KOSGEB, 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programını açıkladı

06.06.2018   10:22

 KOSGEB, 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programını açıkladı

Tacettin DURMUŞ / DENGE

KOSGEB Kars İl Müdürlüğü veri tabanına kayıtlı, imalat sanayinde faaliyet gösteren ve KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan işletmelerin kullanacakları yerli ve yeni makine teçhizat alımları için uygun koşullarda finansal destek sağlanması amacıyla “2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı” hazırlandı.

KOSGEB İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada bahse konu kredi programı açıklandı.

Yapılan açıklamada kredilerin sıfır faizli olacağı belirtilerek, ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli, olarak uygulanacağı bildirildi. Faizinin tamamı 300 bin TL’ye kadar KOSGEB tarafından karşılanacağı ifade edildi.

Programdan yararlanmak isteyen işletmeler, KOSGEB resmi web sayfasında (kosgeb.gov.tr) bulunan KOBİ/Girişimci Giriş menüsünden girerek e-hizmetler sayfasında “2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Başvurusu” şeklinde arama yapabilecek. Krediden faydalanmak isteyenler, kredi faiz desteği kapsamında satın alacakları makine-teçhizat alımına ilişkin başvuru formunu, belirlenen tarihler arasında doldurarak KOSGEB Müdürlüğüne başvuracak.

Programa ait başvuru, onay ve revizyon tarihleri aşağıda yer almaktadır:

Sistem belirlenen sürenin sonunda; her bir işletme için Değerlendirme Tablosunda yer alan Sektör, Ölçek ve Kârlılık kriterlerinden oluşan puan üzerinden (yüksekten en düşüğe doğru) 100 bin TL’lik bütçe çerçevesinde başvuru sıralaması oluşturacaktır. İşletme başına 300 bin TL olan faiz/kâr payı bedelinin tamamı, İdare Başkanlığımız tarafından karşılanacaktır.
KOSGEB Müdürlüğü tarafından verilen onaydan sonra her bir İşletme için Yazılım Sistemi bir başvuru kodu üretecektir. İşletme, KOSGEB Müdürlüğü’nden aldığı başvuru formu ve başvuru kodu ile protokole taraf Banka şubelerinden birine kredi başvurusunda bulunacaktır. Kredi kullandırımı Banka Tarafından yapılacak olup, kredi tutarı Tedarikçi hesabına aktarılacaktır.

Makine Teçhizatın işletmeye teslim edildiğinin tespiti ve periyodik kontrolü Banka tarafından yapılacaktır.
Teminat sıkıntısı yaşayan işletmeler, Kredi Garanti Fonu A.Ş.’nin sunduğu kefalet hizmetlerinden yararlanabileceklerdir. Program kapsamında, aşağıda belirtilen makine teçhizat tanımı kapsamında yer alan ekipmanlar desteklenecek, bu tanımın dışında kalanlar desteklenmeyecektir.
Makine: En az bir parçası, uygun çalıştırıcı, kumanda ve güç devreleri vasıtasıyla hareket eden muhtelif parça ve gruplardan oluşan, malzemeyi işlemeye, taşımaya veya ambalajlamaya yarayan gereçler, tek başına kullanıldığında ulaşılan amacı sağlamak için tek bir bütünmüş gibi çalışmak üzere düzenlenen ve kontrol edilen makineler grubu.
Teçhizat: Bir makineye veya muhtelif makineler grubuna monte edilmek üzere piyasaya arz edilen ve bir makinenin fonksiyonunu değiştiren değiştirilebilir parçalar ve makine ile birlikte yeni satın alınacak makinenin işletimi için gerekli olan yazılım ve gereçler.
Kullanılmış makine-teçhizat bu tanımın dışındadır. Bahse konu programda; İmalat sanayinde faaliyette bulunan işletmelerin yerli ve yeni makine teçhizat alımları desteklenmekte olup; işletmelerin 13.09.2014 tarih ve 29118 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2014/35 sayılı Yerli Mali Tebliğine uygun olarak aldıkları yerli malı belgesi ile belirlenen makine ve teçhizatlar yerli malı olarak kabul edilecektir.

 

 
Kategori:
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
Adrian Bayford Yorum Başlığı 05.11.2018
Merhaba Bir krediye ihtiyacın var mı? % 2 faiz oranıyla kredi veriyoruz, daha fazla detay için bizimle iletişime geçin (adribay0008@gmail.com)
offer Lehmann Schulz 30.12.2018
Merhaba Bir işletme kurmak veya emlak ve her türlü işletme finansmanı için faturaları ve kurumsal finansal kaynakları ödemek için borç paraya mı ihtiyacınız var? Kredilerimiz uygun faiz oranları ile hem uzun hem de kısa vadelidir. % 2 faiz oranlı krediler sunuyoruz, daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin (lehmannschulz07@gmail.com)
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları