Katranlı ve Susuz Barajları, tarım ve hayvancılığına çok önemli katkılar sunacak

24.10.2018   10:14

Katranlı ve Susuz Barajları, tarım ve hayvancılığına çok önemli katkılar sunacak

HilaL ÖZCAN / www.haberolcek.com

DSİ’nin faalieyete gerçirmeye çalıştığı Katranlı ve Susuz Barajları ile sulamaları faaliyete geçirildiğinde, Kars’ın tarımına ve hayvancılığına çok önemli katkılar sunacak.

Susuz Barajı ve Sulaması İle Katranlı Barajı ve Sulaması Planlama Mühendislik Hizmetleri İşi kapsamında çalışmaları devam eden Katranlı Barajı ve Sulaması Planlama Ara Raporu Değerlendirildi. Susuz Barajı ve Sulama Projesi Planlama İş İlerleme Durumu Bölge Müdürlüğümüz toplantı salonunda, Bölge Müdür Yardımcıları ve ilgili Şube Müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

DSİ Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada: “Basınçlı borulu sulama sistemi ile sulanacak 285 bin 330 dekar sulama alanı, Kars ili, Merkez, Selim ve Susuz ilçesi sınırları içerisinde yer alan Katranlı Barajı, Katranlı çayı üzerinde sulama maksatlı, ön yüzü beton kaplı kaya dolgu (CFRD) tipinde, temelden 72,50 metre yüksekliğinde, bin 554 metre kret uzunluğuna, 7 milyon 620 bin metreküp gövde dolgu hacmine, 172 milyon metreküp depolama hacmine sahip bir projedir.

Ayrıca planlama çalışmaları devam eden Susuz Barajı ve Sulaması Projesinin ilerleme durumu masaya yatırıldı. Susuz Barajı, Susuz çayı üzerinde sulama maksatlı olarak, basınçlı borulu sulama sistemi ile 91 bin 150 dekar Kars ili, Merkez, Selim ve Susuz ilçesi sınırları içerisinde yer alan tarıma elverişli alanın sulanmasını sağlayacak, ön yüzü beton kaplı kaya dolgu (CFRD) tipinde, temelden 83 metre yüksekliğinde, 330 metre kret uzunluğuna, 1 milyon 750 bin metreküp gövde dolgu hacmine, 21 milyon metreküp depolama hacmine sahip bir proje olarak çalışmaları devam etmektedir. Katranlı ve Susuz Barajları ile Sulamaları hayata geçirildiğinde, Kars ili tarımına ve hayvancılığına çok önemli katkılar sunacak çok önemli projelerdir.” Denildi.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları