Salih Şahin, Kanada Büyükelçisi Cooter'a Kars'ın müzik kültürünü anlattı

09.09.2018   13:51

 Salih Şahin, Kanada Büyükelçisi Cooter’a Kars’ın müzik kültürünü anlattı

Hilal ÖZCAN / www.haberolcek.com

Kanada Büyükelçisi Chris Cooter, Kars’ta gerçekleştirdiği bir dizi temaslarının ardından, Gazeteci, Araştırmacı yazar ve Müzisyen Salih Şahin’i kendisine ait müzikevinde ziyaret etti.

Diplomatik ziyaretleri kapsamında Van’ın ardından Kars’a gelen Büyükelçi Cooter, ilk olarak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, daha sonra da Vali Rahmi Doğan’ı ve Kars Belediyesini ziyaret ederek görüşmeler gerçekleştirdi.

Antik Kenti Ani’yi gezen Büyükelçi daha sonra Gazeteci, Araştırmacı yazar ve Müzisyen Salih Şahin’i kendisine ait müzikevinde ziyaret etti.

Salih Şahin’in Kars’ta özellikle Azerbaycan sazı olan tarı imal eden, çalan söyleyen biri olduğu öğrendiğini belirten Cooter, bir süre sohbet etti. Şahin’in Kars’taki müzik çalışmaları hakkında bilgi alan Cooter, hayranlığını dile getirdi.

Kanada Büyükelçi Chris Cooter’ın kendisini ziyaretinden memnuniyet duyan Salih Şahin de, Kars’ın özellike geçmiş yüzyıllarda aşıklık geleneğinin merkezi olduğunu dile getirerek, tar ve saz çalarak Kars’ın müzik kültüründen ve kendisine ait eserleriden örnekler verdi. Büyükeçkçi Cooter’a tar ve kendisinin ürettiği tar ile saz arasında bir ensturuman olan ‘tazuta’ çalan Şahin, müzik çalışmaları hakkında bilgi vererek bir süre sohbet etti.

Kanada Büyükelçisi Chris Cooter, Gazeteci, Araştırmacı yazar ve Müzizyen Salih Şahin ile bir süre yaptığı hoş sohbetin ardından, müzikevine satışa sunulan çok sayını çeşitli ensturumanları inceledikten sonra bir adet saz satın aldı.

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları