Önemli olan çocuklara dokunabilmek.

03.05.2018   12:20

Önemli olan çocuklara dokunabilmek

AKUT Öğrenci Topluluğu, 'Akut ile 1 gün” projesi kapsamında Kars'ta

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Bursa Uludağ Üniversitesi AKUT Öğrenci Topluluğu, “Akut ile 1 gün” projesi kapsamında Kars’ın Ölçülü Köyü Şehit Turgay Salgar Ortaokulu’nu baştan aşağı elden geçirerek boyadı.

Okulun kütüphanesine 2 bin kitap kazandıran ve öğrencilere çeşitli hediyeler veren 25 üniversite öğrencisi, bir hafta boyunca okulda kamp kurarak sınıfları ve koridorları boyadı.

Okulun kütüphanesini de düzenleyen öğrenciler, kitap desteğinin yanı sıra öğrencilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşıladı.

Köylüler, okul müdürü, öğretmen ve veliler ile de yakın dostluklar kuran Bursa Uludağ Üniversitesi AKUT Öğrenci Topluluğu üyeleri, köyde geçirdikleri süre içerinde öğrenciler ile yakın ilişkiler kurarak örnek davranışlar sergilediler. Öğrencilere okumanın önemini, üniversiteli olmayı ve okuma sevgisini aşılayan üniversite öğrencileri köy halkının da sempatisini kazandılar.

Yaklaşık bir hafta boyunca okulda çalışan AKUT Öğrenci Topluluğu, adına gazetemize açıklamada bulunan “Akut ile 1 gün” projesi koordinatörü CHP Kars Milletvekili Aday Adayı Cengiz Daşdemir’in yiğeni Selma Daşdemir, her yıl Türkiye’nin bazı illerinde bu projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Bu yılda Kars’ı seçtiklerini belirten ve 'önemli olan çocuklara dokunabilmek' diyen Daşdemir, Ölçülü Şehit Turgay Salgar Ortaokulu’nun bazı ihtiyaçlarını gidermenin ve öğrencileri ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Proje kapsamında okula getirdikleri 2 kitabı kendi elleriyle kütüphanenin raflarına dizdiklerini de söyleyen Selma Daşdemir: “Kütüphaneye kazandırdığımız 2 bin kitap buradaki ilk ve ortaokul öğrencilerinin kullanımına sunulacak. Bunlar dışında çocuklara bazı hediyelik eşyalar da getirdik. Okulun diğer bazı ihtiyaçlarını da elimizden geldiğince temin etmeye çalıştık. Hepimiz öğrenciyiz gönüllüyüz bu işte, Akut arama kurtarmaya bağlı bir öğrenci topluluğuyuz. Bizim bir arkadaşımızda bizimle her yıl bu projelere geliyordu. Geçen yaz elim bir dağ kazasında kaybettik kendisini bu kütüphaneyi arkadaşları olarak bu kitapları da buraya getirdik. Onun anısına yapıyoruz. Ailesi de burada bizlerle birlikte olacak. Bu süreç içerisinde onlarda gelip ziyaret edecek kütüphaneyi, kendileri de çok ciddi kitap yardımında bulundular. Onun bıraktığı yerden devam ediyorlar. Bizim için ayrıca manevi bir ağırlığı da var bu kütüphanenin ve bu yüzden hepimiz buradayız. Amacımız elimizden geldiğince okullarımızı elden geçirmek değil de destek vermektir. Tabiki okulların bakımı ve onarımı devletimizin işi bizim işimiz değil. Okulları uygun hala getirmek devletin sorumluluğundadır. Bizle de öğlenciğiz, temel amacımız çocukların okullarını daha çok sevebilmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Projemizin adı “Akut ile 1 gün”dür. Biz burada daha uzun süre kalmak istiyoruz. Öğrencilerin bizi görmesi, konuşması bizimle aynı tecrübeleri paylaşmasını oldukça önemsiyoruz. Onlarında bizler gibi üniversiteli olmasını benimsetmek istiyoruz. Mesela hepsinin bizim gibi yaka kartları var, birbirimizin isimlerini bilmeye çalışıyoruz, birbirimizle anılar edinmeye çalışıyoruz yani aslında bu kitaplar, hediyeler diğer her şey bunun yanındaki şeyler. Önemli olan o çocuklara dokuna bilmek, geleceklerine azda olsa katkı sağlayabilmek bizleri sonsuz mutlu etmektedir. “dedi.

CHP aday adayı Cengiz Daşdemir öğrencileri ziyaret etti

CHP Kars Milletvekili Aday Adayı Cengiz Daşdemir’in yiğeni Selma Daşdemir ve arkadaşlarını ziyaret etti. Bursa Uludağ Üniversitesi AKUT Öğrenci Topluluğu ile bir araya gelen Daşdemir, okula ve öğrencilere verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Daşdemir, Genç üniversite öğrencilerinin Bursa’dan Kars’ın Ölçülü Köyüne kadar gelerek ortaokul öğrencilerine çok anlamlı desteği verdikleri için teşekkür etti. Üniversite öğrencileriyle bir süre sohbet eden CHP Kars Milletvekili Aday Adayı Cengiz Daşdemir, yaşamı boyunca insanlara katkıda bulunan, eğitime katkıda bulunan, kardeşlik duygusu içerisinde hareket eden tüm insanlara saygı duyduğunu dile getirdi.

 Şafak KAYA

Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları