezen dolaşan hindi yetiştiriyorum. Şu an hindilerim 5 ile 8 kilogram ağırlığındadır. Ayrıca hayvanlarımızın hafif olması tamamen doğal şartlarda yetişmelerinden kaynaklanmaktadır. Tamamıyla doğal ortamda yetiştirilen hindileri canlı olarak 100 ile 150 lira arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır.” Dedi.

Hindi yetiştiriciliğinin zor bir iş olduğunu ve sürekli ilgilenilmesi gerektiğini belirten Eğrice,”bir insanın vatanına milletine faydalı olması için çalışması üretmesi gerekir. Bende çalışıyorum. Ülkemize katkı olsun diye bu işi yapıyorum. Zor iş maliyeti yüksek oldu. Kar veya zarar önemli değil. Başarmak önemli benim için ve başardım. Maddi olarak kar edeceğimi sanmıyorum. Alıcı bulursam satacağım. Bana üst üste bir hindinin maliyeti 113 TL’dir. Küçükleri 100 tl büyükler 140-150 tl satmayı düşünüyorum. Gelecek yıl gezen tavuk çiftliği kuracağım ve yumurta da üreteceğim Devletten hiçbir destek almadım kendi imkanlarımla yaptım. Organik hindi yemek isteyenleri beklerim.”şeklinde konuştu.

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları