Mazlum Ağa ve Muradiye Hamamları kurtarılıyor

30.09.2018   13:15

Mazlum Ağa ve Muradiye Hamamları kurtarılıyor

Milletvekilleri restorasyonları devam eden hamamları inceledi

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Kars’ta bisiklet parkurunun açılışını yapan milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç, restorasyonları devam eden Mazlum Ağa ve Muradiye Hamamlarını inceledi.

AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, İl Özel İdare Genel Sekreteri Zafer Yiğit ve İl Genel Meclis Başkanı Necati Dallı’nın da katıldığı programda, Vali Rahmi Doğan ve yüklenici firma yetkilisi milletvekillerine her iki hamamda süren restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

65. Hükümetin Ulaştırma Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanı Milletvekili Yunus Kılıç, Kars Kalesi eteklerine Taş Köprü yanında bulunan ve 'Tarihi Dokunun Korunması' projesi kapsamında restore edilen Mazlum Ağa ve Muradiye Hamamlarının restorasyonlarının tamamlanması ile bölgenin turizminin daha da canlanacağını söylediler.

Kars Valiliği öncülüğünde Kültür Turizm ve Altyapı Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı (KARTAB) koordinesinde 'Tarihi Dokunun Korunması Projesi' kapsamında geçen yıl restorasyon çalışmalarına başlanan hamamlar hakkında bilgi alan Arslan ve Kılıç, daha sonra yine Vali Rahmi Doğan öncülüğünde restore edilirken Kars Kültür ve Sanat Merkezinin açılışını gerçekleştirdiler.

Öte yandan ilimizi ziyaret ederek il merkezini gezen yerli ve yabancı ziyaretçiler ile vatandaşlar, Kars Valiliği öncülüğünde 'Tarihi Dokunun Korunması Projesi' kapsamında her iki tarihi hamamda devam eden restorasyon çalışmaları ile tarihi dokunun daha da gün yüzüne çıkacağından dolayı memnuniyetlerini dile getiriyor.

Bölgede Evliya Camisi ve 12 Havariler Kilisesi çevresinde devam eden çevre düzenlemesi, tarihi hamamların restore edilmesi, bölgenin gecekondulardan arındırılması, bisiklet parkurunun yapılması, Beylerbeyi Sarayının restore edilerek turizme kazandırılması gibi çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Kars’ın kütür , tarih ve inanç turizmi daha da gün yüzüne çıkmış olacak.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları