Atatürk İşhanı´nın yerine Sultan Alparslan Külliyesi yapılacak.

05.04.2018   17:11

Atatürk İşhanı’nın yerine Sultan Alparslan Külliyesi yapılacak

Külliyeyi Hayırsever bir işadamı yapacak

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Kars Valisi Rahmi Doğan İl Koordinasyon Kurulu toplantısında gazetecilerin yıllar önce yıkılan ve akıbeti bir türlü sana erdirilemeyen Atatürk İşhanının yerine ne yapılacağı sorusuna açıklık getirdi.

Açıklamasında 14 Mkz. Piy. Tugay Komutanlığının şehir dışına taşınacağını ve boşaltılan alan ile birlikte aynı bölgede bulunan belediyeye ait 3 adet lojmanın da Kars İl Özel İdaresi tarafından satın alınacağını söyledi.

Yıkılan ve hali hazırda otopark olarak kullanılan bölge ile birlikte toplamda 18 bin metrekare büyüklüğünde bir alanın ortaya çıkacağını söyleyen Vali Doğan, buraya “Sultan Alparslan Külliyesi adı altında bir Külliye yapılacağını açıkladı.

Külliyeyi ismini açıklamadığı bir işadamının yapacağını da açıklayan Vali Doğan: “Bilindiği gibi arada İl Özel İdaresine ait 4 bin 500 metrekare bir alan var. Biz oraya ilaveten 5 bin metrekarelik bir alanı da 14’ncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığından aldık. Daha sonra biliyorsunuz orada Belediyemizin 3 tane lojmanı var, onun da satış işlemlerini kısa süre içerisinde gerçekleştireceğiz. Ayrıca lojmanların arkasında bulunan 6 dönümlük yeri de tekrar Tugaydan, Kara Kuvvetlerinden ve Milli Savunma Bakanlığından talep ettik. Orasını da aldığımız taktirde toplamda 18 bin metrekarelik bir alan ortaya çıkıyor. Burasını bir meydan projesi olacak değerlendirirsek, yani burada yapılacak olan Külliye, Camii ve içerisindeki sosyal donatılar çok fazla yer kaplamıyor. Yani bin 500, 2 bin kişinin aynı anda ibadet edeceği bir cami yapılıyor. Onun dışındaki alanın tamamı meydan projesine dönüşüyor. Geriye kalan kısımları ise kapalı otoparka çeviriyoruz. 400 araçlık bir kapalı otopark ortaya çıkacak. Kars’ın çok ciddi anlamda bir otopark sorunu var. Kars t kış memleketidir. Park sorununu da çözebilme anlamında alt tarafın tamamının yere gömülecek otopark olmasını istedik.”dedi.

PROJE TAMAMEN BAKAN ARSLAN’IN GİRİŞİMLERİ İLE YAPILACAK

Proje tamamlandığını ve bitmek üzere olduğunu da açıklayan Vali Doğan: “Proje birkaç hafta içerisinde hazır hale gelir. Bu proje tamamen Sayın Bakanımız Ahmet Arslan’ın girişimleriyle yapılabilecek bir iştir. Buraya yapılacak cami için herhangi bir yardım, hibe beklenmeyecek. Bir hayırsever gelecek camiyi ve külliyenin tamamını yapıp Kars’ın hizmetine sunacak. Burada kulağıma geliyor işte; ‘filanca firmaya verildi’, ‘filanca firma işte müteahhitlik yapacak’ böyle bir şey yok. Bu gibi ifadeler doğru değil. Burayı yapacak adamlar dışarıdan gelecekler zaten kendi inşaat firması olan biri. Yani bu hayrı yapacak olan adam binlerce, onbinlerce işçi çalıştıran birisi, dolayısıyla gelip buradan herhangi birisiyle işte ihale edip veyahut bir firmaya bir müteahhitte verme durumu gibi bir durumun olduğunu zannetmiyorum. Kendileri gelecekler yapacaklar buradan herhangi bir firmayla, müteahhitlik firmasıyla bağlantıları yok. Ayrıca Özel İdare ve Belediyeyle de bağlantısı yok. Adam hayrına bu işi yapıp Kars’ın hizmetine sunacak. Bunu nasıl yapar, kiminle yapar, kiminle birlikte yapar açıkçası bu detayları, teferruatları çok bilmiyorum ama bir zengin işadamı, ‘ben bu hayrı yaparım’ demiş. Sayın Bakanımız da uygun görmüş, Sayın Bakanımız külliyenin adını da geçtiğimiz hafta Kars’a geldiğinde ‘Sultan Alparslan Külliyesi’ olarak açıkladı. Sultan Alparslan Kars’ın biliyorsunuz önemli bir kıymeti, 1064’te bu toprakları Türk yurdu yapan Büyük Selçuklu Sultanı. O yüzden ismi de prensip olmuş ilimizde. İşe de çok kısa süre içerisinde başlanılacağını düşünüyorum. Hayırlı uğurlu olsun demek lazım.” Dedi.

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları