1 Mayıs, Kars´ta huzur ortamında kutlandı.

01.05.2018   18:45

1 Mayıs, Kars’ta huzur ortamında kutlandı

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

1 Mayıs Emek, Dayanışma ve İşçi Bayramı dünyanın birçok ülkesinde, Türkiye’de ve Kars’ta coşkuyla kutlandı.

Kars Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Cumhuriyet Meydanında düzenlenen kutlama etkinliğine bazı siyasi parti ve derneklerin temsilcileri ile sendika temsilcileri katıldı. Kutlamalara katılan demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri, bir kez daha kapatılması gündemde olan Kars Şeker Fabrikası’na sahip çıkma çağrısında bulundu.

Mitinge katılan sendika, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, şehrin çeşitli yerlerinde bulunan binalarından çıkarak davul zurna eşliğinde, bayrak ve pankartlarıyla mitingin yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi.

Polisin almış olduğu geniş güvenlik önlemleri atında gerçekleştirilen kutlamalarda konuşmalar yapıldı, davul zurna eşliğinde halaylar çekildi.

Nadire Koçyiğit’in sunduğu kutlama etkinliği huzurun başkenti Kars’ta her yıl olduğu bu yılda barış, kardeşlik ve coşkuyla kutlandı. Kutlama etkinliğinde Kars Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Mayıs Tertip Komitesi adına KESK Dönem Sözcüsü Çetin Koçyiğit ve TÜRKİŞ Kars İl Temsilcisi ve ÇİMSE İş İşyeri Baş Temsilcisi Yusuf Erdoğdu birer konuşma yaptı.

KOÇYİĞİT YAŞAMINI ALIN TERİ İLE KANANLARA SESLENDİ

Kutlama etkinliğinde 1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşma yapan KESK Dönem Sözcüsü Çetin Koçyiğit, yaşamını alın teriyle kazanan işçilere, kamu emekçilerine, işsizlere, emeklilere, kadınlara, bu ülkenin yüreği emekten ve halktan yana atan aydınlık, yiğit insanlarına ‘Merhaba’ dedi.

Emeğine sahip çıkan, toprağına, suyuna geçit vermeyen çiftçi ve köylülere, demokratlara, aydınlara, yurtseverlere, ilerici ve devrimcilere seslenen Koçyiğit: ”Bugün dünyanın dört bir yanında işçiler, emekçiler, yoksul köylüler, ezilen halklar, yüreği emekten yana atan tüm toplumsal kesimler mücadeleyi, dayanışmayı, birliği alanlara taşıyor! Bugün 1 Mayıs, mücadelenin ateşiyle, coşkusuyla hep bir ağızdan çığlığa dönüşüyor! Bende bu coşkuyla hepinizi Kars Emek ve Demokrasi Platformu adına saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Öncelikle başta 77 1 Mayıs’ı katliamında kaybettiğimiz arkadaşlarımız olmak üzere bu onurlu mücadelede yaşamını kaybetmiş tüm arkadaşlarımızı, sevgiyle, saygıyla anıyorum.”dedi.

ŞEKER HALKINDIR KAPATILAMAZ’

Konuşmasında Kars gündemine de değinen ve Şeker Fabrikasının kapatılması protesto ettiklerini de belirten Çetin Koçyiğit: “Ülkemizde hal böyleyken yaşadığımız kente de bir bakmamız lazım. 1970’li yıllarda 8 fabrikamızın üretim yaptığı kentimiz şimdi yarım ve kapatılmak üzere olan şeker fabrikası da elimizden alınmak üzere, yanlış tarım ve hayvancılık politikaları sonucunda önce üretim kapasitesi düşürülen sonrada kapanmaya mahkum edilen şeker fabrikamız için ‘Şeker Halkındır Kapatılamaz’ diyelim ve yaklaşık 400 ailenin geçimini sağlayan şeker fabrikamıza sahip çıkalım diyoruz.
Yaşanabilir bir Kars için; yollarıyla, suyuyla, sosyal alanlarıyla, gençlerimizin sportif faaliyetlerini sürdürebilecek alanlarıyla, tarihinin, kültürünün ve turizminin korunduğu, rantçı değil halkçı kentsel dönüşümünün yapıldığı, esnafının süper marketlere peşkeş çekilmediği, üniversitesinin gecekondu üniversitesi değil ama bilim üreten bir üniversite olduğu, halk için halkın yerel yönetimini oluşturmak için hep beraber ‘biz varız biz kazanacağız’ diyelim ve kentimize sahip çıkalım.” Şeklinde konuştu.

BUGÜN KAPİTALİZMİN İÇİNDE BULUNDUĞU KRİZLE TARİH YENİDEN BİR DÖNÜM NOKTASINI YAŞIYOR

Kars Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Mayıs Tertip Komitesi adına KESK Dönem Sözcüsü Çetin Koçyiğit konuşmasında ayrıca: “Bugün kapitalizmin içinde bulunduğu krizle tarih yeniden bir dönüm noktasını yaşıyor. Dünya kapitalizmi II. Dünya Savaşından beri ilk kez bu denli bir daralma yaşarken, tüm dünya işçilerine, emekçilerine neoliberal saldırılar artıyor. Yoğun mücadelelerle kazanılmış haklar ellerinden alınıyor, ücretleri düşürülüyor, sermaye bir kez daha emeğin kazanımları üzerinden hegemonyasını güçlendirmeye çalışıyor, sömürüyor, yıkıyor, yok ediyor, talan ediyor. Ekonomik alandaki kriz, kapitalizmin yarattığı her anlamdaki eşitsizlikleri ve adaletsizlikleri derinleştirirken, tüm dünyada emekçiler talepleri için sokağa çıkıyor. Portekiz’den, İspanya’ya, İtalya’dan Yunanistan’a ve Güney Afrika’ya işçiler, emekçiler egemenlerin işsizlik, uzun çalışma saatleri ve düşük ücretler üzerine kurduğu sömürü düzenine başkaldırıyor ve “Başka Bir Dünya Mümkün!” diyerek haykırıyor Sevgili dostlar, tarih yine bizlere sömürünün olmadığı, eşit ve özgür bir dünya ihtimallerini sunmaktadır. Tahayyül ettiğimiz dünyayı ancak bizler kurabiliriz. Unutmayın ki bu güç bizlerin tarihsel mücadelelerinde, bugünkü inadımızda, direncimizde mevcuttur.

MÜCADELESİNİ VERDİĞİMİZ TÜRKİYE EŞİT, ÖZGÜR, DEMOKRATİK VE BAĞIMSIZ BİR TÜRKİYE’DİR

Bugün AK Parti Ortadoğu halklarını kuşatan emperyalist savaşta bölgesel bir güç olma hevesiyle ülkemizi kanlı savaşların taşeronluğunu üstlenmeye sürüklemektedir. Ülkemiz, Hatay’dan Malatya’ya, Adana’dan İzmir’e yurdun dört bir yanına yerleştirilen NATO üsleri ve füzeleriyle emperyalizmin cephe ülkesi haline gelirken, ABD’nin askeri üsleriyle kuşatılmaktadır.
Emperyalizmin yuvalandığı, temas ettiği her yere götürdüğü tek şey egemenlik tutkusudur. Bugün Ortadoğu halklarının gelecekleri ellerinden alınırken, NATO bombalarıyla küresel sermayeye daha fazla sömüreceği tahakküm alanları açılmaktadır. Ardında milyonlarca ölüm, acı ve gözyaşı bırakarak, halkların kalbinde onarılmaz yaralar açarak ilerlemektedir. AKP ise ABD’nin taşeronluğunu, NATO’nun ev sahipliğini yaparak bu kirli ve karanlık tarihte ülkemizi işbirlikçi taraf haline getirmektedir.

İZİN VERMEYECEĞİZ!

Bizler, ülkemizin kanlı tarihe ortaklık edecek bir ülkeye dönüşmesine; Emperyalizmin maşası haline gelerek komşularıyla savaşın eşiğine gelmesine; Ortadoğu halklarının özgürlük ve demokrasi temelli geleceklerini yok etmek için ülkemizde savaş hazırlığı içinde olan NATO üslerine, ABD askerlerine İzin vermeyeceğiz! Şimdi, daha güçlü bir barış çağrısını seslendirmenin, emperyalizme karşı halkların birlikte mücadelesini büyütebilmek için her türlü emperyalist ilişkilerin tasfiye edildiği, tam bağımsız ve özgür bir Türkiye çığlığımızı yükseltmenin tam zamanıdır.”şeklinde ifadeler kullandı.Şafak KAYA

Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları