Bireysel Sulama Sistemi Destekleri hibe sözleşmesi imzalandı.

09.05.2018   18:27

Bireysel Sulama Sistemi Destekleri hibe sözleşmesi imzalandı

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Hüseyin Düzgün, 2018 Yılı Bireysel Sulama Sistemi Desteklemesinde üreticilerinden Yaver Ülker ile hibe sözleşmesi imzalandığını açıkladı.

Müdür Düzgün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ gereği (Tebliğ No: 2017/48) gereği Akyaka Esenyayla Köyü çiftçilerinden Yaver Ülker' in Tamburlu Sulama Sistemleri projesi ile yaptığı müracaat Değerlendirme Komisyonumuzca uygun görüldüğünü açıkladı.

Müdür Düzgün sulama sisteminin 42 bin 282 TL tutarında tahsis edildiğini belirterek, 07 Mayıs 2018 tarihinde yatırımcı Yaver Ülker ile Kars İl Müdürlüğü arasında hibe
sözleşmesi imzalandığını bildirdi.

Sözleşmeye imza konulmasının ardından açıklamada bulunan Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün: ''Sulama çiftçilerimizin sigortasıdır. Nasıl diğer felaketlere karşı tarım sigortası yaptırıyorsak, diğer bir sigorta aracı da bana göre tarımsal sulamadır. Çünkü hava koşullarına bağlı kaldığımızda zaman zaman aşırı yağış, zaman zaman kuraklık oluyor, bunlar bizim elimizde değil. Cenabı Allah ne veriyorsa bizler ona razı gelmeliyiz. Ama yerdeki su kaynaklarını değerlendirmek bizlerin elinde. Bu da barajlarla, göletlerle ve yer altındaki sulardan istifade ederek oralardaki suyu tarım arazilerimize ihtiyacı kadar suyu vererek böylece bu riski ortadan kaldırmış oluyoruz. Bu bakımdan yaptığımız projeler, burada en başta belki de köyden kente olan göçün en başta sebebi olan 'ben ekiyorum ama bu ekimin sonu ne olacak' sorusunun ortadan kalkmasını sağlamış olacağız. Yani riski azaltmış olacağız. Aynı zamanda sulamanın diğer bir faydası da üretimin, verimin artmasıdır. Bizlerde bundan sonra böyle projelerle birlikte tarımsal üretimin artmasını bekliyor, çiftçimize projesinin hayırlı olmasını diliyorum'' dedi.

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları